کد خبر:251021
پ
۱۲۳
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

کاهش ۲۴ هزار و ۲۷۲ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات ۱۶ دی‌ماه گرچه با کاهش ۲۴ هزار و ۲۷۲ واحد روبه‌رو شد، اما شاخص هم وزن در عین حال ۲ هزار و ۸۹۱ واحد رشد کرد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات ۱۶ دی‌ماه گرچه با کاهش ۲۴ هزار و ۲۷۲ واحد روبه‌رو شد، اما شاخص هم وزن در عین حال ۲ هزار و ۸۹۱ واحد رشد کرد.

 

*** کاهش شاخص بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بورس اوراق بهادار تهران ۱۶ دی‌ماه با روند کاهشی شاخص شروع کرد، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۲۴ هزار و ۲۷۲ واحد به رقم یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۱۱ واحد رسید، اما شاخص کل هم‌وزن با افزایش ۲ هزار و ۸۹۱ واحد به رقم ۴۶۵ هزار و ۳۷۳ واحد رسید.

همچنین معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۹٫۸ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب یک‌ و نیم میلیون معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۴۹۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که ۱۶ دی‌ماه به بیش از ۶ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان رسید، درنظر بگیریم، ‌معامله‌گران در بورس و فرابورس بیش از ۱۷ هزار و ۲۴۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

 

*** نمادهای منفی‌ساز

 

شاخص‌های بورس فقط در معیار هم‌وزن مثبت بودند، اما در سایر معیارها، شاخص‌های کل بورس منفی شدند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی هرکدام ۱٫۷ درصد کاهش یافتند.

اما شاخص کل با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۶۳صدم درصد رشد کرد.

شاخص آزاد شناور ۱٫۴ درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس ۲٫۲ درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۱٫۱ درصد کاهش یافت.

نمادهایی که در روزهای قبل شاخص‌ساز بودند، همگی در افت شاخص اثرگذار بودند، به گونه‌ای که بیشترین اثر کاهشی در شاخص کل را نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس، شستا، پتروشیمی خلیج فارس، گلگهر، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و بانک ملت داشته‌اند.

 

*** نمادهای پرتراکنش در بورس

 

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل دارویی برکت، شستا، سایپا، ایران خودرو، زرماکارون، بهسازکاشانه تهران و صنعتی با ما بوده‌اند.

در فرابورس ایران شاخص کل ۱۴۵ واحد عقب‌نشینی داشته و به رقم ۱۹ هزار و ۳۸۸ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به یک‌میلیون و ۳۲۲ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در فرابورس بیش از ۲٫۷ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۵۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۷۵۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای سنگ‌آهن گوهرزمین، پتروشیمی زاگرس، صباتأمین، پتروشیمی تندگویان، بانک دی، فولاد هرمزگان و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل چوب خزر، کاسپین، برق پیوندگستر پارس، دامپروری ملاردشیر، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، توسعه مسیر برق گیلان، رایان هم‌افزا، صنایع لاستیک یزد بوده‌اند.

 

*** رشد شاخص هم‌وزن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گرچه شاخص کل ۲۴ هزار و ۲۷۲ واحد ریزش کرد، اما شاخص هم‌وزن به اندازه ۲۸۹۱ واحد رشد کرد که این نشان می‌دهد بازار هنوز ارزندگی خود را دارد و ارزش معاملات هم مؤید این مطلب است.

به گونه‌ای که ارزش معاملات بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان شد. البته گلایه اکثر سهامداران بخش خصوصی از دولت بابت این است که قول‌هایی که مبنی بر بازارگردانی سهام عرضه‌شده دولتی مانند پالایش یکم و دارایکم داده بود، عملی نشده و خریداران پالایش یکم همچنان با ضرر مواجه هستند، به گونه‌ای که هر واحد ۱۰ هزار تومانی پالایش یکم به حدود ۷ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده، یعنی در هر واحد ۱۰ هزار تومانی سرمایه‌گذاری ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان ضرر نصیب مردم شده است.

دولت نباید اعتماد مردم به سهام دولتی و یا قول مقامات دولتی را با بی‌مدیریتی از بین ببرد، بلکه با کارهایی مانند بازارگردانی حرفه‌ای و حمایت حرفه‌ای از سهام پالایشگاه‌ها اعتماد مردم را برگرداند تا اگر تصمیمی داشت، دارا سوم را که باقی‌مانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات است را عرضه کند، مردم از آن استقبال کنند.

همچنین کارشناسان می‌گویند، برای خرید و فروش سهام حتماً از محل پس‌انداز و با مطالعه و مشورت گرفتن از افراد امین و آگاه استفاده شود و به هیچ‌وجه سرمایه‌گذاران تحت‌تأثیر جوسازی‌های کانال‌های تلگرامی نشوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول