کد خبر:251819
پ
۶۱۸۱۴۲۱۶
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

منشأ ارز واردات ممنوعه بوش ، فاش شد

اگر چه در جریان حواشی واردات ممنوعه لوازم خانگی بوش با میلیون‌ها دلار ارز بری، دستگاه‌های مربوطه نسبت به شفاف‌سازی درباره منشأ ارز آن اقدامی نکردند، ولی مستندات از واردات این کالا از محل ارز اشخاص و از کانال یک بانک ایرانی در خارج از کشور حکایت دارد.

اگر چه در جریان حواشی واردات ممنوعه لوازم خانگی بوش با میلیون‌ها دلار ارز بری، دستگاه‌های مربوطه نسبت به شفاف‌سازی درباره منشأ ارز آن اقدامی نکردند، ولی مستندات از واردات این کالا از محل ارز اشخاص و از کانال یک بانک ایرانی در خارج از کشور حکایت دارد.

 

*** اختصاص ارز دولتی به لوازم خانگی ممنوع بوش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در کنار تمامی ابهامات مربوط به جریان واردات لوازم خانگی ممنوعه بوش، موضوع تامین ارز آن مطرح بود و حتی گمرک ایران نسبت به منشأ ارز آن که از سوی بانک مرکزی تائید شده ابراز بی اطلاعی کرد.

 

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در مورد اختصاص ارز دولتی به لوازم خانگی ممنوع بوش اعلام کرده بود که منشا ارز واردات این کالاها تایید و اسناد مربوطه و کد ساتا بارگذاری شده است، ولی منشا ارز هنوز برای گمرک مشخص نیست و در صورت لزوم باید بانک مرکزی به عنوان مرجع تخصصی در این زمینه اظهار نظر کند.

 

مهرداد جمال ارونقی این را هم گفته بود که ارزش لوازم خانگی بوش اظهار شده و موجود در بنادر حدود ۱۳ و چهار میلیون یورو است که با توجه به بررسی‌های گمرک براساس ماده (۱۴) و (۱۵) قانون امور گمرکی، ارزش این کالاها بیشتر خواهد بود.

 

همچنین بخوانید:

 

کشف انبار قاچاق لوازم خانگی به ارزش ۴ هزار میلیارد ریال

صنعت لوازم خانگی ظرفیت خوبی در تولید و صادرات دارد

افزایش قیمت‌ها و پاندومی کرونا موجب رکود در بازار لوازم خانگی شده است

 

*** ثبت، سفارش و تایید منشا ارز بوش از پارسال به جریان افتاده است

 

منشا ارز کانتینرهای بوش مورد بحث بود اما بانک مرکزی هیچ‌گاه به این ابهامات پاسخ نداد در حالی که بررسی مستندات نشان می‌دهد مذاکرات برای تمدید ثبت سفارش و تائید منشا ارز و صدور کد رهگیری برای واردات این کالا از تابستان ۹۸ به جریان افتاده است‌.

زمانی که شرکت کاسپین کالا دریا (صاحب کانتینرهای بوش) به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و دیوان نیز با توجه به حقوق مکتسبه‌ای که برای واردکننده قائل شده صدور رای کرده است و طی آن بانک مرکزی تبرئه، وزارت صمت مکلف به تمدید ثبت سفارش و گمرک موظف به ترخیص کالا شد.

در این شرایط گمرک درخواست تجدید نظرخواهی داده ولی صمت دیرتر از زمان ۲۰ روزه برای تجدیدنظرخواهی اقدام کرد و به همین دلیل پذیرفته نشد و باید تمدید ثبت سفارش را انجام می‌‍داد.

 

*** ۲۰ میلیون یورو، ارزش کل ثبت سفارش

 

بر این اساس از همان زمان مذاکرات وزارت صمت با بانک مرکزی برای تمدید ثبت سفارش و تائید منشا ارز و صدور کد ساتا جهت ترخیص کالا آغاز شد.

در این مذاکرات ارزش کل ثبت سفارش کالاهای بوش بیش از ۲۰ میلیون یورو و بلامانع بودن ویرایش تمدید ثبت سفارش اعلام شد.

در ادامه نیز با توجه به تمدید ثبت سفارش، درخواست بررسی و تائید مجوزهای فنی و ارزی ثبت سفارش در اردیبهشت ماه سال جاری مطرح شده است.

 

*** تمدید ثبت سفارش انجام شد، نوبت به صدور کد رهگیری رسید

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در شهریورماه ۹۹ وزارت صمت از بانک مرکزی می‌خواهد که با توجه به بلامانع بودن کالای ثبت سفارش شده و رای مرجع قضایی، نسبت به رفع مشکل امکان ثبت منشا ارز از طریق صدور گواهی ثبت آماری و کد ساتا اقدام کند.

بر این اساس، در اوایل مهرماه بانک مرکزی نیز به استناد دادنامه دیوان عدالت اداری و اعلام وزارت صمت مبنی بر بلامانع بودن تمدید ثبت سفارش و مصوبه کارگروه نظارت و تخصیص ارز، گواهی ثبت آماری مربوط به مانده ثبت سفارش شرکت کاسپین کالا دریا به مبلغ ۲۰ میلیون یورو با نرخ ارز اشخاص و از محل سپرده ارزی واردکننده را در سامانه جامع ارزی تایید می‌کند.

 

*** یک بانک مامور شد

 

سپس از سوی بانک مرکزی به یکی از بانک‌ها اعلام می‌شود که با توجه به مستندات از جمله رای دیوان عدالت اداری، نامه‌های وزارت صمت و مصوبه کارگروه نظارت و تخصیص ارز و تائید گواهی ثبت آماری بابت ثبت آماری بابت مانده ثبت سفارش به مبلغ بیش از ۲۰ میلیون یورو از محل حساب ارزی واردکننده، اقدام کند.

به نحوی که اعلام می‌شود تمدید سررسید برات اسنادی ثبت شده از محل این ثبت سفارش منوط به قبول همه مسئولیت‌های مترتبه توسط خریدار و صرفا تامین ارز از محل حساب ارزی واردکننده با رعایت سایر ضوابط و مقررات تا تاریخ ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹ بلامانع است.

جریان تمدید ثبت سفارش و تایید منشا ارز کانتینرهای لوازم خانگی بوش در شرایطی پیش رفته که بعد از آنکه گمرک ایران با توجه به ادله‌های خود از جمله ممنوع بودن واردات و ترخیص کالاهای گروه (۴) و تبعاتی که می‌تواند در داخل داشته باشد درخواست تجدیدنظرخواهی را در زمان مقرر به دیوان عدالت اداری اعلام می‌کند، رای به نفع این سازمان صادر و مکلف به توقف ترخیص می‌شود.

از این رو، با وجود اینکه صاحب لوازم خانگی بوش تمدید ثبت سفارش و کد ساتا را دریافت کرده بود، امکان ترخیص از گمرک را پیدا نکرده و در آبان ماه سال جاری این روند متوقف می‌شود و باید کالا مرجوع شده یا در صورت عدم اقدام شرکت مربوطه بعد از دوماه این کالاها در مسیر تعیین تکلیف قرار گیرد که متروکه یا با توجه به ممنوعه بودن به ضبط قطعی دولت درآیند.

 

*** شکایت شرکت کاسپین کالا دریا علیه گمرک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اخیرا شرکت کاسپین کالا دریا علیه گمرک ایران در دیوان عدالت اداری شکایتی مطرح کرده و خواسته به دلیل خسارتی که در نتیجه عدم واردات به آن وارد می شود، جلوی متروکه یا ضبط کالا گرفته شود که رای دیوان نیز فعلا از توقف این فرایند تا تعیین تکلیف کالاها حکایت دارد.

اعلام توقف ترخیص ۴۲۰ کانتیر لوازم خانگی بوش در اواخر آبان ماه سال جاری صورت گرفت یعنی زمانی که صاحب کالا مطمئن از تمدید ثبت سفارش و تایید منشا ارز و صدور کد رهگیری  برای اظهار آن به گمرک و طی فرایند ترخیص اقدام کرده بود.

این فرایند در زمانی صورت گرفته که واردات کالاهای گروه (۴) که لوازم خانگی جزئی از آن است از سال ۱۳۹۷ در راستای ممانت از خروج ارز و حمایت از تولید داخلی ممنوع شده بود و حتی مهلت تعیین شده و مشروط برای ترخیص کالاهای گروه (۴) مانده در گمرک در فاصله ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تا ۲۶ شهریورماه سال جاری و در دو مهلت زمانی بر اساس مصوبه هیات وزیران  به پایان رسیده بود.

 

ایسنا 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول