کد خبر:251888
پ
واعظی
رییس دفتر رییس جمهوری:

دولت با برهم خوردن شاکله بودجه ‌نمی‌تواند آن را اجرا کند/ هشدار رییس دفتر رییس جمهوری درباره اثرات منفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

رییس دفتر رییس جمهوری ضمن هشدار درباره اثرات منفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرد، اگر مجلس شاکله بودجه را تغییر دهد، دولت قادر به اجرای آن بودجه نخواهد بود.

رییس دفتر رییس جمهوری ضمن هشدار درباره اثرات منفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرد، اگر مجلس شاکله بودجه را تغییر دهد، دولت قادر به اجرای آن بودجه نخواهد بود.

 

*** تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمود واعظی در خصوص تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط کمیسیون تلفیق بر تورم، اظهار کرد:

آنچه در کمیسیون تلفیق بحث می‌شود برای ماه‌های اولیه سال آینده است، ‌لذا خبر رسانی امروز برای نان و آب است.

پرداختن بسیار به این مساله و دامن زدن به آن باعث می‌شود کسانی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای اساسی وارد کردند به جای فروش آن را در انبارهای خود نگه دارند و این باعث گرانی بیشتر کالاها می‌شود.

 

وی با اشاره به برگزاری نشست رییس جمهوری، رییس مجلس و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰، افزود:‌

دولت اعتقاد دارد هر توافقی که انجام می‌شود، باید با هدف اثرگذاری مثبت برای وضعیت زندگی مردم باشد، اگر بودجه می‌نویسیم باید شرایط زندگی مردم را در نظر بگیریم نه اینکه از همین الان تبلیغات کنیم که این و آن را بر می‌داریم یا بگوییم که در بودجه انواع و اقسام ارزها وجود دارد.

دولت اعلام کرد قیمت ارز سال ۱۴۰۰ کاهش می‌یابد و نرخ ارز را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داد.

اینکه الان در کمیسیون تلفیق قیمت ارز را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین می‌کنند، این علامت بسیار بد را به بازار می‌دهد که قیمت ارز پایین نمی‌آید.

 

*** دولت با برهم خوردن شاکله بودجه ‌نمی‌تواند آن را اجرا کند

 

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به تفاوت پیشنهادی دولت و مجلس برای فروش نفت در سال ۱۴۰۰، تصریح کرد:

دولت درباره نفت اعلام کرد که می‌تواند روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت فروخته و ارز آن را وارد کشور کند، در حالی که نظر مجلس فروش یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز است و بین این دو عدد تفاوت زیادی باهم دارند.

برای پر کردن این تفاوت، رقمی که منبع برای ارز گذاشته بودیم را بالا بردند، رییس جمهور اشاره کرد و در قانون نیز آمده که بودجه را دولت می‌نویسد، چون دولت باید آن را اجرا کند.

 

وی با اشاره به اینکه اگر شاکله بودجه به هم بخورد دولت دیگر نمی‌تواند آن را اجرا کند، گفت:

مجلس حق دارد اصلاحات و پیشنهادات داشته باشد و پیشنهادات خوب را با همکاری می‌پذیریم، اما اگر شاکله بودجه به هم بخورد دولت دیگر نمی‌تواند آن را اجرا کند.

مجلس و کمیسیون تلفیق باید هدفشان را از تغییرات در شاکله بودجه بیان کنند.

اینکه نفت را از ۲ میلیون ۳۰۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه می‌رسانند این قطعا موجب به هم زدن شاکله بودجه می‌شود.

کمیسیون تلفیق حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات را افزایش می‌دهد.درحالی‌که افزایش مالیات بر مردم فشار وارد می‌کند یا اینکه تعرفه‌ها را بالا بردند، وقتی تعرفه برای صادرات و واردات بالا برود شاید پول بیشتری دریافت کنیم اما فشار آن را مردم متحمل خواهند شد.

 

همچنین بخوانید:

با افزایش نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ و دریافت مالیات از تراکنش‌های بانکی مخالفیم

جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در بودجه مستعد ایجاد آثار نامطلوبی بر زندگی مردم است

تصویب حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۰

 

 

*** عدم همراهی جامعه جهانی با ترامپ

 

واعظی در بخش دیگری درباره اظهارات اخیر ولیعهد عربستان سعودی علیه ایران، اظهار داشت:

حمایت جامعه جهانی از برجام در چهار سال اخیر بهترین پاسخ به ولیعهد سعودی است.

حرف‌هایی که وی زده همان مطالبی است که رییس جمهور آمریکا به مدت چهار سال تکرار کرده و بیان کرده است که برجام نتوانسته جلوی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بگیرد، اما دنیا و کشورها با وی همکاری نکردند.

 

وی با اشاره به عدم همراهی جامعه جهانی با ترامپ در رای‌گیری اخیر در سازمان ملل، گفت:

کسی که ولیعهد عربستان از او خط می‌گرفت، همه تلاش و انرژی‌اش را صرف این کار کرد اما به هیچ جا نرسید و مشخص است ولیعهد عربستان حرف خودش را هم باور ندارد و فقط خواسته مخالفتی کند و یک کار تبلیغاتی انجام دهد.

 

*** هشدار ایران به کشتی کره‌ای؛ نقض قانون محیط زیست خلیج فارس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس دفتر رییس جمهوری در پایان پیرامون آخرین وضعیت کشتی کره‌ای، اظهار کرد:

قوانین بین‌المللی باید در آب‌های بین‌المللی رعایت شود و آنچه برای محیط زیست چه انسانی و چه آبزیان بسیار مهم است معمولا تذکر داده می‌شود و اگر رعایت نشود با برخورد عملی متوجه می‌شوند و ایران روی این مسائل جدی است.

راجع به این قضیه درحال گفت‌وگو هستیم و سعی ما براین است که سر این مسائل اختلاف نکنیم و قصد ما هشداری است که باید رعایت شود، طبیعتا این مشکل حل خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول