کد خبر:252359
پ
بورس کالا
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تابلوی بازار املاک و مستغلات در بورس کالا فعال شد

تابلوی معاملات بورس املاک و مستغلات در بورس کالا با عنوان مستقل بازار املاک و مستغلات فعال شده است.

تابلوی معاملات بورس املاک و مستغلات در بورس کالا با عنوان مستقل بازار املاک و مستغلات فعال شده است.

 

*** تابلوی معاملات بورس املاک و مستغلات در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پس از عرضه چند فقره معاملات املاک و برگزاری مزایده‌های دولتی و بانک‌ها در این بورس، تابلوی مستقل بورس املاک و مستغلات نیز فعال شده است.

تا کنون شرکت عمران شهر جدید پردیس، وزارت دفاع و یک بانک خصوصی مزایده املاک خود اعم از مسکونی، تجاری و اداری را در بورس کالا منتشر کرده اند.

 

املاک

 

*** بورس کالا فعلاً کارمزد فروش املاک دریافت نمی‌کند

 

شرکت بورس کالا در بیانیه‌ای درباره کارمزد عرضه املاک در این بورس، اعلام کرد:

سقف کارمزد پذیرش اموال غیرمنقول که توسط بورس کالای ایران اخذ می‌گردد، معادل یک دهم (۰.۱) درصد ارزش مال مورد عرضه بر اساس قیمت پایه تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال می‌باشد که تا اطلاع ثانوی عرضه‌کننده از پرداخت این کارمزد معاف شده است.

 

املاک

کارمزد معاملات اموال غیرمنقول در بازار فرعی بورس کالای ایران

 

 

اخبار مهم صنایع:

شکایت بورسی‌ها از وزیر صنعت

حذف تدریجی ارز ترجیحی تا پایان سال ۱۴۰۰

وضعیت تهران زرد شد

 

 

*** اوراق سلف مسکن یا فروش متری به زودی در بورس کالا

 

گفتنی است پیش از این معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن این وزارتخانه از فعال شدن ساز و کار فروش متری مسکن در بورس کالا و تفاهم وزارت راه با بورس کالا برای عرضه اوراق سلف موازی استاندارد مسکن که به پیش فروش متری مسکن شناخته می‌شود، در آینده نزدیک خبر داده بودند.

بر اساس این ساز و کار انبوه‌ساز یا هر سازنده دیگر می‌تواند پروژه مسکونی خود را در قالب اوراق موازی استاندارد (هر قطعه از برگه‌ها با قیمت‌های مشخص و ثابت برای یک متر مربع از واحد مسکونی از هر پروژه) در بورس کالا عرضه کرده و خریداران نیز با تهیه این اوراق که همان پیش فروش مسکن است، به تأمین مالی پروژه مذکور کمک می‌کنند.

بر اساس این طرح، دارندگان اوراق سلف می‌توانند بسته به تعداد برگه‌ها، در پایان پروژه یا از واحد مسکونی برخوردار شوند یا از سود معادل فروش آن واحد و تقسیم آن به رقم یونیت‌هایی که در اختیار دارندگان این اوراق است.

 

*** موافقان و مخالفان طرح فروش متری مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان باید گفت، طرح فروش متری مسکن موافقان و مخالفانی دارد که از جمله آن می‌توان به حفظ ارزش پول دارندگان اوراق همزمان با افزایش تورم به عنوان نظر موافقان و همچنین امکان سفته بازی بانک‌ها به دلیل در اختیار داشتن منابع مالی و سپرده‌های مردمی با این اوراق، از سوی مخالفان فروش متری مسکن اشاره کرد.

 

 

مهر

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول