کد خبر:251501
پ
کاهش قیمت تخم‌مرغ به کمتر از پنج هزار تومان/
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

صادرات تخم ‌مرغ متوقف شد اما قیمت‌ها برنگشت/ چرا بازار مصوبات ستاد تنظیم را جدی نمی‌گیرد؟

بازار تخم مرغ مصوبات ستاد تنظیم بازار را نمی‌خواند و همچنان سوار بر اسب سرکش گرانی می‌تازد و هر شانه تخم مرغ به کیلویی ۴۴ هزار تومان رسیده که از قیمت مصوب ۱۰ هزار تومان گرانتر است.

بازار تخم مرغ، مصوبات ستاد تنظیم بازار را نمی‌خواند و همچنان سوار بر اسب سرکش گرانی می‌تازد و هر شانه تخم مرغ به کیلویی ۴۴ هزار تومان رسیده که از قیمت مصوب ۱۰ هزار تومان گرانتر است.

 

*** قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قیمت تخم مرغ در بازار چند ماهی است سوار بر موج گرانی است و علیرغم قول‌های مسئولان و مصوبات مختلف پایین نمی‌آید و کسی هم بر آن نظارتی ندارد.
ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده را ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده و براین اساس قیمت هر شانه تخم مرغ حدود ۳۴ هزار تومان می‌شود اما در بازار هر شانه تخم مرغ ۱۰ هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب عرضه می‌شود.

امروز قیمت هر شانه تخم مرغ در منطقه ۱۹ تهران به قیمت ۴۴ هزار تومان به فروش می‌رود این قیمت‌های گران چند هفته‌ای است بر بازار سایه افکنده و سفره مردم را کوچک تر کرده است.

تخم مرغ به غذای فقرا معروف است و انتظار جامعه این است که حداقل این محصول به قیمت مناسب‌تری دست مردم برسد.
ایران در تولید تخم مرغ خودکفا است و در مقاطعی صادر هم می کند و جایگاه هفتم تولید جهانی را دارد.

عباس قبادی دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور در جلسه ۸ دی ماه ۹۹ ستاد تنظیم بازار، قیمت عرضه هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و براین اساس قیمت این محصول از هر کیلو ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به هر کیلو ۱۴ هزار تومان در درب مرغداری افزایش یافت اما علیرغم این افزایش‌های قانونی بازار راه خود را می‌رود و به این مصوبات توجهی نمی‌کند.

 

 

همچنین بخوانید:

عرضه تخم ‌مرغ بسته‌بندی شناسنامه‌دار از ابتدای بهمن ماه الزامی می‌شود

 

 

*** کاهش تولید عامل افزایش قیمت تخم مرغ است؟

 

آنطور که برخی مسئولان می گویند مشکل جدی در تولید تخم مرغ ایجاد شده و تولید کاهش یافته و این عاملی برای افزایش قیمت شده است.

 

امین شالچیان ۱۶ دی ۹۹ با بیان این که واردات مرغ اجداد کم شده و تولید مرغ تخم‌گذار هم با مشکل مواجه شده است، اظهار کرد:
انتظار می رود با چنین روندی قیمت تخم مرغ در سال آینده هم افزایش یابد.

 

مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران این صحبت‌ها را در انتقاد از دولتی‌ها که زمان واردات و صادرات را نمی‌دانند یا برایشان مهم نیست مطرح کرد و گفت:

اگر تصمیم گیری واردات و صادرات دست خود تولید کنندگان باشد آنها به خوبی می‌توانند مدیریت کنند چون آنها همانند سرنشینان یک کشتی هستند که اگر به اشتباه جای خود را سوراخ کنند همه کشتی به زیرآب خواهد رفت.

به همین دلیل هیچ‌وقت چنین اشتباهی را نخواهند کرد اما بخش دولتی این اشتباه را می‌کند.

ایران سالانه یک میلیون تن تخم مرغ تولید می‌کند که علاوه بر تامین نیاز داخل در مقاطعی به کشورهای دیگر از جمله عراق صادر می کرد اما اخیرا ترکیه توانسته بود بازار عراق را از ایران بگیرد.

 

*** صادرات متوقف شد اما قیمت‌ها برنگشت

 

در این میان مسئولان وزارت صمت نظر دیگری دارند و می‌گویند صادرات باعث افزایش قیمت تخم مرغ شده است.

 

یدالله صادقی ۱۹ آذر ماه با بیان این که تا چند روز گذشته صادرات آزاد بود، اظهار کرد:
با توجه به قیمت بالای این محصول در کشورهای همسایه تولیدکنندگان بیشتر تخم مرغ را به سمت صادرات سوق می‌دادند و این عاملی برای افزایش قیمت شده بود.

 

رئیس سازمان صمت استان تهران با اعلام قطع صادرات تخم مرغ قول داد که ممنوعیت صادرات بر قیمت تاثیر بگذارد و بازار داخلی متعادل شود اما امروز حدود یک ماه از آن زمان می‌گذرد و قیمت نه تنها متعادل نشده بلکه افزایش هم پیدا کرده است.

 

وی حتی در پاسخ به اینکه آیا قیمت تخم مرغ از روز شنبه کاهش پیدا می‌کند؟ گفت:

قیمت‌ها در حال حاضر هم باید کاهش پیدا کند اما با توجه به اینکه دست اندرکاران تولید و توزیع تخم‌مرغ برای هماهنگی تا روز شنبه مهلت خواستند این مسئله مطرح شد.

در حال حاضر هم بازرسان در سطح عرضه با قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب برخورد می‌کنند.

 

صادرات از سوی مسئولان دیگر هم متهم گرانی مطرح شد به طوری که هدایت اصغری با بیان این که صادرات کشور عمدتاً به کشورهای عراق، افغانستان، کویت، قطر و … صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد:

از ابتدای سال جدید صادرات تخم مرغ به کشور افغانستان نیز با رایزنی‌ها با وزارت بازرگانی این کشور محقق شد و نهایتاً، گشایش‌هایی صورت گرفت. همین امر موجب شد تا بیش از ۱۰ هزار تن تخم مرغ به کشورهای منطقه صادر شود.

پرسش این است که چرا علیرغم اینکه صادرات تخم مرغ از اواسط تیر ماه امسال ممنوع اعلام شده اما قیمت‌ها کاهش نیافته بلکه مجدداً شاهد افزایش قیمت تخم مرغ بوده‌ایم؟

 

 

همچنین بخوانید:

صادرات ۶۵ هزارتن تخم مرغ در ۹ ماه سال ۹۹

 
 

*** چرا قطع صادرات قیمت را ارزان نکرد؟

 

مدیر عامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار در پاسخ به این سوال که چرا قطع صادرات قیمت را ارزان نکرد؟ اظهار کرد:
بیشتر از عامل صادرات تخم مرغ، گرانی در روزهای اخیر به علت افزایش قیمت نهاده‌های دامی بوده است.

 

وی با بیان این که پیش از این قیمت هر کیلو ذرت حدود هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌شد، تصریح کرد:

اما اکنون باید بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ تومان بابت ذرت بپردازیم.

همچنین سویا که پیش از این، کیلویی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان بود، اکنون به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده است.

تهیه سویا نیز این روزها با مشکل مواجه است. اگر تدبیری در بحث نهاده‌های دامی نشود، شرایط از این هم بدتر خواهد شد.

 

مدیر عامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم گذار با اشاره به این که برخی معتقدند که افزایش صادرات علت گران شدن تخم مرغ بوده است، گفت:

با این حال بحث صادرات بیشتر عامل روانی بازار است و در اصل کمبود نهاده‌ها موثر بوده است.

صادرات فقط جو روانی را تشدید می‌کند.

کمبود نهاده ها مسئله تازه ای برای افزایش قیمت محصولات پروتئینی که ۷۰ درصد در قیمت نقش دارند نیست اما مدیریت‌های معیوب و ناقصی که در کنار این مولفه است نیز نباید از نظر پنهان داشت.

 

*** کرونا صادرات کشورها را متوقف کرده اما کشور ما را نه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با شیوع کرونا در کشورها امنیت غذایی و تامین نیاز داخل برای کشورها اولویت بیشتری پیدا کرده به طوری که آنها صادرات خود را متوقف یا محدود کرده‌اند اما مسئولان منتظر می‌مانند تا قیمت ها در داخل گران شود و بعد اقدام به قطع صادرات کنند.

مفهوم مدیریت این است که بتوانی اتفاقات را از قبل پیش‌بینی و برایش راه درمان پیدا کنی مدیریت به روش مسکنی و علائم درمانی منسوخ و پیش پا افتاده است که در هیچ جای دنیا در عصر امروز پیچیدگی ها خریداری برایش پیدا نمی شود.
مسئولان باید مرتب نیاز داخل و تولید را بتوانند رصد کرده و متناسب با آن صادرات داشته باشند، قطع صادرات پس از گرانی در داخل تاثیری در بازار نخواهد داشت چرا که هر تصمیم حداقل چند ماه طول می‌کشد تا اثر خود را در بازار بگذارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول