کد خبر:251151
پ
ربیعی
سخنگوی دولت:

جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در بودجه مستعد ایجاد آثار نامطلوبی بر زندگی مردم است

سخنگوی دولت در نشست خبری ۱۶ دی‌ماه، جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه را مستعد ایجاد آثار نامطلوبی بر زندگی مردم عنوان کرد.

سخنگوی دولت در نشست خبری ۱۶ دی‌ماه، جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه را مستعد ایجاد آثار نامطلوبی بر زندگی مردم عنوان کرد.

 

*** جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در تغیر لایحه بودجه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی ربیعی در نشست خبری روز ۱۶ دی‌ماه که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد با بیان اینکه کار دولت در بودجه بر اساس تعدادی مبانی با نگاه به شرایط سخت و غیرعادی دوران تحریم سال ۹۹ و حرکت به شرایط متعادل برای سال ۱۴۰۰ بوده است، اظهار کرد:

دولت واقعیت آینده را در مبانی لایحه دید و جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه مغایرت‌هایی با لایحه تقدیمی دارد که می‌تواند آثار نامطلوبی بر زندگی مردم داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که مباحث کارشناسی بیشتری در مجلس انجام و همه جوانب عمیق‌تر بررسی شود تا بهترین تصمیم برای حفظ سهم ایران در بازار جهانی نفت و پایین آمدن قیمت ارز و کمک به معیشت مردم اتخاذ شود.

 

*** بازگرداندن سهم ایران در بازار جهانی نفت

 

ربیعی با تأکید بر اینکه دولت همچنان که به خنثی کردن تحریم‌ها ادامه می‌دهد، از پیگیری حق ملت ایران ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد، بیان کرد:

مطالبه رفع تحریم از حقوق شهروندی است و از مطالبات بجایی است که مردم از دولت دارند.

دولت همچنان معتقد است که باید سهم ایران را در بازار جهانی نفت پس بگیریم و طبق برنامه‌ریزی باید ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و به جای بالا بردن نرخ تسعیر در بودجه از تلاش دولت برای فروش بیشتر نفت که حق مردم ایران است حمایت شود.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

البته این تصمیم با افزایش نرخ ارز، مقدار ریالی حاصل از فروش نفت را بیشتر از پیش‌بینی دولت در بودجه قرار داده است.

نظر دولت این است در بعضی از موارد دیگر هم پیش‌بینی‌ها غیرواقعی است.

 

*** آثار غیرقابل پیش‌بینی‌ با کاهش صادرات نفت در بودجه

 

سخنگوی دولت دوازدهم کاهش حجم صادرات نفت را کمک به سهمیه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) عنوان کرد و گفت:

افزایش پیش‌بینی قیمت ارز که فشار بر قیمت‌ها است و افزایش درآمد مالیات بر ارزش افزوده منجر به فشار بر تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌شود.

مجلس با کاهش حجم صادرات نفت در بودجه، افزایش پیش‌بینی قیمت ارز در بازار، حذف حمایت از کالاهای اساسی و افزایش درآمد ناشی از مالیات ارزش افزوده آثار غیرقابل پیش‌بینی‌ای را ایجاد می‌کند.

 

ربیعی در ادامه افزود:

در حالی که از نظر دولت این درآمد باید به‌ طور کامل به مصرف‌کننده برگشت داده شود.

موضوع نرخ ارز در بودجه اهمیتی ویژه‌ دارد و به همین لحاظ در دولت ساعات زیادی درباره نرخ تسعیر درآمد ارزی با حساسیت ویژه بحث و بررسی شد.

شاید در ظاهر این اقدام ناترازی بودجه ناشی از صادرات نفت را پاسخ دهد، اما بر اساس تجارب و نظر کارشناسان بانکی، تأثیر آن را در نقدینگی نمی‌توان نادیده گرفت.

 

*** رسمیت بخشی به نرخ تسعیر در بودجه به صلاح کشور نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی دولت در پایان با بیان اینکه دولت منابع حاصل از فروش نفت را ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود و با این تصمیم به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت، اظهار داشت:

رسمیت دادن به این نرخ تسعیر در بودجه با توجه به توفیق‌های اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی کردن تحریم‌ها و احتمال کاهش تحریم در سال ۱۴۰۰ به صلاح کشور نیست.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول