کد خبر:251368
پ
WhatsApp Image 2021-01-06 at 13.12.21
معاون عملیات و نظارت  بورس کالا:

وزارت صمت نمی‌تواند سیاست گذاری درستی داشته باشد/ حاضر نیستیم به اسم مردم، منافع یک عده را تامین کنیم/ وزارت صمت در سامانه بهین یاب به درستی عمل نکرده و کف عرضه را رعایت نکرده است/ صحبت اخیر وزیر صنعت درباره قیمت گذاری دستوری فولاد اجرایی نمی‌شود

معاون عملیات و نظارت  بورس کالا با بیان اینکه وزارت صمت اطللاعات درستی از میزان مصرف و صادرات فولاد ندارد و به همین دلیل نمی‌تواند سیاست گذاری درستی داشته باشد، تاکید کرد ما حاضر نیستیم به اسم مردم، منافع یک عده را تامین کنیم و به همین دلیل صحبت اخیر وزیر صنعت درباره قیمت گذاری دستوری فولاد اجرایی نمی‌شود.

معاون عملیات و نظارت  بورس کالا با بیان اینکه وزارت صمت اطللاعات درستی از میزان مصرف و صادرات فولاد ندارد و به همین دلیل نمی‌تواند سیاست گذاری درستی داشته باشد، تاکید کرد ما حاضر نیستیم به اسم مردم، منافع یک عده را تامین کنیم و به همین دلیل صحبت اخیر وزیر صنعت درباره قیمت گذاری دستوری فولاد اجرایی نمی‌شود.

 

*** وزارت صمت به وظایف خود عمل نکرده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید جواد جهرمی درباره مواردی که اخیرا در رابطه با بازار فولاد و قیمت‌گذاری این کالا مطرح شده است، با بیان اینکه متقاضیان فولاد از طریق سامانه بهین یاب به بورس کالا معرفی می‌شوند، اظهار داشت:

در دو سال گذشته، وزارت صمت در سامانه بهین یاب به درستی عمل نکرده است و در این مدت سهمیه متقاضیان ورق فولاد، از ۷۵۰ هزار تن به ۴۰۰ هزار تن کاهش یافته است و این یعنی وزارت صمت در حوزه مدیریت تقاضا ورود پیدا کرده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه، عرضه نیز بخش مهمی از بازار فولاد است و وزارت صمت وظیفه خود را در رابطه با کف عرضه، انجام نداده است، تصریح کرد:

حتی در تیرماه سال جاری معاونت معدنی وزارت صمت، کف عرضه‌ها را کنار گذاشت و صادرات شرکت‌ها را به مدت ۳ ماه آزاد کرد و آن را به گمرک ابلاغ کرد.

 

جهرمی در ادامه خطاب به وزیر صمت، اظهار داشت:

وزیر صنعت باید به مجموعه‌های خود بگوید، بخش عرضه و تقاضا را مدیریت کنند تا بازار کنترل شود.

 

*** حاضر نیستیم به اسم مردم، منافع یک عده را تامین کنیم

 

معاون عملیات و نظارت بورس کالا در ادامه با بیان اینکه، بورس مانند دماسنج است و نشان می‌دهد چه اتفاقاتی در بازار صورت گرفته است البته ما اصراری برای عرضه کالا‌ها در بورس نداریم. 

فولاد نیز مانند سایر کالا‌ها خارج از بورس مورد معامله قرار گیرد و وزارت صمت نیز مانند سایر کالاها، بر آن نظارت کند.

 

جهرمی در ادامه خاطرنشان کرد: 

ما نمی‌پذیریم که در بورس کالا رانت توزیع می‌شود و طرفدار گرانی نیز نیستیم، اما این را نیز نمی‌پذیریم که به اسم مردم، منافع یک عده را تامین کنیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه مداخله قیمتی که وزارت صمت به دنبال آن است، روشی صحیح نیست، تصریح کرد:

اگر رانتی در این حوزه وجود دارد وزارت صمت باید با استفاده از ابزار‌های مالیات و تعرفه، جلوی آن را بگیرد.

 

*** قیمت‌گذاری در حوزه اختیارات وزیر صنعت نیست

 

جهرمی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر وزیر صنعت، بیان داشت:

قیمت گذاری و تصمیم گیری در خصوص فولاد به شورای عالی بورس مربوط می‌شود و در حوزه اختیارات وزارت صمت نیست و درخواست اخیر وزیر صنعت درباره قیمت‌گذاری فولاد، اجرایی نخواهد شد.

در حال حاضر نیز قیمت‌ها براساس ۸۰ درصد قیمت جهانی محاسبه و خریداران با رقابت قیمت نهایی محصول را بدست می‌آورند.

 

*** وزارت صمت نمی‌تواند سیاست گذاری درستی داشته باشد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون عملیات و نظارت بورس کالا در پایان با بیان اینکه وزارت صمت باید طرف عرضه و تقاضا را به خوبی مدیریت کند، تصریح کرد:

علیرغم گزارش‌هایی که به وزارت صمت و دادگستری در رابطه با کف عرضه ارسال شد و مشخص شد برخی از افراد به تعهدات خود در عرضه فولاد عمل نکرده‌اند، اما متاسفانه هیچ برخوردی با مالکان این شرکت‌ها صورت نگرفت.

در تیرماه با آزاد شدن صادرات فولاد، شاهد التهاب در بازار بودیم و متاسفانه وزارت صمت اطللاعات درستی از میزان مصرف و صادرات ندارد و طبیعی است که نمی‌تواند سیاست گذاری درستی در این رابطه داشته باشد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول