کد خبر:251929
پ
دلار و نفت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

درآمدهای نفت و گاز بلوکه شده ایران در دنیا چقدر است؟

رویترز فهرستی از درآمدهای نفت و گاز بلوکه شده ایران در کره جنوبی، عراق، ژاپن، چین و لوکزامبورگ تهیه کرده است.

رویترز فهرستی از درآمدهای نفت و گاز بلوکه شده ایران در کره جنوبی، عراق، ژاپن، چین و لوکزامبورگ تهیه کرده است.

 

*** پول‌های بلوکه شده در انتظار رفع تحریم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایران به دلیل تحریم‌های امریکا علیه بخش‌های بانکی و انرژی نتوانسته از درآمدهای حاصل از فروش نفت و گازش به کشورهای مختلف از جمله کره‌جنوبی، عراق و… بهره ببرد و میلیاردها دلار پول بلوکه شده دارد که در انتظار رفع تحریم‌اند.

ایران بارها از این کشورها درخواست کرده اجازه دسترسی به این منابع بلوکه‌شده را بدهند یا حتی به جای آنها کالاهای دیگری تحویل بگیرد، اما پیشنهادهای ایران از جمله خرید کالاهای انسان‌دوستانه و دارو که به ظاهر از تحریم امریکا معاف هستند عمدتا به نتیجه نرسیده‌اند.

برخی از این منابع شامل پولی می‌شود که ایران پیش از وقوع انقلاب سال ۱۳۵۷ برای خرید تجهیزات نظامی پرداخت کرده، اما پس از انقلاب خبری از تحویل آنها نشد.

۱۵ دی ماه ۹۹ ایران یک نفتکش متعلق به کره‌جنوبی را در آب‌های خلیج‌فارس توقیف کرد که از نظر مقامات واشنگتن انگیزه این کار تاکید بر خواسته آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران در کره بوده است.

با این حال، مقامات ایران این ادعا را رد کرده‌ و گفته‌اند توقیف این نفتکش که حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول از عربستان به کره جنوبی بوده، به علت آلودگی زیست محیطی انجام شده است.

 

*** فهرست درآمدهای نفت و گاز بلوکه شده ایران در دنیا

 

به همین بهانه رویترز فهرست از دارایی‌های میلیاردی بلوکه شده ایران مربوط به فروش نفت و گاز به چند کشور از جمله کره، عراق، چین، ژاپن و لوکزامبورگ را تهیه کرده است.

 

*** کره جنوبی هفت میلیارد دلار به ایران بدهکار است

 

کره جنوبی به‌طور معمول یکی از بزرگ‌ترین خریداران سنتی نفت ایران است و در سال ۲۰۱۸ توسط امریکا برای چند ماه از تحریم‌ها معاف بود و می‌توانست همچنان به واردات نفت از این کشور ادامه دهد اما در سال ۲۰۱۹ امریکا ممنوعیت کاملی برای صادرات نفت ایران و همچنین بخش بانکی اعمال کرد که درآمدهای این کشور در سئول را بلوکه کرد.

مسوولان ایرانی بر این باورند که هفت میلیارد دلار از درآمدهای این کشور در کره جنوبی بلوکه شده است.

 

رئیس بانک مرکزی ایران در ژوئن سال گذشته میلادی گفته بود ایران برای دسترسی به این منابع دست به اقدام حقوقی می‌زند.

 

سخنگوی دولت نیز ۱۶ دی ماه در واکنش به اتهامات علیه ایران گفت این کره جنوبی است که به بهانه‌های واهی بیش از هفت میلیارد دلار ایران را گروگان گرفته است.

 

*** ایران؛ بدهی ۶ میلیارد دلاری عراق و ۲۰ میلیارد دلار بلوکه شده در چین

 

عراق همسایه غربی ایران بیش از ۶ میلیارد دلار به تهران بابت واردات گاز و برق بدهکار است.

اخیرا ایران حجم گاز صادراتی به این کشور را حدود ۹۰ درصد کاهش داد و از ۵۰ میلیون متر مکعب در روز به ۵ میلیون رساند تا از این طریق به این کشور فشار بیشتری برای پرداخت بدهی عقب‌افتاده‌اش وارد کند.

عراق بخشی از بدهی‌اش را در طول سال‌های گذشته پرداخت کرده اما به گفته رویترز، تحریم‌های امریکا و مشکلات اقتصادی در این کشور موجب شده‌اند انتقال پول به ایران بسیار کندتر انجام شود.

همتی در این مورد در اکتبر گفته بود بغداد موافقت کرده بدهی گازی و برقی خود به ایران را با صادرات غذا و دارو تسویه کند.

 

رویترز از قول رسانه‌های داخل ایران بیان می‌کند که درآمد ایران در بانک‌های چینی تا ۲۰ میلیارد دلار نیز ارزیابی شده است. با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران اکتبر ۲۰۲۰ گفت این کشور دارایی‌های بلوکه‌شده‌ای در چین ندارد و ایران درآمدهایی در این کشور دارد که در صورت نیاز می‌تواند از آنها استفاده کند.

چین به رغم تحریم‌ها به خرید نفت ایران ادامه داده و از این طریق حاشیه امن اقتصادی برای این کشور فراهم کرده است.

 

*** انتقاد ایران از یک و نیم میلیارد دلار دارای بلوکه شده در ژاپن

 

ایران از ژاپن برای بلوکه کردن دارایی‌هایش که تخمین زده می‌شود حدود یک و نیم میلیارد دلار باشد، انتقاد کرده است.

پیش از تحریم‌ها، ژاپن یکی از مشتریان اصلی نفت ایران بود.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به همتای ژاپنی‌اش در اکتبر سال ۲۰۲۰ گفت ایران باید بتواند از این منابع ارزی که در ژاپن دارد استفاده کند و محدودیت‌های ایجاد شده برای جلوگیری از خرید غذا و دارو را محکوم شده‌اند.

 

*** یک و ۶ دهم میلیارد دلار از دارایی ایران در لوکزامبورگ بلوکه شده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس این گزارش، یک و ۶ دهم میلیارد دلار از منابع ایران در یک شرکت تسویه وجوه در لوکزامبورگ به دلیل تحریم فریز شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول