کد خبر:251075
پ
۱۵۷۸۰۵۳۵۲
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

کره جنوبی دارایی‌های مسدود شده ایران را ۹٫۲ میلیارد دلار اعلام کرد

بر اساس اعلام بانک‌های کره جنوبی، حدود ۱۰ تریلیون وون (۹.۲ میلیارد دلار) وجوه ایرانی در بانک‌های کره جنوبی تحت تحریم‌های ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای تهران، مسدود شده است.

بر اساس اعلام بانک‌های کره جنوبی، حدود ۱۰ تریلیون وون (۹.۲ میلیارد دلار) وجوه ایرانی در بانک‌های کره جنوبی تحت تحریم‌های ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای تهران، مسدود شده است.

 

*** اموال بلوکه ایران در بانک‌های کره جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس اعلام بانک‌های کره جنوبی ۱۶ دی ماه از شهریور سال ۱۳۹۸، حدود سه تریلیون وون پول ایرانی در یک بانک کره جنوبی مسدود شده است که توسط شعبه سئول بانک ملت ایران واریز شده است.

در این گزارش آمده است که علاوه بر این سه تریلیون وون، حدود ۷ میلیارد دلار پول نفت ایران در دو بانک کره جنوبی به نام‌های بانک صنعتی کره و ووری بانک مسدود شده است.

 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی سال ۹۸ گفته بود که میزان وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی بین ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار است.

 

یونهاپ می‌نویسد که ایالات متحده سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران با قدرت‌های بزرگ خارج شد و تحریم‌ها علیه تهران را مجددا اعمال کرد.

بانک‌های کره جنوبی ۱۵ دی ماه اعلام کردند که حدود ۱۰ تریلیون وون (۹.۲ میلیارد دلار) وجوه ایرانی در بانک‌های کره جنوبی تحت تحریم‌های ایالات متحده بر سر برنامه هسته‌ای تهران مسدود شده است.

گزارش با یادآوری توقیف یک نفتکش کره جنوبی در آب‌های تنگه هرمز از سوی ایران، معتقد است توقیف این نفتکش بار دیگر موضوع دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی را مطرح کرده است.

روزانه حدود ۶ کشتی کره جنوبی از تنگه هرمز که ۷۰ درصد واردات نفت کره جنوبی از آنجا تامین می‌شود، عبور می‌کنند.

 

*** توقیف شناور کره جنوبی توسط سپاه پاسداران

 

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۵ دی ماه ۹۹ در بیانیه‌ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل  ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد.

 

سپاه در ادامه بیانیه خود با بیان اینکه خدمه‌های این شناور نفتی از ملیت‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند، خاطرنشان کرد:

این نفتکش پس از توقیف در لنگرگاه بندرعباس پهلو گرفت و پرونده آن برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی کشور خواهد شد.

در این اطلاعیه تصریح شده است که توقیف این شناور به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی و با حکم دادستانی استان هرمزگان در ساعت ۱۰ صبح ۱۵ دی ماه انجام شد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه  ۱۵ دی ماه در در پاسخ به خبرنگاران در مورد خبر توقیف کشتی کره‌ای، اظهار کرد: 

بر اساس اخبار اولیه دریافتی از مقامات محلی، موضوع کاملا فنی است و کشتی به دلیل آلوده کردن دریا و با حکم قضایی، برای رسیدگی به تخلف به ساحل هدایت شده است .

 

*** برخورد قانونی با آلوده کردن محیط زیست دریایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید خطیب زاده در پایان با بیان این که جمهوری اسلامی ایران هم مانند سایر کشورها نسبت به تخلفات مشابه و بویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد و با این موارد در چارچوب قوانین با آن برخورد می کند، افزود:

این اتفاق هم استثنایی نبوده و در موارد مشابه قبلی در ایران و آبهای سایر کشورها رخ داده و امری عادی بوده و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول