کد خبر:250998
پ
لوازم خانگی
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی:

بی‌نظمی در تامین مواد اولیه لوازم خانگی/ لزوم اطمینان تولیدکنندگان از تأمین مواد اولیه

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی معتقد است، در تأمین مواد اولیه در بخش‌های فولاد، ورق و مواد پتروشیمی بی‌نظمی وحشتناکی وجود دارد.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی معتقد است، در تأمین مواد اولیه در بخش‌های فولاد، ورق و مواد پتروشیمی بی‌نظمی وحشتناکی وجود دارد.

 

*** وضعیت تولید لوازم خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس هاشمی پیرامون وضعیت تولید لوازم خانگی، اظهار داشت:

در حال حاضر واحدهای تولیدی به شدت در تأمین مواد اولیه داخلی مشکل دارند، با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد اختصاص ارزهای مختلف به تولید، مسائل تخصیص ارز در بانک مرکزی تسهیل شد اما در تأمین مواد اولیه در بخش‌های فولاد، ورق و مواد پتروشیمی بی‌نظمی وحشتناکی وجود دارد.

پتروشیمی‌ها هر کاری تمایل دارند انجام می‌دهند، به عنوان مثال دیروز قیمت گریدی که ۲۸ هزار تومان بود، در بازار آزاد به ۱۳۰ هزار تومان رسیده بود که در اواخر روز این قیمت به ۱۸۰ هزار تومان هم صعود کرد، با این مدل تأمین مواد اولیه نمی‌توان از تولید حمایت کرد.

 

*** لزوم اطمینان تولیدکنندگان از تأمین مواد اولیه

 

وی پیرامون واحدهای تولیدی این بخش، تصریح کرد:

واحد تولیدی باید از استمرار تأمین مواد اولیه که لازمه تولید است اطمینان داشته باشد اگر قرار باشد برای تأمین مواد اولیه هر روز یک فاز جدید ایجاد کنند، واحدهای تولیدی فلج می‌شوند.

واحدی داریم که ۲ میلیون قطعه سفارش صادراتی در بخش لوازم خانگی کوچک داشت اما نپذیرفت وقتی علت را جویا شدم، تولیدکننده گفت که برای تأمین مواد اولیه چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ میزان اطمینان ندارد و نمی‌تواند به طرف خارجی تعهد بدهد که کالا را با قیمت و حجم مشخصی تحویل می‌دهد.

تولید، یک سرمایه‌گذاری درازمدت است، به همین دلیل نیاز به ثبات و تثبیت قوانین دارد. اینکه هر روز وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار با صدور بخشنامه‌های متعدد و متناقض، تولیدکنندگان را بلاتکلیف کنند، درست نیست.

تولیدکننده در ایران حتی به صورت ماهانه نیز از قیمت مواد اولیه اطمینان ندارد و نمی‌داند امروز که ورق را خرید، هفته بعد به چه قیمتی باید همین ورق را بخرد.

تأمین مواد اولیه به خصوص در بخش پتروشیمی افتضاح است و تولیدکننده به هیچ وجه تکلیف خود را در این بخش نمی‌داند.

 

*** عدم اطمینان از تأمین مواد اولیه، صادرات را از بین می‌برد

 

هاشمی پیرامون عدم تأمین مواد اولیه برای بخش‌های تولیدی، خاطرنشان کرد:

استمرار افزایش تولید ارتباط مستقیم با استمرار تأمین مواد اولیه دارد. تولیدکننده باید برنامه‌ریزی مشخصی برای تولید داشته باشد تا محصولات را به درستی قیمت‌گذاری کند و یا اگر صادراتی می‌خواهد انجام دهد بتواند به طرف خارجی تعهد دهد.

بازارهای خارجی اینطور نیستند که ما امروز یک قیمت را به آنها اعلام کنیم و فردا یک قیمت دیگر.

تا زمانی که مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه حل نشود، حتی اگر افزایش تولید داشته باشیم، افزایش تولید نمی‌تواند استمرار داشته باشد.

 

*** راه فساد در بخش لوازم خانگی باز است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پایان با تاکید بر اینکه وزارت صنعت نباید دخالتی داشته باشد، بیان کرد:

در جلسه‌ای که داشتیم که مسئولان به زعم خود در حال شفاف سازی بودند و فرمول‌های عجیبی برای ورق‌های فولادی اعلام می‌کردند، در حالی که مشکل اصلی در زنجیره عرضه فولاد است.

این زنجیره در کشور ما معیوب است. در شمش، اسلب و بیلت ۲ میلیون تن مازاد تولید داریم اما از آن طرف در ورق گرم و سرد کمبود داریم در حالیکه ظرفیت وجود دارد اما به دلیل عدم مدیریت واحد و جزیره‌ای بودن تصمیمات، زنجیره عرضه فولاد معیوب شده است.

زنجیره عرضه فولاد باید اصلاح شود، یارانه و رانت باید از فولاد حذف و راه فساد بسته شود. 

مسئولان راه فساد را باز گذاشته‌اند و بعد از آن طرف کمیته‌های مختلف تشکیل می‌دهند که این فساد را آسیب‌شناسی و مدیریت کنند.

به عنوان مثال همین ارز ۴۲۰۰ تومانی که خود مسبب بسیاری از فسادها شد یکی از عوامل رانت است.

با اطمینان می‌گویم هیچ کدام از کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند با ارز ۴۲۰۰ تومانی توزیع نشدند، بلکه صاحب کالا با هزار روش دور زدن قانون، بر روی کالای خود قیمت روز گذاشت و به مصرف کننده عرضه کرد.

از این ارز هیچ سودی به مردم نرسید، فقط رانت‌های بی معنی برای برخی از افراد به وجود آورد.

 

 

انتهای پیام///

 

خبرنگار: فائزه رجبی

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول