کد خبر:250950
پ
ماجرای مالیات خودروهای وارداتی چیست؟
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

واردات خودرو برای افزایش درآمد دولت؟

در روزهایی که نمایندگان مجلس سرگرم بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستن، مطالب مختلفی پیرامون واردات خودرو به گوش می‌رسد.

در روزهایی که نمایندگان مجلس سرگرم بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستن، مطالب مختلفی پیرامون واردات خودرو به گوش می‌رسد.

 

*** مالیات‌ستانی از خودروهای لوکس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وقتی واردات خودرو آزاد شود، دولت اولا می‌تواند از ناحیه تعرفه‌ای که لحاظ می‌کند، درآمد داشته باشد و ثانیا چند هزار مالیات دهنده جدید را به لیست اضافه کند.

در حال حاضر که واردات ممنوع است و با در نظر گرفتن قیمت‌های فعلی و سقف دو میلیارد تومانی مندرج در بودجه، دولت با تعداد ثابتی خودرو جهت اخذ مالیات (از خودروهای لوکس) مواجه است.

این در حالی است که وقتی واردات آزاد شود، هر سال چند هزار دستگاه خودرو جدید وارد خواهد شد که علاوه بر درآمدزایی برای دولت از محل تعرفه، مالکان آنها هم باید در ذیل مالیات‌ستانی از خودروهای لوکس، به دولت مالیات بدهند.

این نکته را نباید فراموش کرد که احتمالا در راستای فرار از مالیات‌دهی، تقاضا برای خودروهای وارداتی به ‌تدریج به سمت خودروهای کمتر از ۲ میلیارد تومان (کف قیمت مدنظر دولت در بودجه ۱۴۰۰ برای مالیات‌ستانی) می‌رود و وارد‌کنندگان نیز مجبورند خود را با آن هماهنگ کنند.

در این شرایط دولت نیز می‌تواند با رقمی که برای کف مالیات‌ستانی در نظر گرفته، بازی کند تا همچنان از این مدل مالیات بهره ببرد.

 

*** رشد درآمدهای مالیاتی دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در مجموع به ‌نظر می‌رسد خودرو چه در مدل‌های داخلی و چه در مدل‌های خارجی، گزینه جذابی برای رشد درآمدهای مالیاتی دولت به شمار می‌رود و باید منتظر ماند و دید در سال ۱۴۰۰ پروسه مالیات‌ستانی از مالکان خودرو اجرا می‌شود یا همچنان در محاق باقی خواهد ماند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول