کد خبر:252393
پ
مصاحبه اختصاصی خبرگزاری صنایع با غلامرضا مصباحی مقدم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

ابلاغیه فولادی وزارت صنعت ، خلاف قانون است/ ذات بازار سرمایه با قیمت‌گذاری دستوری در تضاد است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابلاغیه وزارت صنعت درباره قیمت‌گذاری دستوری عرضه محصولات فولادی در بورس را خلاف قانون عنوان کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابلاغیه وزارت صنعت درباره قیمت‌گذاری دستوری عرضه محصولات فولادی در بورس را خلاف قانون عنوان کرد.

 

*** مخالفت مصباحی مقدم با ابلاغیه فولادی وزارت صنعت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامرضا مصباحی مقدم با انتقاد از ابلاغیه فولادی وزارت صمت، اظهار داشت:

طبق ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، دولت، موظف است همه کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت‌گذاری خارج کند.

از این رو مصوبه فولادی وزارت صمت مبنی بر اعمال قیمت پایه ۷۰ درصدی، خلاف قانون و در تناقض آشکار با ذات بازار سرمایه است.

 

وی در ادامه اضافه کرد: هدف از ایجاد و راه‌اندازی بورس کالا، کشف قیمت منطقی برای مصرف کنندگان از طریق عرضه و تقاضای واقعی است تا آشفتگی‌های موجود در بازار آزاد، مهار شود.

به این ترتیب قیمت گذاری دستوری در بورس کالا جایی ندارد و اگر این اصل کلیدی رعایت نشود، در واقع هویت این بازار را سلب و تخریب کرده‌ایم.

 

*** ابلاغیه فولادی وزارت صنعت ، خلاف قانون است

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون محتوای ابلاغیه معاون معدنی وزیر صمت برای الزام بورس کالا برای تعیین قیمت پایه فولاد به میزان ۷۰ درصد نرخ جهانی، یادآور شد:

این ابلاغیه، خلاف قوانین بورس و در تناقض با ذات بازار سرمایه است.

بورس کالا برای ایجاد شفافیت و به‌روزرسانی قیمت‌ها، شکل گرفت و از همان ابتدا نیز مکانیزم عرضه و تقاضا و کشف قیمت، به‌مثابه ارکان بنیادین این بورس تعریف شد.

 

مصباحی مقدم در ادامه خاطرنشان کرد:

طبق ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، دولت، موظف است همه کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت‌گذاری خارج کند. بنابراین هر کالایی که در بورس پذیرفته شده، طبق نص صریح قانون از دایره قیمت‌گذاری خارج است.

 

 

همچنین بخوانید:

شکایت بورسی‌ها از وزیر صنعت

وزیر صنعت به وظایف خود عمل نمی‌کند و به دنبال اختیارات فراقانونی است

بورس کالا زیر بار ابلاغیه وزارت صنعت نرفت

 

 

*** اعمال نفوذ در تغییر روسای بورسی غیرقانونی است

 

وی درباره خبرهای منتشره پیرامون تلاش‌های وزیر صمت برای برکناری مدیرعامل بورس کالا، تأکید کرد:

هیچ‌یک از روسای شرکت‌های بورسی، زیرمجموعه دولت نیستند، بنابراین، هیچ دولتمردی، نمی‌تواند برای روسای شرکت‌های بورسی یا تعیین رئیس جدید برای این شرکت‌ها، اعمال‌نفوذ کند، وگرنه، قانون را نقض کرده است.

تنها مقامی که در حوزه بورس از سوی وزیر اقتصاد منصوب می‌شود، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار است و فقط همین وزیر نیز حق برکناری رئیس این سازمان را دارد زیرا سازمان بورس و اوراق بهادار، نهادی ناظر و حاکمیتی است.

بقیه شرکت‌های بورسی، طبق تعریف قانون، حاکمیتی و دولتی نیستند و در حوزه اختیارات دولت بری عزل و نصب روسای آن‌ها قرار ندارد.

 

*** ذات بازار سرمایه با قیمت‌گذاری دستوری در تضاد است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان، تأکید کرد:

ذات بازار سرمایه با قیمت‌گذاری دستوری در تضاد است، بنابراین بورس کالا نیز به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های حوزه بورس لازم است مطابق این قاعده از قیمت‌گذاری معاف باشد و اگر این اصل کلیدی رعایت نشود، در واقع، هویت این بازار را سلب و تخریب کرده‌ایم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول