کد خبر:251485
پ
بانک‌
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

متوسط دریافتی کارکنان بانک‌های دولتی چقدر است؟

بررسی‌های دیوان محاسبات نشان می دهد متوسط میزان دریافتی ماهانه کارکنان بانک‌های دولتی در سال آینده، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

بررسی‌های دیوان محاسبات نشان می دهد متوسط میزان دریافتی ماهانه کارکنان بانک‌های دولتی در سال آینده، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

 

*** ۲۹ درصد کارمندان دولت، کارمند بانک هستند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرانه حقوق و مزایای هشت بانک دولتی به همراه بانک مرکزی و تعداد پرسنل آن‌ها از سوی نهادهای مسئول مقایسه شده است.

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، بانک های دولتی بیش از ۱۱۱ هزار پرسنل دارند که ۲۹ درصد کل کارکنان شرکت‌های دولتی را تشکیل می‌دهند.

براساس بررسی‌های دیوان محاسبات درباره بودجه ۱۴۰۰ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات غیرانتفاعی، بالاترین میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهانه در بین بانک‌های دولتی مربوط به بانک مرکزی و پایین‌ترین مربوط به بانک ملی است.
در واقع، به غیر از بانک ملی، متوسط (حقوق ناخالص) کارکنان هیچکدام از بانک ها کمتر از ۱۴ میلیون تومان در ماه نیست.

 

 

براساس این گزارش که جزئیات آن در جدول فوق آمده است، بانک مرکزی سه هزار و ۵۹۵ پرسنل داشته که میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهیانه آنها ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شد.

بانک کشاورزی هم با ۱۵ هزار و ۶۲۰ پرسنل بالغ بر ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حقوق و مزایای ماهانه می‌دهد.

سومین جایگاه متعلق به بانک سپه است که در حال حاضر به دلیل ادغام چند بانک نظامی بالغ بر ۴۱ هزار و ۳۱۱ نفر نیرو داشته و میانگین ماهانه سرانه حقوق و مزایای آن ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ثبت شده است.

کمترین حقوق در میان بانکهای دولتی متعلق به بانک ملی با ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به ثبت رسید.

براساس اطلاعات جدول فوق، مجموع پرسنل ۹ بانک دولتی، ۱۱۱ هزار و ۷۵۸ نفر هستند و این افراد به صورت متوسط (میانگین وزنی) در سال آینده، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در ماه دریافتی دارند.

 

همچنین بخوانید:

یک سوم کارمندان شرکت‌های دولتی حقوق نجومی‌ دریافت می‌کنند

گزارش دیوان محاسبات از حقوق نجومی مدیران

 
 

*** سه بانک دولتی در بین ۱۵ شرکت بزرگ دولتی از لحاظ حجم بودجه

 

سازمان برنامه و بودجه گزارش داد بانک سپه بر اساس حجم بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ به عنوان پنجمین شرکت دولتی محسوب می شود که حجم بودجه آن بالغ بر ۹۳ هزار و ۴۳۰ میلیارد تومان است‌.

بانک ملی نیز در جایگاه هفتم قرار گرفته که حجم بودجه آن ۷۰ هزار و ۳۰۳ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

بانک کشاورزی هم جایگاه سیزدهم این جدول با ۲۵ هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

 

 

 

*** چند بانک دولتی در دو سال اخیر زیان‌ده بوده‌اند؟

 

براساس بررسی‌های دیوان محاسبات، علیرغم سودده بودن تعداد ۵ بانک دولتی و سربه‌سر بودن تعداد ۳ بانک و زیان ده بودن یک بانک در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ ، عملکرد سال ۹۸ و شش ماهه اول ۹۹ بانک‌ها طبق گزارش ارائه شده حاکی از زیان‌ده بودن به ترتیب تعداد ۳ و ۶ بانک در سال‌های مذکور در این بخش است.

 

 

همچنین در «خلاصه مدیریتی» این گزارش دیوان محاسبات با اشاره به زیان‌ده بودن مجموع عملکرد بانک‌های دولتی در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ آمده است؛ بررسی عملکرد بانکهای دولتی در سال ۹۹ نشان می‌دهد علیرغم پیش‌بینی سود، مجموع عملکرد ۹ بانک دولتی در شش ماهه نخست سال به میزان منفی ۲۳۰ هزار و ۳۶۹ میلیارد ریال و با حذف عملکرد بانک مرکزی به میزان منفی ۲۲۳ هزار و و ۹۰۷ میلیارد ریال زیان‌ده شده‌اند.

نکته جالب توجه آنکه عملکرد بانک مرکزی در شش ماهه نخست امسال به میزان ۶۲۶۱ میلیارد ریال زیان ده بوده است. البته بانک مرکزی یک نهاد سیاست‌گذار در حوزه پولی و بانکی بوده و یک بانک تجاری اقتصادی محسوب نمی‌شود و درآمد سالانه آن از محل جریمه های دریافتی به دلیل اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی و تسعیر ارز حاصل می شود.

 

 

 

*** حقوق‌های نامتعارف و پاداش‌های گزاف با وجود زیان‌ده بودن بانک‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با وجود زیان‌های انباشته چند ۱۰ هزار میلیاردی همچنان حقوق‌های نامتعارف و پاداش‌های گزاف صرفا بر اساس شناسایی سودهای موهوم به تعدادی از کارکنان و مدیران پرداخت می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول