کد خبر:251195
پ
حامد سلطانی‌نژاد
مدیرعامل بورس کالای ایران:

تکمیل زنجیره ابزارهای مالی بورس کالا برای معاملات حوزه کشاورزی/ فروش محصول ۱۰۰ هزار کشاورز در بورس کالا

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به تکمیل زنجیره ابزارهای مالی بورس کالا برای معاملات حوزه کشاورزی از فروش محصول ۱۰۰ هزار کشاورز در بورس کالا خبر داد.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به تکمیل زنجیره ابزارهای مالی بورس کالا برای معاملات حوزه کشاورزی از فروش محصول ۱۰۰ هزار کشاورز در بورس کالا خبر داد.

 

*** تحکیم پیوند بخش کشاورزی و بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حامد سلطانی‌نژاد در مراسم افتتاح رسمی معاملات صندوق‌های کالایی کشاورزی و گواهی سپرده خرمای مضافتی، اظهار داشت:

زمان زیادی بود که درصدد راه‌اندازی صندوق‌های کالاهای کشاورزی بودیم و با حمایت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار سرانجام این صندوق‌ها راه‌اندازی شد.

تا قبل از این، صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در ب‍ورس کالا فعال بودند که با ورود این صندوق‌ها در حوزه کشاورزی، سبد سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه متنوع تر شد.

 

وی با اشاره به تحکیم پیوند بخش کشاورزی و بازار سرمایه با آغار کار صندوق‌های کشاورزی گفت:

پذیره‌نویسی صندوق سحرخیز مورد استقبال قرار گرفت و کل واحدهای آن در روز نخست به فروش رفت و صندوق نوویرا نیز در محله پذیره‌نویسی قرار دارد.

هر دو صندوق کالایی کشاورزی دارای بازار گردان هستند و با راه‌اندازی این صندوق‌ها، نقدشوندگی در بازار محصولات کشاورزی افزایش یافته و در گام بعد توثیق آنها را خواهیم داشت.

 

 

*** فروش محصول ۱۰۰ هزار کشاورز در بورس کالا

 

سلطانی‌نژاد در ادامه، بیان کرد:

امروز علاوه بر صندوق کشاورزی، شاهد افتتاح گواهی سپرده خرمای مضافتی بم هستیم تا کشاورزان خرماکار از این پس با سهولت بیشتر و قیمت بهتر امکان فروش محصولاتشان را داشته باشند.

گواهی سپرده کالایی، ابزاری است که با استفاده از آن در طرح حمایتی قیمت تضمینی جو و ذرت، حدود ۱۰۰ هزار کشاورز دسترسی به بازار پیدا کردند و توانستند محصول خود را بفروشند.

در بورس کالای ایران بازارهای مختلفی وجود دارد که خوشبختانه امروز شاهد تکمیل زنجیره ابزارهای مالی ب‍ورس کالا برای معاملات حوزه کشاورزی هستیم، به طوریکه هم اکنون محصولات کشاورزی در بازار فیزیکی، مشتقه و مالی بورس کالا فعال است.

 

*** بازار محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل ب‍ورس کالای ایران در پایان با بیان اینکه بازار کشاورزی یک تفاوت ویژه با سایر بازارها دارد، تصریح کرد:

تولیدکنندگان در بازار محصولات کشاورزی متنوع هستند و یک محصول باید استاندارد باشد و سپس معاملات انجام شود، از این رو ابزارسازی برای این کالاها از اهمیت ویژه‌ای در جهت توسعه بخش کشاورزی برخوردار است.

روند معاملات محصولات کشاورزی از سال ۹۵ تا ۹۹ در بورس کالا روند رو به رشدی بوده و برای مثال در روند معاملات زعفران از ۸ تن در سال ۹۵ به ۶۲ تن در ۹ ماهه سال جاری رسیده است و در مورد زیره و پسته نیز همین روند را شاهد هستیم.

همچنین در حوزه انبارها هم ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده و بالغ بر ۱۰۰ انبار در کل کشور مورد پذیرش بورس کالا قرار گرفته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول