کد خبر:251215
پ
کیوان گردان
مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت:

تولید ۹/۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال جاری

مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت از تولید ۹/۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال جاری، خبر داد.

مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت از تولید ۹/۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال جاری، خبر داد.

 

*** مزیت‌های افزایش تولید لوازم خانگی در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کیوان گردان در رسانه ملی به مزیت‌های افزایش تولید لوازم خانگی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت:

هدف وزارت‌ صنعت در سال جاری ت‍ولید ۱۲ میلیون دستگاه ل‍وازم خانگی بزرگ و کوچک است، با توجه به روند صعودی ت‍ولید لوازم خانگی در کشور تاکنون بیش از ۸۰ درصد این هدف محقق شده که یعنی در سال جاری ۹/۶ میلیون دستگاه ل‍وازم خانگی در کشور ت‍ولید شد.

این در حالی است که در شرایط جنگ اقتصادی و چالش‌های تامین ارز، ت‍ولیدکنندگان ل‍وازم خان‍گی در کشور سال جاری تاکنون توانسته اند کارنامه خوبی را در این عرصه داشته باشند.

در سال ۹۶ قبل از تحریم ما موفق شدیم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه انواع ل‍وازم خانگی ت‍ولید کنیم، اما در سال جاری تولید ۱۲ میلیون دستگاه لوازم خانگی در دستور کار است و در ۸ ماهه نخست سال جاری هدف ما در ت‍ولید یخچال و فریزر محقق شده و در زمینه ت‍ولید کولرهای گازی در کشور ۹۰ درصد هدف ما عملیاتی شده است.

هرچند که در ت‍ولید ورق فولادی مورد نیاز صنایع مختلف در کشور محدودیت داریم اما تاکنون ۱۲ هزار تن ورق به ت‍ولیدکنندگان لوازم خانگی در کشور اختصاص یافته است و انتظار داریم بر اساس سهمیه بندی واقعی شاهد افزایش ت‍ولید ل‍وازم خانگی در کشور باشیم.

در سهمیه‌بندی جدید تحویل فولاد مورد نیاز شرکت‌های ت‍ولیدکننده لوازم خانگی، سهمیه برخی از شرکت‌های تولید کننده بر اساس عملکرد سال ۹۷ و ۹۸ بیش از یک سوم افزایش یافت در حالی که پیش از آن از دریافت ورق های فولادی محروم شده بودند.

 

*** مواد اولیه مورد نیاز تولید لوازم خانگی

 

وی در ادامه پیرامون مواد اولیه مورد نیاز تولید لوازم خانگی، بیان کرد:

طبق اسناد و مستندات شفاف هم اکنون بر اساس میزان فروش واحدهای ت‍ولیدی، مواد اولیه مورد نیاز در اختیار ت‍ولیدکنندگان ل‍وازم خانگی قرار می‌گیرد.

 

مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت در پایان با بیان اینکه در این راستا برای دستیابی به اطلاعات شفاف خود اظهاری تولیدکنندگان توسط کارشناسان نیز مورد بررسی قرار می گیرد، تصریح کرد:

شرکت‌های ت‍ولیدکننده ل‍وازم خانگی در کشور باید صورت های مالی شفاف داشته باشند و حتی برای دریافت مواد اولیه و ورق‌های فولادی، میزان مصرف انرژی ت‍ولیدکنندگان ملاک عمل قرار می‌گیرد. 

در تخصیص سهیمه ت‍ولیدکنندگان ل‍وازم خانگی در کشور ملاک، عملکرد سال ۹۷ و ۹۸ است و در نهایت برای ادامه این روند، صورت‌های مالی سال ۹۹ تولیدکنندگان ملاک سهمیه‌بندی در آینده خواهد بود.

وزارت صنعت به دنبال اسناد مربوط به ت‍ولید واقعی فعالان عرصه لوازم خانگی است و هر واحدی که تولید دارد، باید مالیات خود را پرداخت و صورت های مالی شفافی داشته باشد.

 

*** سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز/ کشف ۴ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق از یک انبار

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز پیرامون ت‍ولید لوازم خانگی، اظهار داشت:

خوشبختانه با توجه به اقدامات به عمل آمده کمبودی در زمینه تولید ل‍وازم خانگی در کشور وجود ندارد، لذا مبارزه با قاچاق لوازم خانگی در دستور کار جدی ستاد است و ما در صددیم خطرپذیری کالاهای قاچاق را در کشور بالا بریم.

 

حمیدرضا دهقانی در ادامه شناسایی کالای قاچاق، تصریح کرد:

با تشکیل کمیته‌های شناسایی، عملیاتی و پشتیبانی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز امروز موفق شدیم در منطقه شورآباد با همکاری عوامل انتظامی و وزارت اطلاعات، یک انبار با ۴ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق شناسایی و محل آن پلمب شد.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان پیرامون پلمپ مکان‌هایی کالاهای قاچاق در آن نگه‌داری می‌شود، بیان کرد:

تمام زیر ساخت‌های مورد نیاز برای شناسایی کالای قاچاق در کشور فراهم شده و با ورود بازرسان ستاد و بررسی اسناد و مدارک موجود، هرجا کالای قاچاق در محل دپوی آن شناسایی شود، در جا محل آن پلمب می شود و پرونده آن برای ارجاع به مراجع قانونی در اسرع وقت تشکیل می‌شود.

 

*** دبیرکل انجمن صنایع ل‍وازم خانگی/ عملکرد ۹۷ نباید ملاک سهمیه بندی تولیدکنندگان لوازم خانگی باشد

 

دبیرکل انجمن صنایع ل‍وازم خانگی نیز پیرامون افزایش ت‍ولید لوازم خانگی، اظهار داشت:

خوشبختانه در سال ۹۹ افزایش ت‍ولید ل‍وازم خانگی درکشور بسیار قابل توجه بوده، اما به نظر می رسد نباید عملکرد سال ۹۷ برای دریافت سهمیه ملاک عمل باشد، زیرا ما در سال ۹۷ شرایط بدی در زمینه ت‍ولید ل‍وازم خانگی داشتیم.

 

عباس هاشمی در پایان با بیان اینکه در تولید ل‍وازم خانگی و زمینه‌های صادراتی آن باید بیش از پیش تسهیل شود، بیان کرد:

درحالی که یک تولیدکننده لوازم خانگی برای صادرات ۱٫۵ میلیون قطعه کوچک سفارش داشت این ت‍ولید کننده با توجه به چالش‌های موجود و شرایط اقتصادی زیر بار این سفارش نرفت در حالی که این مسایل به عدم پویایی صنعت ل‍وازم خانگی ایران منجر می‌شود.

 

*** سخنگوی اتحادیه ت‍ولیدکنندگان ل‍وازم خانگی ایران/ تاثیر تخصیص سهمیه ورق فولادی بر صنعت ل‍وازم خانگی

 

سخنگوی اتحادیه ت‍ولیدکنندگان ل‍وازم خانگی ایران نیز با اشاره به مزیت‌های تخصیص سهمیه ورق فولادی به واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی، اظهار داشت:

تخصیص سهمیه ورق فولادی به ت‍ولیدکنندگان در هزینه‌ها و فاکتورهای ت‍ولید بی تاثیر نخواهد بود.

 

محمدرضا غزنوی در ادامه، افزود:

هرچند که تحویل ورق فولادی به تولیدکنندگان برای هر یک محصول قابل توجه نیست، اما در کل صنعت ل‍وازم خانگی که با حجم زیادی ت‍ولید می‌شود اختصاص سهمیه ورق فولادی رقم قابل توجهی خواهد بود که در نهایت در هزینه های تمام شده صنعت تاثیرخواهد گذاشت.

 

*** در تامین مواد اولیه مشکلی نداریم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی اتحادیه ت‍ولیدکنندگان ل‍وازم خانگی ایران در پایان پیرامون ت‍ولید لوازم خانگی، تاکید کرد:

ما برای ت‍ولید ل‍وازم خانگی در کشور در تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان آنچنان مشکلی نداریم و برای مقابله با قاچاق لوازم خانگی به کشور باید با یک نظام متمرکز با این پدیده مقابله کنیم تا بازار به جای برندهای خارجی در اختیار تولیدکنندگان داخلی باشد. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول