کد خبر:252056
پ
ترخیص لوازم خانگی بوش
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تخلف جدید گمرک ایران / بی توجهی گمرک به رای دیوان عدلت اداری و تمدید غیرقانونی ضمانت‌نامه‌های بوش / چهار سوالی که گمرک باید پاسخ دهد/ واقعا در گمرک ایران چه خبر است؟

در شرایطی که دیوان عدالت اداری طی صدور و ابلاغ رای به گمرک ایران مقرر کرده بود، فعلا فرآیند متروکه یا ضبط و یا هر اقدامی در رابطه با کالاهای بوش که واردات آنها نیز ممنوع بوده، متوقف شود، گمرک نسبت به تمدید زمان ضمانت‌نامه این کالاها اقدام کرده و تخلفی جدید را رقم زده است.

در شرایطی که دیوان عدالت اداری طی صدور و ابلاغ رای به گمرک ایران مقرر کرده بود، فعلا فرآیند متروکه یا ضبط و یا هر اقدامی در رابطه با کالاهای بوش که واردات آنها نیز ممنوع بوده، متوقف شود، گمرک نسبت به تمدید زمان ضمانت‌نامه این کالاها اقدام کرده و تخلفی جدید را رقم زده است.

 

*** شکایت بوش از گمرک ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بعد از توقف ترخیص کالاهای شرکت کاسپین کالا دریا که مالک کانتینرهای محصولات بوش بود، این شرکت علیه گمرک ایران به دیوان عدالت اداری شکایت و درخواست کرد “به منظور جلوگیری از خسارت‌های وارده از اجرای اقدامات ضبط و متروکه شدن جلوگیری و موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

بر این اساس، دیوان عدالت اداری نیز در اول دی ماه با صدور قرار قبول دستور موقت به گمرک اعلام می‌کند با توجه به این‌که ضبط و متروکه کردن کالا، قبل از طرح موضوع در کمیسیون حل اختلاف موجب خسارت می‌شود، با احراز فوریت و ضرورت امر دستور موقت مبنی بر توقف عملیات اجرایی و جلوگیری از متروکه شدن کالا تا تعیین تکلیف قطعی شکایت صادر و اعلام شود.

 

*** تخلف جدید گمرک و بی اعتنایی به رای دیوان عدالت اداری

 

اما در حالی این تصمیم در اول دی‌ماه سال جاری به گمرک ابلاغ شده که در این فاصله گمرک ایران، بطور مستقیم نسبت به تمدید فوری ضمانت‌نامه های مربوط به شرکت بوش اقدام کرده است؛ به طوری که مستقیما به بانک های مربوطه اعلام شده سررسید ضمانت‌نامه‌های بانکی صادره به نام شرکت بوش سرویس به مبلغ بیش از ۲۲میلیارد تومان از تاریخ سررسید فعلی به مدت سه ماه دیگر تمدید شود.

 

 

این در حالی است که تاریخ صدور ضمانت‌نامه‌های مربوط به شرکت بوش در ۱۴ آبان‌ماه و پایان آن ۱۱ بهمن‌ماه سال جاری بوده است که با این اقدام گمرک سه ماه دیگر تمدید شده است.

اما نکته قابل توجه داستان اینجاست که طبق بخشنامه رییس کل گمرک ایران تاریخ سررسید ضمانت‌نامه‌ها در سال جاری حداکثر در ۱۵ بهمن‌ماه به پایان رسیده و باید در رابطه با آن تسویه حساب صورت گیرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

حذف تدریجی ارز ترجیحی تا پایان سال ۱۴۰۰

کمیسیون تلفیق به دنبال شفاف‌سازی ارقام پنهان در بودجه ۱۴۰۰ است

حذف ارز ترجیحی قطعا تورم‌زا است

 

 

*** چهار سوالی که گمرک باید پاسخ دهد

 

به گزارش خبرنگار صنایع، گمرک ایران باید در رابطه با سه موضوع، پاسخ دهد و شفاف‌سازی کند.

اولا، در شرایطی که دیوان عدالت اداری اعلام کرده بود فعلا فرآیند متروکه یا ضبط و هر اقدامی در رابطه با کالاهای بوش متوقف شود و از طرف دیگر، زمان سررسید ضمانت‌نامه‌ها تا ۱۵ بهمن‌ماه به پایان می‌رسد، گمرک ایران باید توضیح دهد اقدام قابل تامل و غیرقانونی در تمدید ضمانت‌نامه‌ها بر چه اساسی بوده و در حال حاضر چه مسیری را دنبال می‌کند؟

دوما، با توجه به دستورالعمل اخذ ضمانت نامه رییس کل گمرک ایران باستناد ماده (۳۸ ) قانون رفع موانع تولید، این سازمان باید شفاف سازی کند که اگر سایر صاحبان کالاهای تجاری و لوازم خانگی، این کالاها را بصورت آماده وارد کنند می‌توانند از تسهیلات ضمانت نامه برای ترخیص کالا استفاده کنند.

سوما، با توجه به اینکه کالاهای بوش در گروه(۴) قرار دارد و هر گونه ورود آن نیز باید با دریافت دو برابر سود بازرگانی انجام شود، گمرک ایران باید پاسخ دهد، سود بازرگانی اقلام مربوطه چگونه محاسبه شده است و با توجه به پذیرش درخواست تودیع ضمانتنامه از سوی شرکت بوش، چرا این ضمانتنامه معادل دو برابر سود بازرگانی اخذ نشده است.

و چهارم اینکه ارزش لوازم خانگی بوش اظهار شده و موجود در بنادر حدود ۱۳.۴ میلیون یورو بوده است که به نقل از معاون فنی گمرک، بررسی‌های گمرک براساس ماده (۱۴) و (۱۵) گمرکی، ارزش این کالاها را بیش از این براورد کرده است.

 

*** در گمرک ایران چه خبر است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در ماه‌های اخیر تقریبا هر چند وقت یک بار، خبری از تخلفات صورت گرفته در گمرک ایران در صدر اخبار قرار می‌گیرد، مثل جریان ذرت‌ها، ماشین‌ آلات و مواردی از این دست که در همه موارد گمرک ایران به جای پاسخگویی و شفاف‌سازی، تلاش کرده با سکوت و استفاده از تکنیک‌های مختلف همچون برجسته کردن اخبار دیگر، این تخلفات را سرپوش بگذارد تا به فراموشی سپرده شود.

دستگاه‌های نظارتی و بازرسی نیز متاسفانه انطور که باید به افکار عمومی پاسخگو نیستند که این از دو حالت خارج نیست، یا به وظیفه خود عمل نمی‌کنند یا عمل می‌کنند و اطلاع‌رسانی نمی‌کنند که در هر دو صورت جای گله و انتقاد دارد.

در پایان امیدواریم، گمرک ایران در رابطه با واردات ممنوعه کالاهای بوش و سایر تخلفات صورت گرفته، هرچه سریعتر نسبت به شفاف‌سازی و پاسخگویی به افکار عمومی اقدام کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول