کد خبر:251672
پ
آقایی
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان:

آغاز عملیات اجرایی ۴ پروژه مهم عمرانی بندر چابهار

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از آغاز عملیات اجرایی ۴ پروژه مهم عمرانی بندر چابهار با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری خبر داد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از آغاز عملیات اجرایی ۴ پروژه مهم عمرانی بندر چابهار با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری خبر داد.

 

*** عملیات اجرایی ۴ پروژه مهم عمرانی بندر چابهار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهروز آقایی ارزش این پروژه‌ عمرانی بندر چابهار را بالغ بر ۸۴۸٫۱۶۹ میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد:

عملیات اجرایی پروژه احداث مراکز فرعی جستجو و نجات دریایی سواحل استان (MRCC) در پسابندر به مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال، پروژه پوشش رادیویی کامل سواحل استان سیستان و بلوچستان در منطقه A1 دریایی با اعتبار کل ۱۱۰ میلیارد ریال، پروژه اطفاء حریق و آبیاری قطره‌ای فضای سبز بنادر شهید کلانتری، شهید بهشتی و کوی مسکونی بندر با اعتبار کل ۵۵۰ میلیارد ریال و پروژه سرمایه‌گذاری احداث مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی (پتروشیمی) به روش BOT به مبلغ ۸٫۱۶۹ میلیارد ریال در بندر شهید بهشتی چابهار شروع می‌شود.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

مراکز فرعی جستجو و نجات دریایی پسابندر یکی از دو مرکز فرعی(MRCC) برنامه‌ریزی شده در راستای ارتقاء ایمنی دریانوردی و افزایش سرعت واکنش تیم های امداد نجات دریایی در چارچوب انطباق با کنوانسیون بین‌المللی (SAR) با ظرفیت اشتغال‌زایی ۷۵ نفر در زمینی به مساحت ۵۰۰ مترمربع احداث می‌شود.

 

آقایی با اشاره به اینکه این مراکز به لحاظ موقعیت خاص و استراتژیکی در شرقی‌ترین نقطه جنوب کشور و بعنوان نزدیک‌ترین مرکز برای دسترسی به آبهای آزاد حائز اهمیت می‌باشد، افزود:

این مرکز مسئول اعمالی چون تجسس و نجات، کمک‌های پزشکی در سوانح دریایی، جلوگیری از آلودگی دریا و کنترل ایمنی دریایی یک منطقه به حساب می‌آید.

 

*** دومین پروژه مربوط در آب‌های ساحلی استان

 

مدیر کل بنادر و دریانوردی با بیان اینکه پروژه مذکور با ظرفیت اشتغال‌زایی ۷۵ نفر و در مدت ۱۲ ماه در محدوده ساحلی استان به طول ۵۴۱ کیلومتر با ایجاد پنج سایت رادیویی پسابندر، بریس، چابهار، گوردیم و بندر شهید رضایی زرآباد پیاده‌سازی شده است، تصریح کرد:

پوشش کامل رادیویی سواحل استان به عنوان دومین پروژه مربوط در آبهای ساحلی استان را فراهم و موجب افزایش ایمنی کشتیرانی و دریانوردی در چارچوب کنوانسیون بین‌المللی (SOLAS) و تسریع در واکنش به پیام‌های اضطراری دریایی و عملیات جستجو و نجات در دریای عمان می‌شود.

بخشی از پروژه پوشش رادیویی سواحل شرقی استان شامل ۱۵۰۰ متر کابل کشی فیبر نوری به سایت بریس، ۱۰۰۰ متر کابل کشی فیبر نوری به سایت پسابندر، برق رسانی سایت بریس به طول ۱۲۰۰ متر با استفاده از ۱۶ اصله تیر برق با ترانس ۲۵ کیلوولت و برق رسانی سایت پسابندر به طول ۸۰۰ متر کابل بصورت دفنی و توان ۲۰۰ کیلووات و اتاق و ترانس ۳۱۵ کیلوولت می‌باشد.

 

وی از پروژه اطفاء حریق بندر شهید کلانتری و آبیاری قطر‌ه‌ای فضای سبز بنادر شهید بهشتی، شهید کلانتری و کوی مسکونی بندر به عنوان سومین پروژه اجرایی با اعتبار کل ۵۵۰ میلیارد ریال نام برد و گفت:

هدف از اجرای این پروژه را افزایش ضریب ایمنی اسکله‌ها، شناورهای سنتی، محوطه‌ها و کوی مسکونی بندر و صرفه‌جویی و بهینه‌سازی اصلاح الگوی مصرف به میزان حداقل ۳۰ درصد عنوان کرد.

 

 

همچنین بخوانید:

ورود ۸ میلیون یورو تجهیزات به بندر چابهار

پهلوگیری کشتی حامل نهاده‌های دام در بندر چابهار

لزوم تسهیل فرآیند حمل و نقل در بندر چابهار

 

 

*** اشتغال‌زایی ۱۲۵ نفر در احداث مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی

 

آقایی با بیان اینکه این پروژه با اشتغال‌زایی برای ۸۰ نفر و در مدت ۱۸ ماه اجرا می‌شود، افزود:

مجموع لوله‌گذاری انجام شده در این پروژه ۱۲۷ کیلومتر از جنس پلی اتیلن می‌باشد که ۷ کیلومتر مربوط به شبکه اطفاء حریق در بندر شهید کلانتری و ۱۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری آبیاری قطره‎‌ای فضای سبز بنادر شهید بهشتی، شهید کلانتری و کوی مسکونی است.

برای این پروژه از ۵ ایستگاه پمپاژ و ۴ مخزن بتنی شامل ( یک مخزن ۷۰۰ متر مکعبی برای شبکه اطفاء حریق و ۳ مخزن ۶۰۰ ، ۳۰۰ و ۱۱۵ متر مکعبی در آبیاری) استفاده شده است.

 

وی درباره پروژه احداث مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی (پتروشیمی) در بندر شهید بهشتی چابهار، اظهار کرد:

این پروژه با ظرفیت سالانه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و با ظرفیت اشتغال‌زایی مستقیم ۱۲۵ نفر در زمینی به مساحت ۸۷۰۰۰ متر مربع احداث می‌شود.

 

*** ایجاد ترافیک دریایی در سواحل مکران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در پایان  با بیان اینکه مبلغ این پروژه ۸٫۱۶۹ میلیارد ریال و مدت آن ۲۵ ساله می‌باشد، تصریح کرد:

احداث این پروژه در راستای ایجاد ترافیک دریایی در سواحل مکران، رقابت‌پذیر کردن محصولات صادراتی نسبت به سایر کشورها با توجه به نزدیکی بندر چابهار به کشورهای هدف و ذخیره‌سازی محصولات تولید شده در سایت پتروشیمی نگین مکران است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول