کد خبر:252677
پ
بازار میوه
نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی:

ترکیه بازار میوه و تره‌بار قطر را از ایران گرفت

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی معتقد است، به دلیل توافق دولت ایران و ترکیه برای عبور کامیون‌های ترک از ایران، ترکیه توانست جایگاه ایران در بازار میوه قطر را بگیرد.

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی معتقد است، به دلیل توافق دولت ایران و ترکیه برای عبور کامیون‌های ترک از ایران، ترکیه توانست جایگاه ایران در بازار میوه قطر را بگیرد.

 

*** رقابت ایران و ترکیه بر سر بازار قطر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صدرالدین نیاورانی با بیان این که تنش دیپلماتیک قطر و برخی کشورهای عربی به محوریت عربستان‌سعودی در میانه سال ۲۰۱۷ میلادی، به تحریم قطر از سوی این کشورها منجر شد، اظهار کرد:

در این شرایط ایران و ترکیه از قطر حمایت کرده و در اوج این مناقشه سیاسی و اقتصادی، برای تصاحب بازار امیرنشین قطر به رقابت پرداختند.

 

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به این که در ماه‌های ابتدایی بسته‌شدن مرز عربستان به روی قطر سیل کالاهای ایرانی شامل محصولات خوراکی و مواد غذایی، روانه این کشور کوچک در جنوب خلیج‌فارس شد، خاطرنشان کرد:

شهروندان قطر به خوبی از کالاهای ایرانی استقبال کردند و علاوه بر خرید محصولاتی از ایران که همواره یک پای ثابت در قطر داشت، به مصرف کالاهای جدید وارد شده از ایران نیز روی آورده بودند.

 

وی به توافق دولت ایران و ترکیه برای اجازه ورود و تردد کامیون‌های ترک به داخل کشور و حمل مواد غذایی از ترکیه با کامیون‌های یخچال‌دار تا بنادر جنوبی ایران اشاره کرد و افزود:

این توافق به یکباره ورق را برگرداند و کشور ترکیه بدون آنکه راه دسترسی مستقیمی به قطر داشته باشد، بازار این کشور را از ایران ربود.

 

*** ترکیه بازار میوه و تره‌بار قطر را از ایران گرفت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پایان با تاکید بر این که به دنبال این توافق، تعداد زیادی از کامیون‌های ترک حامل محصولات و کالاهای این کشور وارد ایران شد، اظهار کرد:

به طوری که صف چندین کیلومتری از کامیون‌های ترکیه در بندر بوشهر ایجاد شد و این کشور موفق شد با صادرات محصولات تازه موادغذایی به قطر بازار صادراتی این کشور را از ایران تصاحب کند.

به همین دلیل ترکیه توانست جایگاه ایران را در بازار میوه قطر بگیرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول