کد خبر:251984
پ
حاجی بابایی
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه:

حذف ارز ترجیحی قطعا تورم‌زا است/ مردم توان تحمل تورم و فشار جدید را ندارند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حذف ارز ترجیحی را بدون شک تورم‌زا دانست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حذف ارز ترجیحی را بدون شک تورم‌زا دانست.

 

*** حذف ارز ترجیحی قطعا تورم‌زا است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید رضا حاجی بابایی با بیان این که هیچ شکی وجود ندارد که حذف ارز ترجیحی (چهار هزار و ۲۰۰ تومانی) تورم‌زا است، اظهار کرد:

دوستانی که در کمیسیون تلفیق بودجه موضوع حذف ارز ترجیحی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی را پیشنهاد دادند معتقدند یک بسته‌ای دارند که جلوی هرگونه تورمی را خواهد گرفت.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به این که آنها می‌گویند از طریق پرداخت یارانه می‌توانند جلوی این تورم را بگیرند، گفت:

باید منتظر رونمایی از ین راه حل جایگزین ماند هرچند به هر حال تورم جدید در راه است.

 

 

همچنین بخوانید:

 

تصویب حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۰

ارز ۴۲۰۰ تومانی به ‌نام مردم و به ‌کام سوداگران شد

 

 

 

وی با ذکر مثالی یادآور شد:

نهاده‌های دامی که پیش از این با ارز دولتی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی (طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه) وارد کشور می‌شده از سال ۱۴۰۰ قرار است طبق مصوبه کمیسیون تلفیق با دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی (افزایش ۳۰۰ درصدی) وارد شود.

همچنین حقوق پایه گمرکی هم‌اکنون با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شود و از این پس طبق مصوبه مجلس قرار است با ارز دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی محاسبه شود پس اگر آن بسته تعریف نشود تورم را بدنبال خواهد داشت.

 

حاجی بابایی با تاکید بر این که تکلیف اصلی دولت و مجلس حفظ معیشت مردم است، خاطرنشان کرد:

حرف اول هر مصوبه‌ای در مجلس یا دولت باید سر پا ایستادن مردم باشد.

اگرچه در یک برهه ضرر کنیم و دچار خسران شویم. اگر قرار به انتخاب بین حرکتِ اقتصاد با سرعت ۱۰۰ کیلومتر و سرپا نگه داشتن مردم بود، قطعا حفظ معیشت مردم مقدم بود و بر این اساس نتیجه انتخاب بین شکوفایی اقتصاد در پنج سال آینده و حفظ معیشت امروز مردم، مشخص است.

 

*** هفت میلیون نفر در ایران بیمه ندارند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پایان با بیان این که مردم ایران هم اکنون هیچ شرایطی برای پذیرش تورم بالاتر یا فشار معیشتی و اقتصادی ندارند، اظهار کرد:

هفت میلیون نفر در کشور از جمعیت شاغلان در هیچ سیستم بیمه‌ای قرار ندارند. یعنی نه حقوق‌بگیر دولت و عضو صندوق بازنشستگی دولتی‌اند و نه  مثل ۱۴ میلیون نفر شاغل دیگر بیمه تامین اجتماعی دارند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول