کد خبر:251895
پ
دین پرست
قائم مقام رییس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید:

ضرورت پاسخگویی فوری دستگاه‌های مسئول در قبال اجرای تکالیف قانونی مرتبط با خود

قائم مقام رییس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بر ضرورت پاسخگویی فوری دستگاه‌های مسئول در قبال اجرای تکالیف قانونی مرتبط با خود تاکید کرد.

قائم مقام رییس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بر ضرورت پاسخگویی فوری دستگاه‌های مسئول در قبال اجرای تکالیف قانونی مرتبط با خود تاکید کرد.

 

*** حمایت از واحدهای تولیدی قانون‌مدار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یکصد و پنجمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با دستور کار بررسی مشکلات بنگاه‌های اقتصادی دریافت‌کننده تسهیلات ارزی از منابع صندوق توسعه ملی و همچنین ۷ واحد تولیدی و طرح سرمایه‌گذاری نیمه تمام استان کردستان برگزار شد.

 

بابک دین پرست در این جلسه با تاکید بر این که تمامی سوگیری‌ها و هدف‌گذاری ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، صرفا حول محور حمایت و رفع مشکلات واحدهای تولیدی واجد شرایط و قانون‌مدار بوده است، اظهار کرد:

ستاد تسهیل در این راستا از هیچ حمایت و پشتیبانی قانونی فروگذار نخواهد کرد.

 

قائم مقام رییس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با اشاره به این که مصوبه یکصدمین جلسه ستاد تسهیل وزارت امور اقتصادی ‌و دارایی را ملزم به بررسی روند اجرای برخی از قوانین پیشگیرانه کرده است، گفت:

این مصوبه در راستای کاهش ریسک و خسارت‌های ناشی از نوسانات نرخ ارز و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی دریافت کننده تسهیلات ارزی از جمله تبصره سه ذیل ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید، ماده ۴۶ قانون موصوف و همچنین بند « ت » ماده ۴۶ قانون برنامه ششم توسعه تدوین شده‌اند.

 

دین پرست با بیان این که وزارت اقتصاد اعلام کرده این قوانین به دلایل مختلف اجرا نشده‌اند، خاطرنشان کرد:

به همین دلیل بر اساس بند پنجم مصوبات یکصد و دومین جلسه ستاد تسهیل، به منظور تعیین تکلیف ‌موضوع و برخورد اداری و قضایی با تعلل کنندگان، مراتب به حضور رییس جمهور تقدیم شده است.

 

*** پاسخگویی فوری دستگاه‌های مسئول در قبال اجرای تکالیف قانونی مرتبط با خود

 

قائم مقام رییس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در پایان با تاکید بر این که این موضوع در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح و با دستور وزیر اقتصاد و رییس شورا در دستور کار بررسی آن شورا قرار گرفته است، افزود:

حساب مدیران بنگاه‌های اقتصادی متخلف از مدیران متعهد و قانون‌مدار کاملا جداست و همه دستگاه‌های مسئول موظفند شدیدترین اقدامات قانونی را در چارچوب قوانین و مقررات حاکم، در قبال متخلفین اعمال کنند.

این دستگاه‌ها باید متقابلا از مدیران واحدهایی که در شرایط بسیار سخت عیار اقتصادی، تسهیلات ارزی دریافت شده را در چارچوب تعهدات، ضوابط و ‌مقررات دریافت و عینا هزینه و زمینه اشتغال جمع کثیری از هموطنان و افزایش ظرفیت تولید را در کشور فراهم‌ کرده‌اند و صرفا بدلیل جهش قیمت ارز ، با مشکل بازپرداخت اقساط مواجه شده اند، شجاعانه حداکثر حمایت ‌و پشتیبانی را داشته باشند.

نباید به گونه‌ای عمل کرد که بار تمامی خسارت‌ها و هزینه‌های غیر مرتبط ناشی از جهش قیمت ارز، به این گروه از تولیدکنندگان و کارآفرینان تحمیل گردد.

 

*** حل و فصل بدهی‌های معوق بنگاه‌های اقتصادی

 

دین پرست با تصریح بر این که بند ۴ مصوبات صد و دومین جلسه ستاد تسهیل در مورد ضرورت حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی است که بدلیل بدهی‌های معوق تسهیلات ارزی خود از محل منابع صندوق توسعه ملی در فهرست بدهکاران غیرجاری بانک‌های عامل قرار گرفته و فعالیت‌های جاری آنها با مشکلات جدی مواجه شده‌اند، گفت:

در این جلسه ستاد مقرر شد وضعیت واحدهای اعلامی از سوی بانک‌های عامل برای بهره‌مندی از تسهیلات مورد نظر، در کارگروه موضوع بند ۴/۳ مصوبات یکصدمین جلسه ستاد ( مرکب از نمایندگان صندوق توسعه ملی، بانک عامل مربوطه، دبیرخانه ستاد و دیگر دستگاه‌های مرتبط )، مطرح و حداکثر ظرف مدت ۷۲ ساعت، نسبت به خروج واحدهای مشمول و مورد تایید کارگروه موصوف، از فهرست بدهکاران غیر جاری اقدام گردد.

 

*** گلایه‌های مستمری از سوی مدیران واحدهای تولیدی

 

قائم مقام رییس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در پایان با بیان اینکه گزارشات متعدد ‌و گلایه‌های مستمری از سوی مدیران واحدهای تولیدی رسیده است، اظهار کرد:

این گزارش‌ها مبنی بر عدول و یا عبور تعدادی از دستگاه‌ها، نهادها، موسسات، شرکت‌های دولتی و بانک‌های مصرح در ماده ۲ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، از محدودیت های مندرج در قانون مذکور است.

به همین دلیل استانداران‌، اتاق‌های بازرگانی، مدیران واحدهای تولیدی و تشکل‌های اقتصادی موظف‌اند مستندات مربوط به این گونه اقدامات مغایر قانون را جهت بررسی و اتخاذ تمهیدات مناسب به دبیرخانه‌های ستاد تسهیل وکارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های مرتبط اعلام و ارسال نمایند.

 

*** دیگر مصوبات جلسه ستاد تسهیل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این جلسه ستاد تسهیل آمادگی خود را برای بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح‌های سرمایه‌گذاری نیمه تمام در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی اعلام و همچنین مشکلات ۷ واحد تولیدی و طرح سرمایه‌گذاری نیمه تمام مورد درخواست استانداری کردستان از جمله شرکت‌های لاستیک بارز کردستان، زرین بنای پارسیان، تعاونی شماره ۳۸۵ هتل شادی سنندج، صنایع فولاد کردستان شهرستان قروه، صنایع فولاد کردستان در شهرستان بیجار، پتروشیمی بعثت کردستان و گسترش تایر رازی مورد بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول