کد خبر:252177
پ
واردات خودرو
بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق:

آزاد شدن واردات خودرو از مناطق آزاد + جزئیات

براساس آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، واردات رسمی خودرو از مناطق آزاد، مجاز خواهد شد.

براساس آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، واردات رسمی خودرو از مناطق آزاد، مجاز خواهد شد.

 

*** آزاد شدن واردات خودرو از مناطق آزاد 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نگاهی به مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درباره میزان تعرفه تعویض پلاک خودروها نشان می‌دهد، تعرفه واگذاری و تعویض پلاک خودرو برای خودروهای با قیمت تا ۲۰۰ میلیون تومان، ۲۰۰ هزار تومان و برای خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان هم ۳۰۰ هزار تومان تعیین شد که صددرصد مابه‌التفاوت درآمد حاصله به نیروی انتظامی اختصاص می‌یابد، همچنین تعیین قیمت خودرو بر مبنای فهرست بهای اعلامی سازمان امور مالیاتی است.

 

 

همچنین بخوانید:

آمادگی گمرک ایران برای ترخیص خودروهای دپو شده

دستور رفع توقیف قضایی خودروهای سواری در گمرک مانده صادر شد

ترخیص بیش از ۹ هزار خودرو دپو شده در گمرک

 

 

*** نرخ سود بازرگانی

 

از سوی دیگر، دولت به منظور تنظیم بازار خودروهای وارداتی مکلف شد، ضمن شناسایی خودروهای خارجی غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد با اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با معیارهای مشخص شده، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام کند.

همچنین نرخ سود بازرگانی در تناسب با نوع خودرو و سال ساخت باید بگونه‌ای تنظیم شود که در مقایسه با قیمت‌های کف بازار، منجر به سود غیرمتعارف بیش از ۲۰ درصد برای واردکنندگان نشده و در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت میان قیمت‌های کف بازار و وارداتی، دولت می‌تواند نسبت به تجدیدنظر در نرخ سود بازرگانی اقدام کند.

 

*** ممنوعیت واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ به مناطق آزاد تجاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  واردات خودروهای موضوع این تبصره برای سازمان‌های مناطق آزاد تجاری و صنعتی و شرکت‌های تابعه آن‌ها و دستگاه‌های موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تابعه آن‌ها ممنوع است، همچنین واردات هرگونه خودرو در سال ۱۴۰۰ به مناطق آزاد تجاری و صنعتی ممنوع است.

چندی قبل نیز اعلام شد که نرخ حقوق ورودی خودرو نسبت به وضعیت فعلی کاهش قابل ملاحظه‌ای یافته و این موضوع مقدمه‌ای برای واردات خودرو است.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول