کد خبر:251934
پ
نادران
رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰:

کمیسیون تلفیق به دنبال شفاف‌سازی ارقام پنهان در بودجه ۱۴۰۰ است/ پول‌های زیر فرش را روی فرش گذاشتیم و جلوی دست‌اندازی به منافع کشور را گرفتیم

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه کمیسیون تلفیق به دنبال شفاف‌سازی ارقام پنهان در بودجه ۱۴۰۰ است، از بازگرداندن مصلحت‌اندیشی مسئولان اجرایی به کل نمایندگان و نظام قانون‌گذاری کشور طی اقدامات صورت گرفته، خبر داد.

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه کمیسیون تلفیق به دنبال شفاف‌سازی ارقام پنهان در بودجه ۱۴۰۰ است، از بازگرداندن مصلحت‌اندیشی مسئولان اجرایی به کل نمایندگان و نظام قانون‌گذاری کشور طی اقدامات صورت گرفته، خبر داد.

 

*** گزارش عملکرد کمیسیون تلفیق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، الیاس نادران در نشست خبری کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تشریح گزارش علمکرد این کمیسیون، اظهار داشت:

بخش قابل توجه ای از حوزه درآمدی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق به نتیجه رسیده و به جمع‌بندی نهایی نزدیک شده‌ایم و با گزارش عملکرد این کمیسیون، می‌خواهم به حاشیه‌سازی‌های که در این زمینه صورت گرفته پایان دهم و از نظر کارشناسانه کمیسیون در این زمینه دفاع کنم.

 

وی در ادامه افزود:

در حوزه مدیریت اجرایی کشور دچار دوگانگی هستیم، مسوولان عالی اجرایی دولت درسطح وزرا و معاونین رئیس جمهور از ما در خواست می‌کنند که شما تصمیم شجاعانه‌ای را در مورد نرخ ارز بگیرید و با نرخ ارز واحد، اجازه دهید که رانت خواری در حوزه اقتصاد ملی از بین برود یا به حداقل برسد و تلاش کنید منافع یکسان‌سازی نرخ ارز به جیب مردم برود و مردم سفره کوچکی در این چند سال حتی المقدور برای آبرومند زندگی کردن خودشان داشته باشند.

اگر دولت در این سطح امنیتی مدیران خود را اداره نمی‌کرد آن‌ها نظرات کارشناسی خود درباره رانت نرخ ارز را مطرح نمی‌کردند، برآوردهای اولیه این بود که لایحه بودجه قابل دفاع نیست و در جمع‌های کارشناسانه نمی‌توانستیم از لایحه بودجه تقدیمی دولت دفاع کنیم.

 

*** شکل‌گیری کمیسیون تلفیق جهت بررسی بودجه

 

رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به نامناسب بودن لایحه بودجه برای اقتصاد کشور، گفت:

تعبیر اولیه این بود که لایحه بودجه برای فروپاشی کشور تهیه شده است، اما مجلس تصمیم گرفت که این بیمار لاعلاج را درمان کند و یکی از بهترین کمیسیون‌های تلفیق چند سال گذشته را به منظور بررسی بودجه شکل گرفت.

ما از بازوهای کارشناسی مجلس مانند مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات و مراکز تصمیم‌گیری خارج از قاعده دولت حداکثر استفاده را می‌بریم و به مردم می‌گوییم که در جلسات خود صمیمانه‌ترین مناسبات و تفاهم را با نمایندگان دولت داریم و آن‌ها می‌توانند از تصمیمات خود دفاع کنند.

 

 

همچنین بخوانید:

بررسی بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق با حضور نمایندگان دولت

جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در بودجه مستعد ایجاد آثار نامطلوبی بر زندگی مردم است

بررسی وضعیت صادرات نفت در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰

 

 

*** نرخ ارز در بودجه

 

نادران در خصوص نحوه تعیین نرخ ارز، بیان کرد:

نه در لایحه دولت و نه در مصوبه کمیسیون، نرخ ارز برای کشور تعیین نمی‌شود اگر به سال‌های گذشته مراجعه کنیم نرخ ارز بودجه همیشه با نرخ واقعی تفاوت داشته و شکاف قابل توجهی داشته است.

قرار بود دلار هزار تومانی تقدیم مردم شود، اما حالا اگر دولت بتواند آن را در ۲۵ هزار تومان ثابت نگه دارد به خود افتخار می‌کند.

 

وی در ادامه تاکید کرد:

در لایحه بودجه، ردیفی وجود دارد که مقابل آن یک ریال نوشته‌اند و آن نرخ ETS است که حیات خلوت دولت‌ها است، همان پول‌های زیر فرشی بوده که دولت هر طور بخواهد با منت بر سر مردم و در هر کجا صلاح بداند خرج می‌کند.

قرار بود بودجه با ارز ۲۳ هزار تومان بسته شود، ناگهان با دلار ۱۱ هزار تومانی بسته شد که این تغییر رویکرد کارشناسی نبود، بلکه کاملاً سیاسی است چراکه وقتی آقای زنگنه در کمیسیون تلفیق حضور یافت، گفت که ما برای صادرات ۲/۳ میلیون بشکه نفت در روز نیاز به حل مسئله تحریم توسط حاکمیت داریم.

 

*** رانت‌های نفتی

 

نادران در خصوص رانت‌های نفتی، گفت:

ما تلاش کردیم که رانت‌های نفتی ایجاد شده در کشور به جای آنکه در اختیار عده‌ای قرار گیرد در اختیار همه مردم قرار گیرد، بنابراین اگر قرار است رانت نفتی باشد باید به مردم تخصیص پیدا کند چرا که خط قرمز ما منافع مردم، امنیت کشور، معیشت و حمایت از تولید و اشتغال است.

هرکسی درباره مسائل ملی، حمایت از مردم و بهبود وضعیت یارانه‌ها به مجلس پیشنهادی دهد ما آن را اجابت می‌کنیم ما در بحث دارو، مصارف مردم، نحوه توزیع کالاهای اساسی و یارانه‌ها حتماً از ایده مجلس رونمایی خواهیم کرد.

 

*** تصمیم‌گیری بدون اتکا به نفت

 

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی، بیان داشت:

ما بدون اتکا به نفت و وعده‌های توهم آمیز درباره بودجه تصمیم می‌گیریم، وقتی بودجه توسط دولت تقدیم شد قرار بود که سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت باشد، درحالی که بر اساس برنامه ششم توسعه این رقم باید ۳۸ درصد باشد و با نامه رهبر انقلاب محاسبات دولت به هم ریخت.

دولت به صورت شفاهی اقرار کرد که از قبال تجدید محاسبات ۹۳ هزار میلیارد تومان کسری خواهیم داشت و ما تا از دولت چگونگی نحوه جبران این رقم را نگرفتیم کلیات لایحه بودجه را تصویب نکردیم.

 

رییس کمیسون تلفیق با بیان اینکه اعداد در بودجه برای ما مقدس نیستند، گفت:

علی‌رغم ایرادات اساسی با رویکردهای لایجه دولت در توزیع اعتبارات تلاش را بر این گذاشتیم که با اصلاحات ساختاری بودجه، بودجه ای را به صحن مجلس ببریم که مایه عزت برای کل کشور باشد.

در این مسیر برای کاهش وابستگی به نفت و افزایش در آمدهای مختلفی که باید با اتکا بر بخش هزینه‌های باشد اقداماتی انجام دادیم.

 

وی با بیان اینکه ۱۹۹ هزار میلیارد تومانی که دولت برای برداشت از منابعی نفتی در نظر گرفته بخش کوچکی از کل برداشت منابع نفتی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد:

مطابق نرخی که خود دولت در محاسبات انجام داده دولت بنا داشت با توجه به اختیارات حداقل ۳۹۴ هزار میلیارد تومان از ارزهای نفتی را مصرف کند و ما این را به ۲۶۱ هزارمیلیارد تومان کاهش دادیم بنابراین نباید در این تعاملات دچار خطای تحلیل شویم.

 

نماینده تهران در ادامه افزود:

۱۹۹ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه پیش‌بینی کردند و مقدار ۷۰ هزار میلیارد تومان برای پوشش انتشار اوراق سلف نفتی در نظر گرفتند که با توجه به سهم ۴۸/۵ درصدی دولت از منابع نفتی مستلزم کسب حداقل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان فروش بشکه نفت بود و این یعنی دو سال فروش نفت کشور هم بابت استقراض از نفت در بودجه ۱۴۰۰ هزینه می‌شد این یعنی زمین سوخته تحویل دولت بعدی دادن ما این انحرافات را اصلاح کردیم.

 

*** شفاف‌سازی ارقام پنهان در لایحه بودجه

 

وی با اشاره به افزایش سقف بودجه، گفت:

بخش اعظم افزایش سقف بودجه، منابع ناشی از شفاف‌سازی ارقام پنهانی است که در بودجه وجود داشت و اختیاراتی است که مسوولان اجرایی می‌خواستند بنا بر مصالح خودشان تشخیص دهند و عمل کنند، ما این مصلحت اندیشی را به کل نمایندگان و نظام قانون‌گذاری کشور برگرداندیم.

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بیان این‌که کمیسیون تلفیق به دنبال شفاف‌سازی ارقام پنهان در لایحه بودجه بوده، اظهار کرد:

متاسفانه همه اصلاحات ساختاری که باید در بودجه صورت می‌گرفت انجام نشد زیرا ظرفیت اجرایی کشور توان انجام اصلاحات ساختاری را ندارد اصلاحات بیش از این بود ولی ما به این حد کفایت کردیم تا در دولت‌های بعدی و مجلس یازدهم اصلاحات را رو به جلو انجام دهد و آرزوی ۴۰ ساله ملت برای کاهش وابستگی به نفت است محقق شود.

 

نادران در ادامه یادآور شد:

دولت و مجالس در سال‌های گذشته از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ ارقام محاسباتی‌شان در بودجه چقدر بوده؟

آن‌ها از ۳۶۰۰ تا ۴۲۰۰ و ۸۸۰۰ تومان را در نظر گرفته بودند اما آیا در عمل این رقم در سفره مردم نشست؟

در سال ۱۳۹۹ دولت به دلیل فقدان منابع ارزی دست‌‌اندازی کرد و ارز در اختیار ۱۰ شرکت قرار گرفت آیا این در جهت تامین منافع مردم بود؟

اگر هشت میلیارد دلار را برای ۸۰ میلیون نفر در نظر بگیرید نفری ۱۰۰ دلار می‌شود آیا این کاهش ارزش باعث شد که مردم تصور کنند ۱۰۰ میلیارد دلار در سفره‌شان به نفع‌شان شده یا منافع به جیب دیگران و بعضا کشورهای همسایه رفت.

 

وی با اشاره به قاچاق کالا، تصریح کرد:

برخی کالاها حداقل ۵۰ درصد مصرف‌شان بالا رفته اما آیا مردم بیشتر از آن‌ها استفاده کرده‌اند یا صرف قاچاق معکوس برای کشورهای همسایه شده است؟

آیا ما متولی تامین منافع و رفاه سایر کشورها هستیم یا مردم ایران؟

اگر دولت قادر نیست صادرات معکوس کالاهای اساسی و دارو به سایر کشورها را مدیریت کند چاره کار حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی است؟

عامه مردم خصوصا طبقات محروم و متوسط مطمئن باشند این مبالغ مستقیم به سفره مردم می‌رود و دست واسطه‌ها قطع خواهد شد.

 

رییس کمیسیون تلفیق در ادامه افزود:

یکی از وارد کننده‌ها با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی، از کل ملت ایران که یارانه می‌گیرند، بیشتر منفعت کسب کرده است.

 

*** جلوی انحصارات را می‌گیریم

 

وی با اشاره به گرانی‌های بازار، بیان کرد:

ما بنا داریم در حوزه مصارف و نحوه‌ی مدیریت بازار ایده خود را رونمایی کنیم ولی مردم مطمئن باشند جلوی انحصارات را می‌گیریم و اجازه نمی‌دهیم گرانی را به مردم تحمیل کنند، ما در مورد یارانه‌های سوخت تجربه داریم درسال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۸ در پی افزایش نرخ بنزین نتیجه آن آشوب اجتماعی و کاهش سرمایه اجتماعی بود و ناچار شدیم یارانه اندکی به مردم بدهیم.

ما این مسیر را طی نمی‌کنیم و تجارب ده‌ها ساله را در بودجه ۱۴۰۰ استفاده خواهیم کرد.

اجازه نمی‌دهیم با این شوک درمانی زندگی مردم دچار آشوب شود.

 

*** نظام گمرکی کشور باید تک نرخی باشد

 

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بیان این‌که نظام گمرکی کشور باید تک نرخی باشد، یادآور شد:

آیا این نرخ‌ها باید در جهت حمایت از تولید، اشتغال و مصرف‌کننده داخلی باشد یا واردکننده؟

بخش کوچکی از حجم واردات کالاهای اساسی است و بخش عمده‌ای هم غیرضروری، جای جبران هم برای عامه مردم نگذاشتند عرض ما به دولت این است که به جای ناترازی در بازار ارز منافع حاصل از رانت‌های ایجاد شده را به مردم برگردانید.

 

*** فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده‌اند

 

وی در خصوص مالیات اقشار آسیب دیده از شیوع کرونا، خاطرنشان کرد:

کمیسیون تلفیق در حوزه مالیات برای حمایت از تولید و اصنافی که از کرونا آسیب دیدند پنج واحد درصد تخیف مالیاتی قائل شد در عین حال ما برای خودروهای لوکس و درآمد بالا حتما مالیات بیشتر وضع کرده و می‌کنیم.

 

نادران با اشاره به ضریب جینی، گفت:

متاسفم که دولت باید به این واقعیت اغرار کند که ضریب جینی به ۴۳% درصد رسیده یعنی فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شده‌اند و شکاف درآمدی زیاد شده است. ما بنا داریم نسبت‌ها را اصلاح کنیم.

 

*** بودجه تنها عدد و رقم نیست

 

وی در خصوص ابعاد متفاوت اهمیت بودجه، تصریح کرد:

برای ما بودجه تنها عدد و رقم نیست بلکه آثار اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و معیشتی در زندگی مردم دارد ما قول داده بودیم آسیب‌های اجتماعی را با ابزار بودجه علاج کنیم و بر سر وعده‌مان هستیم.

تجربه عملکردمان در بودجه سال ۱۳۹۵ نشان داد که هر واحد پولی که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی هزینه شد ده‌ها برابر امنیت ملی و امنیت اجتماعی به خصوص در حاشیه شهر به ارمغان آورد ما بودجه را برای کارمندان دولت نمی‌نویسیم و این بودجه، بودجه حزب کارکنان دولت نیست بلکه بودجه عمومی کل کشور، مردم ایران و همه آنهایی است که تریبون ندارند و دست‌شان به مقامات نمی‌رسد.

 

*** پول‌های زیر فرش را روی فرش گذاشتیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون تلفیق در پایان پیرامون مسئله حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت:

ما برای اقشار متوسط و کم‌درآمد این جبران را در نظر گرفتیم و هزینه‌های رفاهی آن‌ها را پیش بینی کردیم.

در کدام بخش بانک مرکزی و خزانه‌داری کل، ارز ۴۲۰۰ تومانی موجود است؟

اگر دولت ذخائر بانک مرکزی که پشتوانه اعتبار نظام پولی ما می‌باشد را به تعداد محدودی واردکننده بدهد، یعنی ارز ۴۲۰۰ تومان حفظ شده است؟

اگر ممکن بود که این عدد واقعی باشد، قابل دفاع بود ولی دولت در سال ۹۸ این عدد را ۴۲۰۰ و ۸۸۰۰ در نظر گرفته بود و در این بین مردم ارز را چند خریدند؟ مابه‌التفاوت آن کجا رفت؟

مجلس، تالار شیشه‌ای است، ما پول‌های زیر فرش را روی فرش گذاشتیم و جلوی دست‌اندازی به منافع کشور را گرفتیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول