کد خبر:251004
پ
رضا اردکانیان
وزیر نیرو:

بهره‌برداری از ۵۵ پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پایان سال جاری

وزیر نیرو از بهره‌برداری ۵۵ پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پایان سال جاری خبر داد.

وزیر نیرو از بهره‌برداری ۵۵ پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پایان سال جاری خبر داد.

 

*** افتتاح ۱۹۵ طرح از ۲۵۰ طرح وعده داده شده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح ۱۳۷ طرح آبرسانی روستایی در محل پژوهشگاه نیرو، اظهار کرد:

در سال جاری در قالب پویش هر هفته الف‌ب‌ایران بهره‌برداری از ۲۵۰ طرح بزرگ در بخش آب و برق به مردم وعده داده شده بود که تا کنون ۱۹۵ طرح آن افتتاح شده است.

 

وی در ادامه افزود:

بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای این طرح‌ها انجام شده است.

باقی مانده طرح‌ها نیز تا پایان سال جاری بهره‌برداری خواهند شد.

۵۰ طرح ساز و کاری در این پویش است که موحب تسریع در خدمت‌رسانی و تسهیل کارها می‌شود.

 

*** آبرسانی به ۱۳۷ روستا

 

وزیر نیرو با بیان اینکه اکنون در هفته سی و پنجم پویش هر هفته الف‌ب‌ایران قرار داریم، بیان کرد:

این هفته اختصاص به آبرسانی سالم و پایدار به ۱۳۷ روستا کشور در استان های مرکزی و فارس با جمعیت بیش از ۶۰ هزار نفر دارد.

 

وی در ادامه افزود:

با این تعداد از هموطنان روستایی که به آب شرب سالم و پایدار دسترسی دارند جمع روستاییانی که در طول فعالیت دولت تدبیر و امید از دسترسی به شبکه های آبرسانی سالم و پایدار برخوردار شده‌اند به بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

تلاش می‌شود علاوه بر این ۱۲ هزار و ۱۸۲ روستایی که در این دولت تاکنون از این نعمت بهره‌مند شده‌اند تا نیمه سال ۱۴۰۰ و تحویل دولت به دولت سیزدهم به بیش از ۱۰ میلیون نفر در مجموع برسد.

 

وزیر نیرو با بیان اینکه از این تعداد ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ناشی از طرح‌هایی است که در این دولت اجرایی شده است خاطرنشان کرد:

این کاروان فعالیت خود را تا پایان سال طبق برنامه ادامه خواهد داد.

 

*** ورود فناوری‌های نوین به صنعت آب و برق با پروژه‌های ساز و کاری

 

وی با بیان اینکه از مجموع ۲۵۰ پروژه، ۵۰ پروژه ساز و کاری می‌باشد، تصریح کرد:

این طرح‌ها، پروژه‌هایی هستند که موجب تسهیل و تسریع در اجرای پروژه‌های ساخت و سازی،‌ کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت خدمت‌رسانی و گشایش بیشتر در این عرصه و همچنین ورود فناوری‌های نوین به عرصه صنعت آب و برق خواهد شد.

 

وزیر نیرو در ادامه افزود:

امروز سه طرح از مجموع ۵۰ طرح افتتاح شد که شامل پروژه ساز و کاری زیست‌بوم نوآوری نیرو، سامانه پیشرفته بازار برق ایران و سامانه پیش‌بینی و پایش سیلاب است.

کار و فعالیت همکاران صنعت آب و برق کشور و به ‌ویژه در وزارت نیرو محدود و منحصر به این پویش و فعالیت تا پایان سال ۹۹ نیست، بلکه برگرفته از رهنمود رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دولت در دوم شهریور سال جاری در دیدار مجازی با هیئت وزیران که تاکید و توصیه به اجرای طرح‌ها در زمان‌های وعده داده، استمرار فعالیت‌ها و همچنین ریل‌گذاری ضروری و مناسب برای دولت آینده بود، وزارت نیرو یک برنامه ۱۸۰ روز کاری را از ابتدای دی ماه تدوین کرده که به همه شرکت‌ها و مدیریت‌های وزارت نیرو در سراسر کشور ابلاغ شده است.

 

*** ۳ سرفصل برای اجرای طرح‌ها

 

اردکانیان با اشاره به تعیین سه سرفصل برای پروژه‌های مدنظر، تصریح کرد:

از ابتدای دی ماه تا حدود پایان دهه نخست مرداد ۱۴۰۰ که آخرین روزهای فعالیت دولت دوازدهم خواهد بود ۱۸۰ روز کاری به عنوان یک فرصت در اختیار ماست که برنامه‌ریزی دقیقی در قالب سه سرفصل برای این مدت انجام شده است.

وی یکی از این برنامه‌ها را اجرای طرح‌های ساخت و سازی شامل احداث نیروگاه‌ها،‌ سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی،‌ تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب و سایر تجهیزات در بخش آب و برق برای تولید، انتقال و توزیع این دو کالای راهبردی و همچنین جمع‌آوری فاضلاب، تصفیه و استفاده مجدد از آن دانست.

وزیر نیرو سرفصل دوم فعالیت‌ها را، طرح‌های ساز و کاری عنوان کرد که تسهیل کننده مسیر همه فعالیت‌های صنعت آب و برق و بویژه موجب تحول و گشایش در این عرصه در بحث هزینه‌ها و همچنین افزایش بهره‌وری و سرعت گردش کار و خدمت‌رسانی به مردم خواهد بود.

بر اساس اظهارات وی،‌ سرفصل سوم هم تحت عنوان ریل‌گذاری برای دولت آینده است که مجموع پروژه‌هایی است که در این ۱۸۰ روز کاری خود را موظف به آغاز آنها خواهیم کرد برای این که در دولت آینده تداوم پیدا کرده و به بهره برداری خواهد رسید.

 

*** خدمات حوزه آب و برق

 

اردکانیان با اشاره به حوزه خدماتی آب و برق، گفت:

از نظر مردم، خدمت آب و برق، خدمتی مستمر است و تحت هیچ شرایطی نباید تحت تاثیر رفت و آمد دولت‌ها با فراز و فرود فعالیت‌ها مواجه شوند و استمرار در ذات این دو خدمت و کالا وجود دارد.

امید است با خلاصی یافتن از تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی تحمیل شده بر ملت که مانند جنگ نظامی از آن سرافرازانه بیرون خواهد آمد و روسیاهی‌اش نصیب آتش افروزان این جنگ خواهد شد، شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای باشد که دولت آینده با گشایش و تسهیل بیشتری بتواند همه طرح‌های خدمت‌رسانی به مردم و طرح‌های توسعه و عمران کشور از جمله آب و برق را با سرعت بهتری به اجرا برساند.

 

*** جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو

 

وی با اشاره به حضور بر خط بیش از ۶ هزار شرکت‌کننده در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو، این رویداد را یکی از کارهای مستمر، ضروری و مفید وزارت نیرو و همکارانی عنوان کرد که در این عرصه در وزارت نیرو مشغول فعالیت هستند.

 

اردکانیان در ادامه افزود:‌

این صنعت و عرصه خدمت نیازمند این نوآوری مداوم خواهد بود در کشوری با جمعیتی افزون بر ۸۰ میلیون نفر که در آینده بیش از این هم خواهد بود، باید از بالاترین ثروت تجدیدپذیر خود که آن هم منابع انسانی ارزنده است بتواند بیشترین استفاده را برای رفاه و آسایش مردم این سرزمین و منطقه داشت.

این، مستلزم ارتباط مستمر با مرزهای دانش،‌ بهره‌مندی از فناوری‌های نوین، ایجاد آمادگی‌های لازم برای پدیده‌های نو از جمله تغییر اقلیم و ‌همکاری نزدیک و معنادار ما با ظرفیت‌های دانشگاهی کشور است که از پژوهشگاه نیرو و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو به عنوان دو بال پژوهش و تحقیق انتظار بالایی می‌رود.

 

وی با اشاره به نوع نگاه به دولت، گفت:

همه اینها به نوعی وابسته به نگاهی است که به دولت داریم، کشوری در حال توسعه زمانی به هدف‌های خود در امر توسعه و تعالی دست پیدا می‌کند که نگاه کارگزاران و دولتمردان آن به سازمان دولت به عنوان جایی برای انجام وظیفه و کسب افتخار باشد.

اگر کسانی نگاهشان به سازمان دولت جایی به عنوان امرار معاش باشد دولت با این نگاه راه به جایی نخواهد برد و برنامه‌های توسعه دست نیافتنی خواهد بود.

موظفیم این جایگاه به کسانی اختصاص داده شود که نگاه نخست آنها به سازمان دولت به عنوان جایی برای امرار معاش نباشد.

 

*** نقش وزارت نیرو در جامعه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان با اشاره به وضع صنعت آب و برق در کشور، اظهار داشت:

‌این که آب و برق با کیفیت و کمیت بهتری به مردم برسد، با قیمت پایین‌تری تولید و عرضه شود و دستگاه‌ها با راندمان بهتری کار کنند،‌ قیمت عمر من به عنوان یک مدیر است.

دولت چابک، کارا و پیش‌رو، دولتی که مدیران آن هر روز موجب حرکت جمع‌های وسیعی در خارج سازمان دولت شوند و شرکت‌های وسیعی را به حرکت دربیاورند، ‌گشایش‌های قابل ملاحظه‌ای در گردش کارها ایجاد و از مشکلات و موانعی که در دیوان‌سالاری موجود سر راه اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها هست گره‌گشایی کنند.

وزارت نیرو بیش از پیش نیازمند چنین روحیه‌ای است که هر روز دنبال شیوه‌های نوین و جدید و بهره‌مندی از فناوری‌های روز دنیا و افزایش بهره‌وری است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول