کد خبر:252224
پ
فولاد و سهام عدالت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سایه تصمیمات فولادی بر سر سهام‌داران عدالت/ بازار سرمایه نگران قیمت‌گذاری دستوری

تصمیم و اصرار وزارت صنعت بر قیمت‌گذاری دستوری فولاد داستان بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران است و سهام‌داران نگران بالاتر رفتن ریسک سرمایه‌گذاری هستند و احتمال می‌دهند نرخ همه چیز کنترل و دستوری شود.

تصمیم و اصرار وزارت صنعت بر قیمت‌گذاری دستوری فولاد داستان بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران است و سهام‌داران نگران بالاتر رفتن ریسک سرمایه‌گذاری هستند و احتمال می‌دهند نرخ همه چیز کنترل و دستوری شود.

 

*** قیمت‌گذاری فولاد و پتروشیمی در شرایط جنگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزارت صنعت حدود دو ماه قبل قانونی تصویب کرد مبنی بر اینکه قیمت فروش شمش فولادی در بورس کالا باید ۸۰ درصد CIS (کشورهای مستقل همسود) باشد، در واقع هدف این وزارتخانه از تصمیم مذکور کنترل نرخ فروش فولاد بود.

بورس کالا در آن زمان تصمیم وزیر را پذیرفت و نماد فولاد در بورس پس دو تا سه روز روند نزولی، دوباره راه خود را پیدا کرد و متعادل شد، اما بالا رفتن قیمت‌های جهانی و رشد چشمگیر قیمت شمش فولاد دوباره وزارت صنعت را بر آن داشت تا تصمیم جدیدی در مورد قیمت فولاد در بورس کالا بگیرد.

نرخ جهانی فولاد ۴۶۰ دلار و در CIS (کشورهای مستقل همسود) ۱۳ دلار بود و در بورس کالا ۱۰ دلار عرضه می‌شد، در حال حاضر قیمت در CIS به ۸۵۰ دلار رسیده که رقمی چشمگیری است و به همین دلیل، وزیر صنعت ۱۵ دی ماه اعلام کرد که قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا، بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS خواهد بود.

البته رزم حسینی اشاره‌ای به قیمت‌های جهانی نکرد و دلیل این تصمیم را به گردن شرایط جنگی در کشور انداخت.

در واقع وزیر صنعت اعلام کرد که کشور در شرایط جنگی قرار دارد و در شرایط جنگی باید فولاد و پتروشیمی قیمت‌گذاری انجام شوند.

 

*** نگرانی سهام‌داران به دلیل بالاتر رفتن ریسک سرمایه‌گذاری

 

آنچه در این میان اهمیت ویژه‌ای دارد و شاید حتی مهم‌تر از تعیین قیمت برای فولاد، نادیده گرفتن سهام‌داران و از بین رفتن اعتماد آنان است و اثر این تصمیم روی بازار سرمایه، بیش از واقعیت است.

اگر در بازار سرمایه اتفاقی رخ دهد و سود شرکتی ۲۰ درصد کاهش یابد، قیمت سهام بیش از ۲۰ درصد و تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند، زیرا عدم اطمینان ایجاد می‌شود.

در مورد فولاد نیز قصه همین است، وقتی چنین تصمیماتی اخذ می‌شود، سهام‌داران باور ندارد مسئول کشور به دنبال سرمایه‌گذاری است و فضای نا اطمینان سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود، به طوری که از زمان مطرح شدن این صحبت‌ها، سهم فولاد ۱۵ درصد کاهش داشته است!

در تصمیم و اصرار بر قیمت‌گذاری دستوری فولاد داستان بی اعتمادی سرمایه‌گذار است و سهام‌داران نگران بالاتر رفتن ریسک سرمایه‌گذاری است، زیرا احتمال می‌دهد نرخ همه چیز کنترل و دستوری شود.

در این میان اما کارخانه‌های پروفیل هستند که سود اصلی را از قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا می‌برند، زیرا می‌توانند مواد اولیه را با نرخ پایین بخرند و آنچه تولید می‌کنند را با نرخ آزاد بفروشند.

پس اگر قرار است مواد اولیه برخی کارخانه‌ها و محصولات با نرخ پایین‌تر از نرخ جهانی عرضه شود، انتظار می‌رود قیمت محصولاتی که تولید می‌شود نیز پایین تر از نرخ جهانی باشد.

در واقع اگر قرار است قیمت فولاد کنترل شود، باید محصول پروفیلی‌ها که با قیمت آزاد عرضه می‌شود نیز کنترل شود.

 

 

همچنین بخوانید:

قیمت پیشنهادی وزارت صنعت برای عرضه فولاد در بورس کالا عملیاتی نیست

وزیر صنعت به وظایف خود عمل نمی‌کند و به دنبال اختیارات فراقانونی است

حمایت فولادسازان بزرگ کشور از قیمت پایه ۷۰ درصد

 

 

*** جای خالی دو راهکار در عرضه فولاد در بورس

 

با توجه به اصرار وزارت صنعت بر کنترل قیمتی محصولات در بورس کالا و از سوی دیگر عدم کنترل قیمتی محصولات نهایی و بی بهره ماندن مردم از قیمت‌های به نسبت پایین تر انتظار می‌رود دو روش برای این صنعت اعمال شود.

نخست عرضه همه محصولات از ابتدای زنجیره تامین تا انتهای آن به منظور حذف رانت و دیگری آزادسازی نرخ محصولات بورس کالا است، زیرا محصولات نهایی در برخی موارد با نرخ آزاد به دست مردم می‌رسد.

همچنین انتظار می‌رود مسئولان در اخذ تصمیمات خود سهام‌داران که حالا تعداد آنها با در نظر گرفتن مشمولان سهام عدالت به بیش از ۵۰ میلیون نفر رسیده است را هم در نظر بگیرند.

ارزش واقعی سهام عدالت از زمان آزادسازی این سهام تا کنون، تحت تاثیر نوسانات بازار کاهشی بوده، به طوری که در اوایل مرداد شاهد این بودیم که ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه حدود ۵۰۰ تومان به ۳۰ میلیون تومان هم رسیده بود درحالی که این مبلغ تا ۱۰ میلیون تومان هم کاهش یافت.

در این راستا روند کاهشی ارزش سهام عدالت در هفته گذشته ادامه داشت و با تصمیم جدید وزیر صنعت، این روند شدت هم گرفت.

به طوری که ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲ هزار تومانی در ۱۳ دی ماه ۱۱ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان بود که این رقم در ۱۷ دی ماه تا ۱۰ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان کاهش یافت.

یکی از دلایل این کاهش، تاثیر تصمیم اخیر بر روند کاهشی سهم فولاد و تاثیر روند کاهشی سهم فولاد به عنوان سهم لیدر، بر دیگر سهم‌ها است.

سهم‌هایی که در پرتفوی سبد سهام عدالت جا خوش کرده‌اند و روند حرکت آن‌ها سرمایه سهام عدالتی‌ها را که اکثرا از اقشار ضعیف جامعه هستند را بالا و پایین می‌کند.

 

*** علل افت ۲۴۰ هزار میلیارد ارزش بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در نهایت باید گفت سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه تاکنون به حد کافی به آتش دخالت‌های گاه و بیگاه که تعادل این بازار را برهم زده، سوخته‌اند و روا نیست نقشه جدیدی آن هم به بهانه کنترل قیمت‌ها برای بورس کشیده شود.

طی روزهای ۱۶ و ۱۷ دی ماه، ارزش بازار سرمایه ۲۴۰ هزار میلیارد تومان افت کرد، زیرا بازار از تبعات قیمت‌گذاری دستوری نگران است که دامنه آن به سایر حوزه‌ها از جمله پتروشیمی نیز کشیده شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول