کد خبر:251660
پ
احمد+مقدسی
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور:

۴ ایراد سامانه بازارگاه در توزیع نهاده‌های دامی

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به ۴ ایراد سامانه بازارگاه که تولیدکننده و واردکننده را دچار مشکل کرده است، از تعلل بانک کشاورزی در رفع ایرادات این سامانه خبر داد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به ۴ ایراد سامانه بازارگاه که تولیدکننده و واردکننده را دچار مشکل کرده است، از تعلل بانک کشاورزی در رفع ایرادات این سامانه خبر داد.

 

*** مشکلات سامانه بازارگاه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیداحمد مقدسی با اشاره به ایرادات سامانه بازارگاه، اظهار کرد:

الان حدود دو ماه است که مسئولیت سامانه بازارگاه به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده که اقدام بسیار خوبی بوده است، اما همچنان شاهد نارسایی‌های گسترده در این حوزه هستیم.

یکی از اقدامات خوبی که در این حوزه انجام شد راستی آزمایی در بخش دام کشور بود که آمار تمام دام‌ها را درآوردند و طی دو مرحله راستی آزمایی را انجام دادند و بر این اساس صددرصد نهاده مورد نیاز دامداران در اختیار آنان قرار گرفت.

در نتیجه این اقدام قیمت هر کیلوگرم سویا از ۱۷ هزار تومان به ۸ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

 

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با تاکید بر اینکه سامانه بازارگاه مشکلاتی هم تولیدکننده و هم تاجر را آزار می‌دهد، تصریح کرد:

با این حال همانطور که اشاره کردم سامانه بازارگاه مشکلاتی دارد که هم تولیدکننده و هم تاجر را آزار می‌دهد در عین حال برای معاونت امور دام نیز ایجاد زحمت کرده است، به عنوان مثال وقتی تولیدکننده نهاده را با حجم کم از این سامانه خریداری می‌کند امکان بارگیری آن وجود ندارد و این باعث می‌شود بین تولیدکننده و واردکننده دعوا شود.

در حالی که اگر تولیدکننده این میزان را خرید نکند سهمیه‌اش حذف می‌شود و او ضرر می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات دیگر این است که تاجر نمی‌تواند کسری و سرک (اضافه بار) نهاده‌ها را در سامانه بازار گاه ثبت کند، افزود:

به عنوان مثال سهمیه یک دامدار ۲۵ تن است اما وقتی لودر این بارگیری را انجام می‌دهد ممکن است میزان نهاده بیشتر یا کمتر از ۲۵ تن باشد که متأسفانه امکان درج این مطلب در سامانه بازارگاه وجود ندارد.

 

همچنین بخوانید:

اشکالات فنی سامانه بازارگاه از سهمیه نهاده‌‌های دامی مرغداران می‌کاهد

کاهش واردات نهاده‌های دامی/ واردات جو نصف شد!

عرضه ۶۲ هزار تن کنجاله سویا وارداتی در سامانه بازارگاه

 

*** تهیه خوراک آماده از کارخانجات خوراک دام

 

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور با اشاره به اینکه دامداری‌های صنعتی و بزرگ در واحدهای تولیدی خود واحد تولید خوراک آماده دارند، گفت:

دامداران خرده پا و غیرصنعتی چنین امکانی را ندارند و خوراک آماده را از کارخانجات خوراک دام تهیه می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه نهاده خام تحویل کارخانجات خوراک دام می‌شود و این کارخانجات باید این نهاده را تبدیل به کنسانتره و آن را در بازارگاه عرضه کنند، گفت:

متأسفانه برای کارخانجات خوراک دام امکان ثبت کنسانتره در سامانه بازار گاه وجود ندارد و به همین دلیل نیز دامداران خرده پا و غیر صنعتی نیز امکان تأمین این محصول را ندارند.

 

فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه برخی از دامداران خرد محموله‌های زیر ۱۰ تن خریداری می‌کنند که حمل این محموله توجیه اقتصادی ندارد، گفت:

در این راستا باید شرایطی فراهم شود که تشکل‌های مربوطه بتوانند از سامانه بازار گاه نهاده عمده بخرند و در همان سامانه این نهاده‌ها را به صورت خرد بین این واحدها تقسیم کنند. ما معتقدیم هستیم برای تحت پوشش قرار دادن تمام واحدهای دامداری کشور چنین دسترسی باید ایجاد شود و اگر دولت نمی‌تواند چنین برنامه‌ای را برای سامانه بازار گاه پیاده کند ما به عنوان بخش خصوصی حاضر هستیم این برنامه را بنویسیم و هزینه آن را نیز خودمان پرداخت می‌کنیم.

 

*** تعلل بانک کشاورزی در حل مشکلات بازارگاه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور در پایان با اشاره به اینکه تمام این مشکلات به معاونت امور دام منتقل شده و معاونت مذکور نیز آنها را قبول دارد، اظهار کرد:

طبق آنچه که مسئولان معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی بیان کرده‌اند بانک کشاورزی قرار است این مشکلات را حل کند اما شواهد حاکی از تعلل این بانک در رفع مشکلات است و عملاً ما اقدامی در این زمینه نمی‌بینیم.

سامانه بازارگاه روزنه‌های ورود نهاده به بازار آزاد را بسته و تأثیرگذاری خوبی نیز داشته است چرا نباید ایرادات این سامانه برطرف شود تا بتوانیم از آن استفاده درست کنیم.

در حال حاضر بیش از یک سال از راه‌اندازی این سامانه گذشته و متأسفانه بانک کشاورزی در حل ایرادات آن همکاری نمی‌کند که ما به طور جد خواستار حل این مشکلات هستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول