کد خبر:252401
پ
جهانگیری
معاون اول رئیس جمهور:

نیروگاه‌های تهران و کرج از سوخت مازوت استفاده نمی‌کنند

معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی شارباغ حضرت زهرا (س) از عدم استفاده سوخت مازوت در نیروگاه‌های تهران و کرج خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی شارباغ حضرت زهرا (س) از عدم استفاده سوخت مازوت در نیروگاه‌های تهران و کرج خبر داد.

 

*** اجرای طرح شارباغ حضرت زهرا (س) 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسحاق جهانگیری در مراسم آغاز عملیات اجرایی شارباغ حضرت زهرا (س) و بهره‌برداری از فاز دوم بزرگراه شهید نجفی رستگار، این طرح‌ها را مهم و کاربردی در منطقه جنوب تهران که نیازمند خدمات بیشتری است، توصیف کرد و اظهار داشت:

قطعا اجرای طرح‌های مهم این چنینی موجب افزایش تسهیلات رفاهی و ایجاد امکانات ورزشی و آموزشی در شهر تهران می‌شود و می‌تواند در زندگی مردم تحول ایجاد کند.

 

معاون اول رییس جمهور ضمن تشکر از مجموعه مدیریت شهری و شهردار و شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد، اجرای چنین طرح‌های زیبایی باعث شود تا هر کس به تهران بیاید بتواند از این مجموعه‌های زیبا بازدید و از آن بهره‌مند شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ابلاغیه فولادی وزارت صنعت ، خلاف قانون است

شکایت بورسی‌ها از وزیر صنعت

کمیسیون تلفیق به دنبال شفاف‌سازی ارقام پنهان در بودجه ۱۴۰۰ است

 

 

*** خطوط مترو در تونل زیرزمینی قطار تهران ـ تبریز

 

وی با اشاره به ایجاد تاسیسات خطوط مترو در تونل زیرزمینی قطار تهران ـ تبریز از مدیریت راه‌آهن کشور خواست تا با هماهنگی بیشتر با مسئولان شهرداری این امکانات را در اختیار مردم تهران قرار دهد.

 

جهانگیری در ادامه افزود:

امکانات همه دستگاه‌ها اعم از راه‌آهن و شهرداری متعلق به ملت ایران است و باید ظرف یک تا دو هفته آینده با هماهنگی زمینه لازم برای استفاده از خطوط مترو فراهم شود تا مردم از این سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوند.

 

معاون اول رییس جمهور با گرامی داشت یاد و خاطره شهدا که جان خود را برای ماندگاری کشور و نظام جمهوری اسلامی فدا کردند، گفت:

باید از تمام ظرفیت‌ها برای حفظ آرمان، نام و یاد شهدا استفاده کنیم و نامگذاری بزرگراه‌های شهری به نام شهدا اقدام ارزشمندی است.

 

*** بنزین و گازوییل مصرفی کشور با استانداردهای بین‌المللی

 

وی با طرح این پرسش که چرا با وجود اجرای کارهای بزرگ در پایتخت همچنان مشکلات بزرگی نظیر ترافیک، آلودگی هوا و توزیع نامناسب امکانات وجود دارد، گفت:

اگر طرح‌ها با رویکرد مناسب و برنامه‌ریزی دقیق انجام می‌شد باید هر سال بخشی از مشکلات کاسته می‌شد، اما به نظر می‌رسد موازی با این طرح‌ها اقداماتی انجام داده‌ایم که آثار مثبت طرح‌های انجام شده را از بین برده است.

 

جهانگیری با اشاره به اینکه آلودگی هوا موضوعی جدی است که در رابطه با آن کارهای پراکنده‌ای انجام شده است، اظهار داشت:

امروز بنزین و گازوییل مصرفی در کشور از استانداردهای دنیا برخوردار است به طوری که در دوران تحریم فرآورده‌های نفتی ایران به ویژه بنزین مشتریان پروپاقرص خود را دارند که دلیل آن استاندارد و کیفیت خوب این محصول تولیدی ایران است.

 

وی با اشاره به تولید خودرو در کشور، بیان کرد:

در تولید خودرو هم مشکلاتی وجود دارد که البته از حجم آن کاسته شده است، در زمان تصدی وزارت صنایع از افتخارات ما متوقف کردن تولید پیکان به دلیل نداشتن ایمنی و استانداردهای لازم بود و برخی خودروهای جدید وارد خطوط تولید شدند، البته قرار بود تولید برخی خودروهای آلاینده هوا متوقف شود و باید مسئولان در این خصوص توضیح دهند.

همه دستگاه‌ها در موضوع آلودگی هوای پایتخت و کلانشهر‌ها با یکدیگر همکاری کنند و هیچ دستگاهی حق تعلل ندارد.

 

*** عدم استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌های تهران و کرج

 

معاون اول رئیس جمهور در خصوص استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها، افزود:

در خصوص موضوع سوزاندن مازوت برای نیروگاه‌ها نیز باید گفته شود که هیچکدام از نیروگاه‌های تهران، کرج و شهرهای اطراف از سوخت مازوت استفاده نمی‌کنند.

در سال ۹۲ حدود ۴۸ درصد سوخت نیروگاه‌ها به کشور از گاز بود، در سال جاری با وجود افزایش مصرف خانگی سوخت بیش از ۷۰ درصد نیروگاه‌های کشور گازی است.

 

وی در ادامه افزود:

اولویت نخست ما در این شرایط قطع نشدن آب، برق و گاز مشترکان خانگی بود.

 

*** گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی

 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ضرورت توجه به مسئله حمل و نقل عمومی برای مقابله با آلودگی هوا، گفت:

در این مقطع باید از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی یاد کنیم که حق بزرگی بر گردن کشور به خاطر اجرای بسیاری از طرح‌های بزرگ نظیر مترو تهران دارد در شرایطی که بسیاری اجرای مترو را طرحی فانتزی می‌دانستند و می‌گفتند در شرایط محدودیت منابع مالی در دوران جنگ، ساخت مترو به صلاح نیست، ایشان یک تنه مقابل خیلی از انتقادها ایستاد تا مترو تهران ساخته شود.

 

جهانگیری با اشاره به اینکه هر گاه طرح بزرگی در گوشه و کنار کشور انجام می‌شد اشک شوق بر چشمان آیت الله هاشمی رفسنجانی می‌نشست، بیان کرد:

یکی از ویژگی‌های آن مرحوم حمایت از مدیرانی بود که کارهای بزرگ را در کشور پیش می‌بردند، متاسفانه تلاش برای تخریب کسانی که با شجاعت، توان و قدرت انجام کارهای بزرگ را دارند و حذف آن‌ها و بدنام کردنشان، قطعا آینده کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

روش و سیره آیت الله هاشمی رفسنجانی در حمایت از مدیران برجسته باید تقویت شود.

 

معاون اول رئیس جمهور به موضوع امکانات برابر در سراسر کشور اشاره کرد و گفت:

این جهت‌گیری متناسب با اندیشه‌های امام (ره) و رهبری و انقلاب است و باید به دنبال اجرای واقعی عدالت باشیم، مردم جنوب تهران به واقع توقع دارند که کارهای مهمی برای رفاه آن‌ها با ایجاد فضاهای مناسب زندگی انجام شود.

 

*** عوامل عدم موفقیت طرح‌های شهرداری تهران در سال‌های گذشته

 

وی با تبیین برخی دلایل که منجر به عدم موفقیت طرح‌های بزرگ شهرداری تهران در سال‌های گذشته شده است، گفت:

یکی از این دلایل نحوه تامین مالی شهرداری تهران است.

قطعا تراکم فروشی، شهرفروشی و قانون فروشی کار اشتباهی بوده است.

فرهنگ خروج و ضدیت با قانون و ضدیت با منافع عمومی و توجه به منافع گروه‌های خاص، باعث پیچیده‌تر شدن مشکلات کلان شهر تهران شده است که باید این شیوه متوقف شود، دولت لایحه نحوه تامین مالی شهرداری را تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاد که امیدواریم به زودی به تصویب نمایندگان نیز برسد.

 

جهانگیری در ادامه افزود:

شهرداری تهران باید شفافیت را در سرلوحه کارهای خود قرار دهد.

شفافیت یعنی مقابله با فساد، باید کاری کنیم همه کارهای شهرداری که برای پیشبرد طرح‌هایش از مردم پول می‌گیرد در منظر عموم قرار گیرد و مورد قضاوت واقع شود که آیا شهر و اجرای پروژه‌های شهری با هزینه گزاف اداره و ایجاد می‌شوند، یا شهر به شکل منطقی اداره می‌شود.

 

وی به آثار تحریم‌ها و کرونا در کاهش بودجه شهرداری‌ها هم اشاره کرد و گفت:

آمریکایی‌ها به معنای واقعی کلمه علیه کشورمان جنگ اقتصادی به راه انداختند و رئیس جمهور آمریکا از همه ظرفیت خود با کمک رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها استفاده کرد تا جلوی پیشرفت ایران را بگیرند.

به فضل الهی دست رئیس جمهور فعلی آمریکا رو شد و افتضاحی در روز چهارشنبه گذشته در کنگره آمریکا رخ داد که در تاریخ این کشور ماندگار خواهد شد.

ما موفق شدیم با بردباری و صبوری مردم این دوره را پشت سر بگذاریم.

 

*** تهیه واکسن کرونا

 

معاون اول رئیس جمهور در پایان با اعلام اطمینان به مردم ایران در خصوص تهیه واکسن و امکانات مورد نیاز برای مقابله با کرونا، اظهار داشت:

مردم ما نباید در مقابله با این بیماری نسبت به مردم دنیا احساس ضعف کنند، ما از همه منابع و امکانات خود استفاده خواهیم کرد تا کسی در این خصوص احساس نکند که دست و پای دولت بسته است.

حتما با شکستی که در سیاست فشار حداکثری آمریکا بوجود آمده مجبور خواهند شد سیاست‌های خود را تغییر دهند که حتما شاهد افزایش درآمدهای کشور در ماه‌های آتی و کاهش فشارها و مشکلات به مردم خواهیم بود.

 

*** چشم‌انداز شهرداری تهران

 

شایان ذکر است، پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور، پیروز حناچی، شهردار تهران در گزارشی از اجرای پروژه‌های ۲۰ دی‌ماه در پایتخت، بیان داشت که سیاست شهرداری تهران، افزایش کیفیت زندگی در کلان شهر تهران و کاهش هزینه‌های اداره این شهر است.

همچنین محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و سردار محمد، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء نیز گزارشی از ویژگی‌های طرح‌های اجرا شده و آثار اجتماعی آن و نیز همدلی و هماهنگی میان این دو مجموعه به منظور اجرای طرح‌هایی که موجب رفاه مردم می‌شود، ارائه کردند.

 

*** پروژه احداث محور شارباغ حضرت فاطمه الزهرا (س)

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پروژه احداث محور شارباغ حضرت فاطمه الزهرا (س) یکی از پروژه‌های مهم مدیریت شهری پایتخت است که علاوه بر تاثیرات مثبت فرهنگی در مناطق کمتر برخوردار شهر تهران می‌تواند در رونق گردشگری شهری نیز موثر باشد.

این پروژه پس از انتقال خط راه آهن تهران ـ تبریز به زیر زمین در سال ۱۳۹۲، روی بام این تونل در محدوده‌ای به طول تقریبی ۹ کیلومتر از میدان شهدای مدافع حرم تا دره رود کن تعریف شده است.

این پروژه در راستای شعار تهران شهری برای همه و برای کاهش شکاف اجتماعی و حرکت به سوی بالا بردن سرانه فرهنگی و رفاهی مناطق ۹، ۱۷ و ۱۸ شهر تهران شکل گرفته و شامل گستره‌های فرهنگی، تفرجی، گردشگری، ‌تفرجی و تجاری، تفرجی با ۹۱ درصد فضای سبز و باز در مناطق یاد شده است.

آغاز عملیات اجرایی شارباغ حضرت زهرا (س)، بهره‌برداری از فاز دوم بزرگراه و افتتاح فاز دو بزرگراه شهید نجفی رستگار  از دیگر پروژهای افتتاح شده توسط معاون اول رئیس جمهوری بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول