کد خبر:251463
پ
خاندوزی
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی، درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی برای دولت به همراه دارد

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی، درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی برای دولت به همراه دارد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی، درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی برای دولت به همراه دارد.

 

*** درآمدهای مالیاتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید احسان خاندوزی در رسانه ملی پیرامون وضعیت ما‌لیات در کشور، اظهار داشت:

برآوردها نشان می‌دهد عملکرد دو سال اخیر پیام خوبی در حوزه ما‌لیات به ما نمی‌دهد، به طوریکه سهم مالیات در بودجه سال ۱۴۰۰ کاهش یافته و به زیر ۳۰ درصد رسیده است.

 

وی در ادامه افزود:

در بودجه سال ۹۸ سهم ما‌لیات بیش از ۳۵ درصد بود و برای امسال به ۳۱ درصد رسید. برای سال ۱۴۰۰ سهم مالیات در بودجه به زیر ۳۰ درصد رسیده که نتیجه آن استقراض بیشتر است.

با اینکه انتظار می‌رفت با کاهش فروش نفت طرح‌های مالیاتی در دولت تصویب شود اما تاکنون لایحه‌ای در این زمینه تصویب نشده است و مجلس در این راستا وارد عمل شد و قانون ما‌لیات‌های مستقیم را بررسی و تصویب کرد.

 

*** مالیات بر خانه‌های خالی

 

خاندوزی با تاکید بر اینکه درآمد پیش‌بینی شده از محل مالیات بر خانه‌های خالی در لایحه بودجه بیشتر شبیه شوخی است، بیان کرد:

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای دریافت ما‌لیات از خانه‌های خالی رقم ۲۰۰ میلیارد تومان را در نظر گرفته، این در حالی است که به راحتی این رقم می‌تواند به ۵ هزار میلیارد تومان برسد.

 

 

همچنین بخوانید:

ابلاغ قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی

درآمد‌های حاصل از فرار مالیاتی جایگزین منابع ناپایدار در بودجه ۱۴۰۰ می‌شود

چه کسانی مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند؟

 

 

*** مالیات بر عایدی سرمایه

 

بر اساس اظهارات نماینده مردم تهران در مجلس، در متن مصوبه اخیر مجلس، ساز و کار برای حذف برخی معافیت‌های مالیاتی و همچنین دریافت مالیات بر عایدی سرمایه دیده شده است.

 

خاندوزی پیرامون اینکه در مجلس قبل بحث ما‌لیات بر عایدی سرمایه مطرح شد و دولت اعلام کرد که این طرح را به مجلس تحویل خواهد داد اما خبری از اجرای آن نیست، بیان کرد:

دولت‌ها به دلیل اینکه کوتاه مدت سر کار می‌آیند با این استدلال که نباید یک قشر خاص را با خودمان در تقابل قرار دهیم به استقراض رو می‌آوردند و منتظر می‌شود تا راه فروش نفت بازگردد و به اعتیاد نفتی خود ادامه دهند.

 

*** انتشار اوراق مالی

 

نایب رییس کمیسیون مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت از طریق انتشار اوراق مالی هزینه‌های خود را پوشش می‌دهد، تصریح کرد:

انتشار اوراق نوعی آینده فروشی است و در چند سال گذشته شاهد این بودیم که سهام برخی شرکت‌های دولتی مانند بانک‌، بیمه و پالایشگاه‌ها در بورس عرضه شد و با ادامه همین ساز و کار اصلاح مالیاتی در کشور اتفاق نیفتاد.

 

*** ۱۰ درصد از جامعه مالیات پرداخت نمی‌کنند

 

وی با اشاره به عدم پرداخت مالیات تعدادی از افراد جامعه، گفت:

هزینه نپرداختن ما‌لیات ۱۰ درصد از جمعیت بر همه مردم تحمیل می‌شود و در این راستا مجلس با استفاده از ظرفیت مرکز پژوهش‌های مجلس قانون مالیات‌های مستقیم را تصویب کرد که تاکید زیادی روی مالیات بر عایدی سرمایه دارد.

البته برای اجرای این قانون نیاز به بانک‌های اطلاعاتی متعدد داریم که هنوز تکمیل نشده اما به مرور می‌توان آن را نهایی کرد.

 

*** دستگاه‌های کارتخوان بی نام و نشان

 

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ما‌لیات بر عایدی سرمایه، توضیح داد:

مالیات بر عایدی سرمایه به این صورت است، افرادی که از دارایی دوم خود به عنوان سفته بازی استفاده می‌کنند باید مالیات بپردازند.

به بیان بهتر افرادی که بیش از یک خانه دارند و برای کسب سود خرید و فروش انجام می‌دهند باید ما‌لیات آن را بپردانزد.

 

وی در ادامه داد:

مشخص است در بدنه دولت اراده‌ای برای انجام این کار نیست اما باز هم مجلس تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد به طوریکه دستگاه‌ها باید اطلاعات خود را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند، اما در این بخش مقاومت را شاهد هستیم.

چندی پیش از سازمان امور ما‌لیاتی و بانک مرکزی خواسته شد تا طی ۱۲ ماه خدمات بانکی برای دستگاه‌های کارتخوان بی نام و نشان را قطع کنند اما این اتفاق نیفتاد.

در حالی که باید تا ۱۵ آبان این کار تمام می‌شد و مجلس هم دستگاه‌های متخلف که بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی است را به قوه قضاییه ارجاع داد تا در آنجا به تخلف آن‌ها رسیدگی شود.

 

*** فرار مالیاتی در کشور

 

خاندوزی با اشاره به فرار مالیاتی در کشور، گفت:

بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد قطعی فرار ما‌لیاتی در کشور است.

برخی معافیت‌های ما‌لیاتی مانند مناطق آزاد وجود دارد که این موارد هم باید مورد توجه قرار بگیرد و قانون اصلاح شود که بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد قطعی می‌شود و طبق برآوردها اگر یک سوم معافیت‌ها برداشته شود حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان نصیب دولت خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود:

همچنین از محل ارزش افزوده دولت می‌تواند ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند که اگر این رقم را با ۴۰ هزار میلیارد تومان معافیت‌ها و همچنین ۸۰ هزار میلیارد تومان فرار ما‌لیاتی و ۴۰ هزار میلیارد تومان مالیات بر ثروت و خانه‌های خالی جمع کنیم به رقم ۲۲۰ هزار میلیارد تومان می‌رسیم.

هرچند توان ما‌لیات ستانی نظام اجرایی این نیست که در یکسال بتواند آن را اجرا کند.

 

*** سامانه مودیان

 

نماینده مجلس با اشاره به سامانه مودیان، تاکید کرد:

اکنون درآمدها و هزینه‌ها برای یک بنگاه اقتصادی مشخص است و شرایط باید به گونه‌ای باشد که سازمان امور مالیاتی اظهارنامه را برای مودی ارسال کند.

از سوی دیگر سامانه مودیان از سال ۹۸ مصوب شده اما اراده‌ای برای اجرای آن وجود ندارد، این در حالی است که تا اردیبهشت ماه باید پیاده‌سازی آن انجام شود.

برای پیاده سازی آن وزرای اقتصاد و فناوری باید حضور داشته باشند و مصوبات آن را مشخص کنند و اگر اقدامی در این زمینه نشود باز هم مجلس از نظارت خود در این زمینه استفاده خواهد کرد و به قوه قضاییه ارجاع می‌دهد.

البته باید این مورد را هم گفت که روسای دستگاه‌ها قصد اجرای قوانین را دارند، اما در بدنه با این موارد مخالفت می‌شود.

اکنون در سازمان امور ما‌لیاتی دستگاه‌ها اطلاعات خود را ارائه ندادند و هنوز هسته شناسایی و تطبیق موارد وجود ندارد که باید اصلاح شود.

 

*** مالیات بر سهام و سپرده‌های بانکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان پیرامون دریافت ما‌لیات از سهام و سپرده‌های بانکی، اظهار کرد:

دریافت ما‌لیات از سهام و سپرده‌های بانکی اصلا در دستور کار نیست و مردم نباید در این زمینه نگران باشند. اما آنچه برای بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده دریافت مالیات از صادرات مواد خام است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول