کد خبر:251244
پ
مصطفی طاهری
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

طرح مجلس برای ساماندهی و ایجاد آرامش در بازار فولاد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از طرح مجلس برای ساماندهی و ایجاد آرامش در بازار فولاد خبر داد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از طرح مجلس برای ساماندهی و ایجاد آرامش در بازار فولاد خبر داد.

 

*** نابسامانی بازار فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی طاهری با اشاره به نابسامانی بازار فولاد، اظهار داشت:

در ۲ ماه پایانی سال ۹۸ قیمت بخشی از زنجیره فو‌لاد در بورس به صورت دستوری پایین نگه داشته شد، اما این تجربه نشان داد که بخش‌های انتهایی زنجیره فولاد که مواد مورد نیاز خود را ارزان قیمت تامین می‌کردند به سودهای کلانی دست یافته‌اند و این روش موجب ایجاد سود بسیار بالایی در انتهای زنجیره فولا‌د شد، مقایسه سود نوردکاران در سال ۹۸ موید این نکته است و اکنون این تجربه در حال تکرار است.

 

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود:

اگرچه پایین نگه داشتن قیمت بخشی از مواد اولیه کارخانجات قابل‌دفاع است، اما به شرط آنکه قیمت تمام زنجیره را پایین نگه داریم تا سود آن به مردم و مصرف کننده نهایی برسد.

هر چند اکنون مصوبات و شیوه‌نامه‌های متعددی در حوزه فولا‌د تدوین شده است تا تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس عرضه شوند، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده و کارخانه‌ها، تمامی محصولات خود را در بورس عرضه نمی‌کنند.

 

*** طرح تولید و توسعه پایدار زنجیره فولاد

 

طاهری با بیان اینکه میلگرد تولیدی بیش از ۲ برابر نیاز کشور است، گفت:

اگرچه باید تمام فولاد تولید کشور در بورس عرضه شود اما درحال حاضر اینگونه نیست و فقط چند کارخانه بزرگ میلگرد را در بورس عرضه می‌کنند و مابقی خارج از بورس در حاشیه با سود و قیمت بسیار فروخته می‌شوند که این مهم باید ساماندهی شود.

 

وی در ادامه افزود:

به منظور حل این معضل هفته آینده طرح تولید و توسعه پایدار زنجیره فولا‌د در کمیسیون صنایع مطرح خواهد شد تا این مسئله ساماندهی شود چراکه در این طرح صادرات به عرضه در بورس منوط شده است تا زنجیره فولاد قبل از صادر شدن، در بورس عرضه شود و تولیدکنندگان بتوانند نیازهای خود را از این محل تهیه کنند و در ادامه مازاد آن صادر و قیمت تعادلی در بازار ایجاد شود.

 

*** لزوم فراوانی عرضه در بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با اشاره به تعادل قیمت در بازار، اظهار کرد:

حتما باید انتهای زنجیره و قسمت‌هایی که با مردم ارتباط بیشتری دارد، کنترل و در بازار بورس به شدت (یعنی به اندازه نیاز و بیشتر از آن) عرضه شود چراکه این مسئله قیمت را متعادل می‌کند، همچنین اگر بخشی را به قیمت دستوری گذاشته و محدود می‌کنیم و اجازه زیاد شدن رقابت را نمی‌دهیم باید این کار را تا انتهای زنجیره ادامه دهیم تا مانع توزیع رانت شود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول