کد خبر:251848
پ
بازار سرمایه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

بورس هفته بدی را پشت سر گذاشت/ چرا حال بازار سرمایه خوب نمی‌شود؟

سایه سنگین اتفاقات سیاسی و تصیمات اقتصادی بر سر بازار سرمایه سبب نزول این بازار در هفته جاری شد.

سایه سنگین اتفاقات سیاسی و تصیمات اقتصادی بر سر بازار سرمایه سبب نزول این بازار در هفته جاری شد.

 

*** دلایل نزول دوباره بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بورس پس از اصلاح یا ریزشی که نقطه آغاز آن مردادماه ۹۹ بود و تا آبان ماه ادامه داشت، از چندی پیش حرکت نرم و آهسته خود را به سمت صعود آغاز کرده بود.

در این مدت شاخص کل از یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صعود کرد و سبب شد جرقه امیدواری به صعود شاخص کل تا کانال یک میلیون و ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار واحد نیز در ذهن برخی کارشناسان و سهامداران زده شود اما این اتفاق نیفتاد و شاخص بورس دوباره حرکت نزولی خود را آغاز کرد و به کانال یک میلیون و ۴۰۰ و سپس یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسید.

نزول شاخص بورس درحالی اتفاق افتاد که گزارش‌های ماهانه و سودهای محقق شده فصل پاییز شرکت‌ها چشم‌گیر بودند و رکوردهای فروش برخی شرکت‌ها در آذرماه ۹۹ ثبت شده است.

در این راستا بسیاری از کارشناسان بر این باورند که عوامل بیرونی مانند اتفاقات سیاسی و تصمیمات اقتصادی بر روی روند حرکت بازار سرمایه تاثیرگذار است

البته در هفته گذشته برخی دلیل روند کاهشی بورس را احتمال اتفاقات سیاسی به دلیل سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی می‌دانستند، اما با گذشت سالگرد، باز هم حال بازار خوب نشد و طی هفته جاری شاهد کاهش‌های چشمگیر شاخص کل بودیم.

 

*** تاثیر تصمیمات وزیر صنعت بر بورس

 

البته نباید تصمیمات علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) درمورد قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا را نادیده گرفت.

اتفاقی که باعث حرکت نزولی سهم‌های بزرگ و لیدر بازار و ایجاد عدم اطمینان در سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه شد.

ماجرا از این قرار است که ۱۵ دی ماه وزیر صمت دوباره موضوع قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا را مطرح و بر این موضوع تاکید کرد که قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا بر اساس ۷۰ درصد قیمت ( CISکشورهای مستقل همسود) خواهد بود.

تصمیم وزیر واکنش‌های زیادی را از سوی بورسی‌ها و مجلس در پی داشت و باعث تشدید روند نزولی بازار در ۱۶ و ۱۷ دی ماه شد.

در این راستا رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد قیمت دستوری در بورس به ضرر میلیون‌ها سهامدار و تولید کننده است.

 

قالیباف اصل بر این باور بود که وقتی یک کالا با قیمت ارزان‌تر از نرخ واقعی در بورس کالا فروخته می‌شود، علاوه بر آنکه شرکت تولیدکننده با ضرر مواجه می‌شود، سهامداران این شرکت‌ها که مشمولان سهام عدالت هستند نیز زیان می‌بینند چرا که این سهامداران با اعتماد به بازارسرمایه، اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اند.

 

*** رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، مصوبه وزیر صنعت را غیرقانونی دانست

 

همچنین بورس کالا صراحتا اعلام کرد این قیمت‌گذاری دستوری را اجرا نخواهد کرد و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز مصوبه وزیر صنعت را غیرقانونی دانست و اعلام کرد که قیمت گذاری دستوری جز ایجاد رانت و فساد در اقتصاد کشور هیچ دستاوردی ندارد.

تصمیم وزیر و کشمکش بین وزارت صمت و سازمان بورس باعث ایجاد هیجان منفی در بازار شد؛ به طوریکه آمارها نشان می‌دهد طی دو روز و پس از تصمیم وزیر مبنی بر قیمت گذاری دستوری فولاد در بورس کالا، یعنی در ۱۶ و ۱۷ دی ماه، ارزش بازار سرمایه ۲۴۰ هزار میلیارد تومان افت کرد.

 

*** عوامل بیرونی عامل نزول بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هرچند حال و هوای شرکت‌های بورسی خوب و این بازار پذیرای سرمایه بیشتری است اما اتفاقات پیرامون باعث می‌شود ترمز صعود بورس کشیده شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول