کد خبر:251407
پ
روحانی
رئیس جمهور در جلسه هیات دولت:

با افزایش نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ و دریافت مالیات از تراکنش‌های بانکی مخالفیم/ خط قرمزهای ما در بودجه قابل شکستن نیست

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه خط قرمزهای ما در بودجه قابل شکستن نیست از مخالفت دولت با افزایش نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ و دریافت مالیات از تراکنش‌های بانکی، خبر داد.

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه خط قرمزهای ما در بودجه قابل شکستن نیست از مخالفت دولت با افزایش نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ و دریافت مالیات از تراکنش‌های بانکی، خبر داد.

 

*** شرایط کشور را درک کنید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه برخی از دوستان که در رسانه‌ها صحبت می‌کنند باید حواسشان باشد که شرایط ما چگونه بوده اس، اظهار داشت:

در شرایط مختلف اقدامات مختلف نیاز است، زمانی کشور در یک شرایط  تعادل است و زمانی شرایط کشور شرایطی است که دشمن بر ما جنگ تحمیل کرده و شرایط التهاب است و جامعه ملتهب است که این شرایط دیگری را اقتضاء می‌کند.

اگر دولت آمده برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومان را مقرر کرده و همه مشکلات و سختی‌ها برای بانک مرکزی، دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی برای این‌که این کالاها در اختیار مردم با قیمتی که قابل تحمل باشد قرار گیرد کسی نگوید آقا چرا ۴۲۰۰ تومان بعد می‌گویند یک آدمی سوء‌استفاده کرده آخر این شد حرف؟

 

*** تر و خشک را با هم نسوزانید

 

رئیس جمهور در ادامه، بیان داشت:

ما برای عده‌ای از مردم که گرفتار هستند بسته‌هایی درست کرده‌ایم که به دست آنها برسانیم و به عده‌ای آدم سپرده‌ایم که به دست آنها برسانند حالا اگر یک نفر از اینها هم آمد و این بسته را نرساند و دزدی کرد آیا باید بگوییم کل این بسته و کمک ایراد داشته است؟

حالا بله یک عده‌  آدم‌هایی بودند که ارز ۴۲۰۰ تومان را گرفته‌اند و جنس را نیاورده‌اند که باید اینها را طبق هرچه قانون می‌گوید محاکمه کنیم.

هر کس که تخلف کرده با او برخورد کنید، اما این‌که یک تعداد محدودی تخلف کرده‌اند مبنا نمی‌شود که بگوییم کار نادرست است کار کاملا درست بوده و برمبنای یک کار درستی آن را انجام داده‌ایم.

البته در یک سال گذشته تعدادی از کالاهای ۴۲۰۰ تومانی را به تدریج خارج کردیم و گفتیم که به اینها ارز نیمایی اختصاص داده‌ایم مثل چای، برنج، شکر، لاستیک و موارد متعدد که یکی یکی و به تناسب آرام آرام در حدی که جامعه بتواند تحمل کند و قابل قبول باشد این کار را انجام دادیم جوری با آرامش عمل کردیم که بعضی‌ها متوجه نشده‌اند و اصلا نفهمیده‌اند که این کار صورت گرفته است.

 

*** عملکرد دولت در ارز ۴۲۰۰

 

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد:

بعضی‌ها اصلا انگار دراین کشور نبودند و می رفتند خرید می‌کردند مثلا برنج و حبوبات خرید کرده و متوجه نشدند که اینها را از آن لیست ۴۲۰۰ تومان خارج کردیم.

این خوب است و معنی آن این است که فکر کردند ما هنوز داریم ارز ۴۲۰۰ تومانی را درباره این کالاها ادامه می‌دهیم.

ما قدم به قدم ارز ۴۲۰۰ تومانی را خارج کردیم و چند قلم که برای ما مهم بود از جمله دارو نگه داشته‌ایم.

در عین حال آنها را هم در یک شرایط قابل قبولی ممکن است دولت برایشان تصمیماتی بگیرد، اما از امروز دوردور کردن و طبل و دهل به راه انداختن و اعلام کردن این‌که آقا دوران ۴۲۰۰ پایان یافت خدمت به چه کسی است.

با این کارها به چه کسی کمک می‌کنید. باید به بعضی از حرف‌ها به موقع و درست عمل کرد موقع جارزدن و طبل و دهل نیست که بیاییم شعار بدهیم خوب نتیجه این شعار چه می‌شود باعث آشفتگی می‌شود و همان رانت و فسادی که می‌گویند با آن مخالف هستند ایجاد می‌شود.

 

*** خط قرمز دولت در بودجه ۱۴۰۰

 

وی در ادامه اظهارات خود پیرامون بودجه ،تاکید کرد:

می‌خواهم از نمایندگان عزیز مجلس شورای اسلامی خواهش کنم کار بزرگی که قرار شده با هم انجام دهیم را با هم ادامه دهیم.

ما برای بودجه سال ۱۴۰۰ ماه‌ها تلاش و فکر کردیم و از تبصره به تبصره آن با شدت دفاع می‌کنیم چرا که از بهترین بودجه‌های ماست.

از مجلس شورای اسلامی هم می‌خواهیم با ما همکاری کنند و البته اگر پیشنهاد و انتقادی دارند استقبال می‌کنیم، اما شاکله بودجه باید باقی بماند.

طبق قانون مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند بودجه بنویسد و این دولت است که بودجه می‌نویسد و مجلس حق اصلاح دارد و می‌تواند پیشنهاد جدید بدهد و همه باید با هم همکاری کنیم تا بودجه به بهترین شکل به نفع مردم در بیاید.

 

رییس جمهور با تاکید بر این‌که در بودجه خط قرمزهایی داریم که قابل شکستن نیست عنوان کرد:

باید به این خط قرمزها توجه کنیم، وضع اقتصاد اقشار کم درآمد یکی از خط قرمزهای ماست.

جنگ اقتصادی و البته عده‌ای بی‌انصاف به اندازه کافی باعث شده‌اند که به این اقشار ما فشار بیاید و بهم زدن یک دفعه مالیات و عوارض گمرک و اضافه کردن آن فشار دیگری به مردم وارد می‌کند و ما این موضوع را قبول نمی‌کنیم نباید بی‌حساب و کتاب مالیات افزایش پیدا کند.

 

روحانی همچنین اظهار کرد:

از طرفی ما اعلام کرده‌ایم که مصمم هستیم در سال آینده روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و قدرت آن را هم داریم.

حالا اگر بخواهید این را کنار بگذارید و جایش مالیات بگذارید به مردم فشار می‌آید ما باید با هم کمک کنیم تا در هیچ موردی به مردم فشار وارد نشود.

 

*** با افزایش نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ و دریافت مالیات از تراکنش‌های بانکی مخالفیم

 

رییس جمهور همچنین اضافه کرد:

موضوع دیگر ارزش پول ملی ماست، در شرایطی که در جنگ اقتصادی بودیم ارزش پول ملی ما کاهش پیدا کرد و باید تلاش کنیم به جایگاه شایسته خود بازگردد.

ما برای سال آینده فکر دیگری کرده‌ایم البته در هیچ جای بودجه به جز یک موردی که به آن اشاره خواهم کرد برای دلار قیمت نگذاشته‌ایم، ولی قیمت دلار را بر مبنای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته‌ایم.

این‌که یک دفعه قیمت دلار ۱۷ هزار بشود می‌دانیم تبعات و آثارش چیست؟

 

وی ادامه داد: باید فکر کنیم و نباید دولت و مردم را در مشکلات قرار دهیم. وقتی قیمت را بالا می‌بریم عوارض بر این مبنا قرار می‌گیرد و مردم دچار مشکل می‌شوند.

این مسائل خط قرمزهای ماست، از طرفی وقتی مردم تراکنش‌هایی انجام می‌دهند یا برای خرید جنس است یا خرید یک خدمت.

چند بار باید از مردم مالیات بگیریم، وقتی برای کالا و خدمات مالیات گرفته‌ایم چرا باید دو مرتبه برای تراکنش مالیات بگیریم، اینگونه نمی‌شود و اینها از خط قرمزهای ماست.

 

*** جلسه با نمایندگان مجلس درباره کالاهای اساسی

 

رییس جمهور با اشاره به جلسه خصوصی با برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله رییس مجلس و رییس کمیسیون تلفیق بر سر کالاهای اساسی یادآور شد:

ما در موضوع کالاهای اساسی و ارز ۴۲۰۰ تومانی با هم صحبت کردیم و تاکید کردیم که باید با هم فکر کنیم و به نتیجه برسیم و وقتی به نتیجه رسیدیم باید عمل کنیم. الان سه ماه تا اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ باقی مانده و اگر از الان هر موضوعی را اعلام کنیم مردم در فشار قرار می‌گیرند آن هم که هنوز در کمیسیون تصویب نشده و به صحن هم نرفته، به هرحال ما هم در مجلس شورای اسلامی بوده‌ایم و این مسائل را می‌دانیم.

 

*** گلایه رئیس جمهور از رادیو تلویزیون

 

روحانی همچنین اضافه کرد:

از رادیو و تلویزیون هم گله دارم حالا نمی‌گویم جلسات کمیسیون تلفیق پخش نشوند ولی بعد از آن باید و برای مردم تبیین شود و بگوییم این نظر ابتدایی است و هنوز تصویب نشده است.

نکند چیزی بگوییم که روی قیمت و بازار اثر بگذارد و تازه شاید بعد از آن در مجلس شورای اسلامی تصویب نشود و اینها همه قبل از رفتن به شورای نگهبان است.

پس، از نمایندگان خواهش می‌کنم که با هم همکاری کنیم.

در این چند ماه هم نتیجه همکاری و هم نتیجه عدم همکاری را دیده‌ایم و هرجا با هم همکاری کردیم نتیجه بهتری داشته است. ان‌شاء‌الله بتوانیم کنار هم لایحه بودجه را به سرانجام برسانیم و بتوانیم کاری کنیم که به نفع جامعه باشد.

 

*** شرایط سخت بود اما دولت…

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، اظهار داشت:

در آخر بهار ۹۸ تورم سیر نزولی و اقتصاد آرامش و ثبات بهتری پیدا کرد و اگر آن روند ادامه می‌یافت در سال ۹۹ شرایط بهتری داشتیم اما با آمدن کرونا و مشکلات دیگر در این روند وقفه‌ای ایجاد شد.

به هرحال دولت در یک شرایط غیرعادی و جنگ اقتصادی توانست کشور را به گونه‌ای اداره کند که فعالیت‌های تولید و توسعه‌ای از یک طرف و از طرفی زندگی مردم البته در یک شرایط سخت ادامه پیدا کند. می‌دانیم که زندگی مردم خیلی سخت بود چون از همه طرف محاصره بودیم، اما در این شرایط مردم صف نبستند و برای پیدا کردن کالاهای اساسی از این خیابان به آن خیابان نرفتند.

 

رییس جمهور در ادامه گفت:

البته قیمت‌ها به علت شرایط جنگ اقتصادی و همچنین بی‌انصافی تعدادی به علاوه برخی مدیریت‌های غلط باعث شد مردم در سختی و فشار قرار گیرند.

با وجود همه این شرایط دولت اقدامات خود را انجام داد و در هر مقطعی برای اقشار آسیب پذیر کمکی اضافه کرد.

از آبان سال ۱۳۹۸ بسته حمایتی معیشتی ماهانه برای ۶۰ میلیون نفر مقرر کردیم و آن را ادامه دادیم.

در کرونا باز بسته‌های حمایتی متعددی مقرر کردیم و برای سه میلیون نفر که در فشار بودند تعیین شد و بعد هم وام در اختیار بنگاه‌ها و مردم قرار دادیم در این اواخر هم بسته‌ای برای ۳۵ میلیون نفر مقرر شد.

 

*** دولت و اقشار اسیب‌پذیر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس جمهور در ادامه با تاکید بر این‌که دولت در همه مقاطع اولین هدف‌اش این بوده که اقشار آسیب پذیر با وجود سختی بتوانند حداقل زندگی را داشته باشند، اظهار کرد:

در عین حال دولت فعالیت‌های توسعه‌ای و تولیدی خود را ادامه داد. من دیدم که یک رسانه خارجی خیلی عصبانی شده بود که گفتم در این دولت ما بیشتر از سایر دولت‌ها به اقشار کم درآمد رسیدگی کرده‌ایم و مجری بر سر و سینه می‌زد که از کجا؟ از همین جاهایی که گفتم.

 

روحانی همچنین پیرامون خدمات دولت در اب و برق، اضافه کرد:

در آب و برق و بهداشت و آموزش آمار ما روشن است.

در همین هفته گذشته ۱۳۷ روستا به شبکه آب سالم پایدار متصل شدند.

در طول هفت سال و خرده‌ای گذشته بیش از ۱۲ هزار روستا و جمعیتی بیش از هشت میلیون نفر به شبکه آب سالم پایدار متصل شده‌اند و تا آخر دولت به بیش از ۹ میلیون نفر می‌رسد در حالی که تا سال ۱۳۹۲ حدود ۹۰۰ هزار روستایی دارای آب سالم بودند اما تا پایان این دولت به بیش از ۹ تا ۱۰ میلیون نفر تبدیل می‌شوند.

برای افراد کم مصرف که معمولا از اقشار ضعیف هم هستند آب، برق و گاز مجانی شده حالا این‌که شما عصبانی هستید تقصیر ما نیست اینها کارهای بزرگ ملت ماست.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول