کد خبر:252159
پ
اکبری تالار پشتی
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

تشکیل کارگروه مشترک با وزارت امور خارجه درباره دیپلماسی اقتصادی/ دولت باید بستر توسعه صادرات را فراهم کند

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تشکیل کارگروه مشترک با وزارت امور خارجه برای  پیگیری مسائل مرتبط با دیپلماسی اقتصادی خبر داد.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تشکیل کارگروه مشترک با وزارت امور خارجه برای  پیگیری مسائل مرتبط با دیپلماسی اقتصادی خبر داد.

 

*** تحقق جهش تولید در موضوع دیپلماسی اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عزت الله اکبری تالار پشتی با بیان اینکه در مجلس موضوع دیپلماسی اقتصادی را مطرح کرده‌ایم و باید با جهش تولید مدنظر رهبر معظم انقلاب هماهنگ باشد، افزود:

در این زمینه کارگروه مشترکی با وزارت امور خارجه تشکیل دادیم که در مرحله جمع‌بندی موارد است.

 

*** دولت باید بستر توسعه صادرات را فراهم کند

 

وی بر لزوم فعالیت اقتصادی سفارتخانه‌ها تاکید کرد و افزود:

امروز ضروری است که سفارتخانه‌های ما چهره‌ای اقتصادی داشته باشند و به وزیر امور خارجه نیز پیشنهاد کردیم که به صورت نمونه و پایلوت این اقدام از چند سفارتخانه آغاز شود.

توسعه مراودات، مبادله کالا و دانش و تحقق صادرات یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد، بلکه بستری باید از سوی دولت فراهم شود تا نیروها بتوانند راه را برای خود باز کنند، در این مسیر هرکجا که ریسک‌هایی وجود دارد دولت باید پذیرفته و کمک کند.

امروز بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به راحتی می‌توانند در سایر کشورها حضور یافته و با انعقاد قرارداد در زمینه‌های طراحی، محاسباتی و حتی ساخت به کمک پرداخته و مشاوره بدهند که در زمره صادرات محصولات علمی دسته‌بندی می‌شود.

 

*** راهکار تحقق توسعه و ارتقاء تولید

 

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با توجه به اینکه اگر تولید و صادرات در حد حرف باقی بماند، واحدها آسیب دیده و جهش تولید اتفاق نخواهد افتاد، تصریح کرد:

معتقدیم تولیدی که به صادرات وصل نباشد، به ‌تدریج افول می‌کند، باید همواره تولید به گونه‌ای باشد که قابلیت عرضه به بازارهای جهانی را داشته باشد.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

اگر قرار است به سازمان تجارت جهانی (WTO) بپیوندیم، در صورتی که کالاهای ما قابلیت عرضه به بازارهای جهانی نداشته باشد، نمی‌تواند رقابت کند و تولیدکننده شکست می‌خورد.

این‌ها یک زنجیره به‌ هم پیوسته است و یک شبه اتفاق نمی‌افتد، در این زمینه لازم است تا همه قراردادها در عرصه تولید به صورت زنجیره باشد.

به این معنی که یکی به تامین مواد اولیه، دیگری به گرفتن سفارش، فعال دیگری به انجام صادرات و غیره بپردازند تا آسیب‌پذیری فعالیت پایین آمده و هر یک بدانند که چه کار باید انجام دهند، در این صورت تولیدکننده نیز هیچ وقت نگران عرضه و فروش کالایش نیست، بلکه همه تلاش خود را به توسعه و ارتقاء تولید معطوف می‌کند.

 

*** حمایت همه جانبه دولت از تولیدکنندگان 

 

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره راهکار مقابله با تحریم‌ها را نگاه عمیق و قوی به تولید داخل و توانمندی‌های خود دانست و گفت:

وقتی می‌خواهیم با تحریم‌ها مبارزه کنیم با حرف امکان‌پذیر نیست، بلکه باید نگاه عمیق و قوی به تولید داخل و توانمندی‌های خود داشته باشیم.

توانمندی فقط تولید نیست، اگر ما به تولیدکنندگان و صاحبان حرفه‌ها و سرمایه توجه کرده و مسیر را برایشان باز و روان‌سازی کنیم و مزاحمتی برایشان نداشته باشیم، قادر به مبارزه با تحریم‌ها خواهیم بود.

دولت باید همه جا را به عنوان حامی تولیدکنندگان و بخش خصوصی باشد، موضوعی که همه قوانین بالادستی کشور نیز آن را تایید می‌کند.

دولت باید نقش حمایتگر، هادی و ناظر را داشته باشد و از واسطه‌گری خودداری کند که در این صورت، درآمدهای دولت افزایش، هزینه‌هایش کاهش یافته و هم از ظرفیت مردمی استفاده کرده است.

استفاده از مردم نیز باید سازماندهی شده باشد، این مردم که در عرصه تولید و صادرات فعال هستند نباید در مقابل بیگانگان تحقیر شوند، بلکه باید حمایت شوند.

 

 

بیشتر بخوانید:

راه نجات اقتصاد کشور از زبان رییس کمیسیون صنایع

کنایه رییس کمیسیون صنایع به رییس جمهور

گلایه‌مندی تولیدکنندگان از صدور بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه

 

 

*** رفتارهای غیرقانونی آمریکا در قبال ایران 

 

وی با اشاره به تحریم‌ها، اظهار کرد:

آمریکا برخلاف قوانین بین‌الملل عمل می‌کند و حق ندارد قوانین داخلی خود را به جهان تسری بدهد.

ایران و آمریکا هر دو عضوی از سازمان ملل هستند، حقوق همه اعضا برابر است و هیچ کس بر دیگری برتری ندارد.

آمریکایی‌ها قلدرمآبانه از روابط سیاسی و اقتصادی خود استفاده کرده و دیگران را تطمیع می‌کنند، یا مانع از برقراری ارتباط دیگران با ما می‌شوند، اینها خلاف قانون است و در نهایت روزی دنیا یقه آمریکا را خواهد گرفت.

 

*** در برابر آمریکا کوتاه نمی‌آییم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با اشاره به اینکه ما نیز نباید به هیچ وجه از حق‌مان در مقابل آمریکا و اینکه با ما قلدرمآبانه برخورد می‌کند، کوتاه بیاییم، تصریح‌ کرد: 

دعوای آمریکایی‌ها نیز اقتصادی است، آنها ساختاری درست کردند که اقتصاد جهان را در چنگال خود داشته باشند و منافع خود را دنبال می‌کنند، اما ما نیز تن به منافع قلدرمابانه و غیرمشروع آنها نمی‌دهیم.

 

ایرنا

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول