کد خبر:251365
پ
ماشاالله عظیمی
عضو شورای عالی بورس:

 تغییر مدیرعامل بورس کالا جزو اختیارات وزیر صنعت نیست

عضو شورای عالی بورس در واکنش به سخنان وزیر صنعت برای تغییر مدیر عامل بورس کالا، این موضوع را جزو اختیارات وزیر صنعت ندانست.

عضو شورای عالی بورس در واکنش به سخنان وزیر صنعت برای تغییر مدیر عامل بورس کالا، این موضوع را جزو اختیارات وزیر صنعت ندانست.

 

*** تغییر مدیرعامل بورس کالا از اختیارات وزیر صنعت نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ماشاالله عظیمی درباره تلاش وزیر صنعت برای تغییر مدیر عامل بورس کالا، اظهار داشت:

تغییر مدیرعامل بورس کالا جزو اختیارات وزیر صنعت نیست.

وزیر صنعت یکی از اعضای شورای عالی بورس است که حتی بعد از انتصاب هم تا به حال در یک جلسه حضور نداشته است.

 

وی در ادامه افزود:

بورس کالا دارای هیئت مدیره، سهامدار و مجمع است و وزیر صنعت نیز عضو این بخش‌ها نیست و به این ترتیب وزیر صنعت نمی‌تواند در این مساله دخالت کند.

وزیر صنعت در شورا دارای یک رای است و حتی وزیر اقتصاد که در این مساله ذینفع است هم نمی‌تواند به صورت مستقیم در تغییرات مدیریتی دخالتی را داشته باشد.

 

*** حرکت در بازار سرمایه با قواعد بازار سرمایه

 

وی با اشاره به حاشیه‌های مطرح شده در زمینه قیمت‌گذاری دستوری فولاد، گفت:

قیمت گذاری دستوری علاوه بر ایجاد ضربه ای سنگین به بازار سرمایه، باعث تولید رانت می شود که این رانت به نفع واسطه گران و دلالان است؛ بنابراین اجرای این تصمیم و عملی شدن قیمت‌گذاری دستوری به هیچ عنوان به نفع تولیدکننده نخواهد بود.

 

عظیمی در ادامه افزود:

اکنون قیمت‌های تعیین شده در بورس متفاوت با قیمتی است که در بازار تعیین می‌شود که همین تفاوت قیمت باعث تولید رانت می‌شود.

 

عظیمی با بیان اینکه کالایی که در بورس کالا پذیرش و عرضه می‌شود، بر اساس مقررات و قوانین بازار سرمایه مورد معامله قرار می‌گیرد، بیان کرد:

این شیوه پایین نگه داشتن دستوری قیمت که منافعی برای مردم ندارد، مطلوب نیست و وزارت صنعت باید با بازار سرمایه و به خصوص بورس کالا هماهنگ باشد که متاسفانه اکنون چنین هماهنگی وجود ندارد.

اکنون مشاهده می‌شود که نزدیک به ۳۸ میلیون نفر در کشور دارای سهم کمتر از ۲۰ میلیون تومان در بازار سرمایه هستند، این تعداد به گفته‌های مسوولان برای حضور در بازار سرمایه دلبسته‌اند و از مشمولان سهام عدالت هستند.

به این ترتیب به هیچ عنوان نباید از طریق بازی با قیمت‌ها اقدامی انجام شود که به سرمایه‌گذاری مردم در بازار سرمایه خدشه وارد شود.

 

*** آسیب به بازار سرمایه و سهامداران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو شورای عالی بورس در پایان با بیان اینکه که به بهانه رسیدن فولاد ارزان به عده ای قلیل، به بازار سرمایه و جامعه میلیونی سهامداران آسیب وارد می‌شود، اظهار داشت:

به هیچ عنوان این شیوه از قیمت‌گذاری مورد قبول نیست و باید بر اساس اصول حاکم در بازار سرمایه معاملات بورس کالا انجام شود.

زمانی که یک کالا در کارخانه‌ای تولید می‌شود که سهم آن کارخانه در دست مردم است، دولتی کردن رفتارها منجر به تولید رانت و فساد می‌شود و تصمیم‌گیری‌های غیراصولی و نادرست بر روند معاملات بازار اثر گذار خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول