کد خبر:252335
پ
درخشان
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی:

بهره‌برداری غلط از پارس جنوبی موجب افت فشار گاز در این مجموعه شده است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است، بهره‌برداری غلط از پارس جنوبی موجب افت فشار گاز در این مجموعه شده است.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است، بهره‌برداری غلط از پارس جنوبی موجب افت فشار گاز در این مجموعه شده است.

 

*** دلایل عدم توفیق کشور در حوزه اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسعود درخشان با اشاره به دلایل عدم توفیق کشور در حوزه اقتصادی، اظهار داشت:

دلیل اینکه پس از پیروزی انقلاب موفق نشدیم وابستگی‌مان را به درآمدهای عاید از نفت کم کنیم به طرز فکر مدیران و مشاوران آن‌ها برمی‌گردد که بر این باورند برای رشد و توسعه اقتصادی کشور باید تا می‌توانیم نفت خام بفروشیم.

یعنی باید حداکثر استفاده را برای افزایش تولید از این منابع خدادادی و صادرات آن داشته باشیم و با ارز حاصل از آن نیازهای کشور برای توسعه اقتصادی را از بازارهای خارجی خریداری کنیم.

 

*** لزوم استفاده از ظرفیت‌های داخلی 

 

وی در ادامه پیرامون استفاده از ظرفیت‌های داخلی، گفت:

پس مثلثی به وجود آمده است که یک وجه آن امکان‌پذیری خریداری توسعه از بازارهای جهانی است، انگار توسعه، کالایی خارجی است که قابل خریداری است، در حالی که توسعه نیازمند سبک تفکر خاص و استفاده از ظرفیت علمی، فنی و نیروی انسانی داخل و سازمان‌بندی ویژه است که بتوان در مسیر توسعه گام برداشت.

وجه دیگر این تفکر، خام فروشی نفت است. شما بدانید که این تفکرِ خام فروشی نفت و خرید توسعه قبل از انقلاب بر کشور حاکم بوده و متأسفانه علیرغم تاکید رهبر معظم انقلاب به کاهش خام‌فروشی و اقتصاد درون‌زا تا الان ادامه دارد.

رئیس جمهور هم به صراحت می‌گوید من بدون رابطه با خارج نمی‌توانم کشور را اداره کنم. بله رابطه مانعی ندارد اما نباید به صورتی تعریف شود که وابستگی اقتصادی کشور را تشدید کند و استقلال ایران را زیر سوال ببرد.

 

*** خام فروشی نفت

 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه، افزود:

وجه سوم این تفکر این است که برای اینکه بتوانیم به خام فروشی نفت ادامه دهیم باید با دنیا هماهنگ باشیم تا تحریم نشویم.

متأسفانه بعد از جنگ دولت سازندگی سر کار آمد و نتوانست از این ظرفیت استفاده کند و دولت‌های بعدی نیز به همان روال قبل از انقلاب کشور را اداره می‌کردند.

البته آقای احمدی‌نژاد ابتدا با یک روحیه خوب انقلابی وارد شد اما در حوزه اقتصاد در همان الگو ماند، زیرا متوجه نشد تا وقتی که اصلاحات اقتصادی اتفاق نیفتد و این کشور به لحاظ تولید روی پای خود نایستد، مبارزه در ابعاد سیاسی با تنگنا مواجه می‌شود و دیدیم که این اتفاق افتاد.

بزرگترین مانع ما برای پیشبرد سیاست‌های کلی نظام و پیشرفت کشور، ساختار غلط اقتصاد است که از قبل از انقلاب به ارث رسیده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وزارت جهاد ممنوعیت عرضه تخم مرغ فله‌ای را رد کرد

بایدن رسما رییس جمهور منتخب آمریکا شد

 

*** ضرورت استفاده از ظرفیت مجلس انقلابی برای درمان سرطان اقتصاد

 

درخشان پیرامون وضعیت اقتصاد ایران، تصریح کرد:

بیماری فعلی اقتصاد ایران یک بیماری طولانی و مزمن است. بیماری‌های اقتصادی نوعاً مثل سرطان هستند و دوره پنهان دارند و وقتی علائم بحران ظاهر می‌شوند، مبارزه و رفع آثار سو آنها زمان‌بر است.

باید هم اکنون از ظرفیت مجلس‌مان که حرف‌های انقلابی می‌زند به خوبی استفاده شود.

البته متأسفانه دولت مردم را ۷ سال سرگرم دیدن سریال برجام کرده است، الان هم که بعد از جنایات آمریکا و به شهادت رساندن سردار دل‌ها و دانشمندان کشور، هنوز دولت می‌گوید از این سریال پا نشوید، قسمت‌های خوب سریال برجام دارد اتفاق می‌افتد.

من تعجب می‌کنم از افرادی که هم‌اکنون در وزارت خارجه هستند و به مدارک علمی خود از دانشگاه‌های خارجی می‌بالند چرا الفبای سیاست خارجی را درک نمی‌کنند.

 

*** سرمایه‌گذاری خارجی با مدل‌های فعلی نفعی برای اقتصاد نداشته است

 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درخصوص سرمایه‌گذاری خارجی، بیان کرد:

از آن زمان تا الان در این ۵۰ سال فقط یک مورد هم نمی‌بینیم که سرمایه‌گذاری خارجی با این مدل آقایان اولاً موجب انتقال فناوری شده باشد و ثانیاً منافع ملی را تأمین کرده و موجب رشد و توسعه شده باشد.

شرکت‌های بزرگ نفتی، نوکران سیاست‌مداران غربی هستند و آنها اجازه بهره‌مندی ایران از تکنولوژی را نمی‌دهند.

متأسفانه این واژه سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری را با برداشت غلط در مغز ما کردند.

 

وی در ادامه، افزود:

بنده در حوزه نفت سال‌ها به صورت دقیق و تخصصی کار کردم و با بزرگترین استادان مخازن نفتی در کشور همکاری نزدیک داشتم.

در مورد قراردادهای نفتی از زمان دارسی تا IPC بنده یک به یک مطالعه کردم و برای کشورهای اوپک دوره نفت و گاز در ایران تأسیس کردم و ۱۰ سال است، ده‌ها متخصص و دکتری نفت و گاز تربیت می‌کنیم.

از زمان دارسی تا به حال یک فناوری در این چارچوب منتقل نشده و در IPC هم همینطور.

بنده یک و نیم سال مقابل قرارداد IPC ایستادم و آنها سرانجام با شبکه و ارتباط‌هایی که داشتند کارشان را جلو بردند و امضا کردند و با توتال به عنوان اولین شرکت تحت قاعده IPC قراردادی تعریف کردند که اصلاً جایگاه شرکت ایرانی و خارجی در آن مشخص نبود.

دلیل تداوم ناکامی اقتصادی کشور بعد از ابلاغ سیاست‌های اقتصادی مقاومتی این است که دولت تدبیر و امید، توجهش را به ایجاد رابطه با آمریکا مترکز کرده است و از اقتصاد ملی غافل شده است.

 

*** دولت سازندگی بزرگترین فرصت تاریخی برای اصلاحات اقتصادی را از بین برد

 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه، تصریح کرد:

دولت سازندگی بزرگترین فرصت تاریخی برای اصلاحات اقتصادی را از بین برد. در آن زمان به واسطه جنگ روحیه‌ای در مردم ایجاد شده بود مبنی بر اینکه نیازی به کمک خارجی‌ها نیست و ما می‌توانیم با تکیه بر توان داخلی کار را جلو ببریم اما متأسفانه از این فرصت استفاده نشد و اشرافیت و تجمل به محور اصلی فرهنگ اقتصادی کشور تبدیل شد.

اگر دولت فعلی نتوانست از رهنمودهای رهبر انقلاب در اقتصاد در بحث الگوی اسلامی‌- ایرانی پیشرفت و رهنمود سالیانه درباره اقتصاد مقاومتی استفاده کند به این دلیل بود که اصلاً به مسائل اساسی داخلی نپرداخت و در این بودجه‌بندی‌ها و برنامه‌های چندساله، هدفش حل مشکل اساسی اقتصاد کشور نبود.

 

*** افت فشار گاز در پارس جنوبی

 

درخشان پیرامون افت فشار گاز در فازهای پارس جنوبی، خاطرنشان کرد:

دولتی که دلش برای اقتصاد ملی شور بزند و دلواپس مردم باشد نخستین کاری که می‌کند پیش‌بینی آینده است و اقداماتش را در جهت رفع مشکلات آینده به صورت بلندمدت و کوتاه مدت تعریف می‌کند و این نخستین کاری است که هر دولت دلسوز و دلواپس انجام می‌دهد.

بنده از زمان دولت دوم خاتمی در مورد حساس‌ترین بخش اقتصاد که انرژی بود پیش‌بینی‌هایی انجام دادم. این کار را با کمک مرحوم سعیدی که بزرگترین صاحب‌نظران مخازن نفتی کشور و مسئول نظارت بر مخازن نفت و گاز قبل از انقلاب بود انجام دادیم.

با کمک ایشان پیش‌بینی کردیم که ایران علیرغم مخازن فوق عظیم پارس جنوبی تا چند سال دچار بحران می‌شویم.

این بحران گازی که به وجود آمده صرفاً به دلیل افزایش تقاضا نیست بلکه عمدتاً به خاطر افت فشار گاز در فازهای پارس جنوبی است پیش‌بینی می‌شد که این افت فشار از سال ۱۴۰۰ شروع ‌شود، اما دیدیم که از سال ۱۳۹۹ شروع شده است. این افت فشار به دلیل بهره‌برداری غلط از پارس جنوبی رقم خورده است.

 

*** پروژه پارس جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در پایان پیرامون پارس جنوبی، اظهار داشت:

زمانی که پارس جنوبی کشف شد شرکت توتال هم برای ایران و قطر برنامه‌ریزی کرد و علت این بحران به برنامه‌ریزی آن‌ها برمی‌گردد.

نکته جالب ماجرا اینکه تا همین اواخر آقای زنگنه برای اجرای پروژه فاز ۱۱ از شرکت توتال دعوت می‌کرد و مجدد به آنها خوش‌آمد می‌گفت، در حالی که توتال بود که همین بلا را در پارس جنوبی به سر ما آورده بود. مشکل کشور ما این است که مسئولان دلواپس مردم نیستند و هیچ کوششی برای اصلاح ساختار اقتصاد نمی‌کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول