کد خبر:252178
پ
سلاح-ورزی
یادداشت:

لزوم بازخوانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای اجتناب از قهقرا

فروکاستن مشکلات اقتصادی ایران به تحریم‌های آمریکا و جنگ اقتصادی یک اشتباه استراتژیک خطرناک است که راه را برای تکرار اشتباهات فعلی و مسیر قهقرایی هموار می‌کند.

فروکاستن مشکلات اقتصادی ایران به تحریم‌های آمریکا و جنگ اقتصادی یک اشتباه استراتژیک خطرناک است که راه را برای تکرار اشتباهات فعلی و مسیر قهقرایی هموار می‌کند.

 

*** عوامل تاثیرگذار برای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین سلاح‌ورزی در یادداشت خود پیرامون بازخوانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، آورده است:

موتور محرکه هر نظام اقتصادی سرمایه‌گذاری برای ارتقای بهره‌وری در تولید و تجارت است، در اقتصاد ایران علاوه بر موانعی که تحریم‌های بین‌المللی و رویکرد دستور و مداخله جویانه حاکمیت به اقتصاد، در برابر تغییر و نوآوری و سرمایه‌گذاری به نفع ارتقای بهره‌وری ایجاد کرده است، مالیات تورمی، سوبسیدهای بی‌حساب، کیفیت پایین فضای کسب و کار و نااطمینانی‌های شدید حاکم بر آن، سبب شده است عملا فعالان اقتصادی حساسیت خود را نسبت به سیگنال بهره‌وری از دست بدهند.

 

*** چه فشارهای باعث تضعیف اقتصاد ایران می‌شود؟

 

میانگین رشد اقتصادی صفر برای بیش از یک دهه و تجربه دو بحران رکود تورمی در این فاصله، سقوط قدرت خرید مردم، گرفتار شدن اقتصاد سیاسی در سیکل‌های معیوب توزیع سوبسید، تشدید ناکارآمدی و مداخله،جویی، تشدید فساد، همه و همه در نهایت منجر به منفی شدن نرخ خالص تشکیل سرمایه کشور شده است و این نرخ منفی به آرامی در حال کشتن اقتصاد ایران و فراتر از آن مضمحل کردن انسجام اجتماعی کشور است.

هر چند فشار این عوامل بر نظام نحیف اقتصادی ایران بسیار سنگین است، اما آنچه سرنوشت اقتصادی ایران ظرف یک الی دو دهه آتی را تعیین می‌کند، نه این عوامل و فشارها، بلکه تصمیماتی است که ما در مورد نحوه اداره اقتصاد ملی اتخاذ می‌کنیم.

ایران، امروز در شرایطی قرار دارد که هم به سادگی ممکن است به ردیف اقتصادهای درجه ۲ و ۳ منطقه سقوط کند و هم هنوز شانس بازگشت به لیگ اقتصادی دسته ۱ منطقه را دارد.

جایگاه فردای ما وابسته به تصمیمات امروز ما در حوزه حکمرانی اقتصادی و نحوه همکاری بخش خصوصی و حاکمیت در تحقق آرمان‌های پیشرفت ملی است.

عدم شجاعت در اتخاذ تصمیمات دشوار برای اصلاح مسیر سیاست‌گذاری غیرعلمی اقتصادی و ادامه راه مداخله‌جویی بی‌حساب در نظم بازار و سوبسید پاشی بی‌هدف، که متاسفانه به نام حمایت از فقرا انجام می‌شود و طبقه ضعیف جامعه اولین و برگ‌ترین قربانی آن هستند، آینده‌ای جز سقوط پیش روی اقتصاد ایران نخواهد گذاشت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

جهت‌گیری کمیسیون تلفیق در بودجه مستعد ایجاد آثار نامطلوبی بر زندگی مردم است

کشف ۶ کیلوگرم تریاک در محموله پستی

تورم نقطه به نقطه تا پایان سال به ۴۵ درصد می‌رسد

 

 

*** تغییر مسیر اقتصاد ملی و اجتناب از قهقرای پیش‌رو

 

باید توجه داشت که با وجود تاثیر شدید محدودیت‌های بین‌المللی بر افت عملکرد اقتصاد ملی، فروکاستن مشکلات اقتصادی ایران به تحریم‌های آمریکا و جنگ اقتصادی یک اشتباه استراتژیک خطرناک است که راه را برای تکرار اشتباهات فعلی و مسیر قهقرایی هموار می،کند.

واقعیت این است که مشکلات ریشه‌ای اقتصاد ایران مربوط به نوع نگاه دولت‌ها به اقتصاد و عدالت است.

عدالت توزیعی وابسته به خام فروشی منابع طبیعی راه بن بستی بود که با تحریم یا بدون تحریم عاقبت روزی به وضعیت خطرناک فعلی می‌رسید.

شاید باید گفت این موهبت تحریم‌ها بود که ما را متوجه وضعیت آسیب‌پذیر و شکننده‌مان ساخت.

تغییر مسیر اقتصاد ملی و اجتناب از قهقرای پیش‌رو، مستلزم تغییر نگاه دولت‌ها و بخش خصوصی به مفاهیم بنیادی پیشرفت و عدالت در نظام اقتصادی کشور است.

 

*** تغییر مسیر اقتصاد کشور به سوی پیشرفت و عدالت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نویسنده در پایان یادداشت خود، شاه کلید این تغییر نگرش را توجه ویژه به اصول اساسی مندرج در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و آورده است:

اگر بخش خصوصی به‌ جای تمرکز بر کسب حمایت‌ها و سهم‌خواهی از منابع ملی، توجه خود را معطوف به معماری مجدد زنجیره ارزش اقتصادی کشور برای ارتقای بهره‌وری دارایی‌ها نماید و دولت نیز عدالت اقتصادی را به مثابه سهم‌بری عادلانه اجزای زنجیره ارزش، از ارزش افزوده خلق شده درک کند و در این چارچوب از مداخله در نظم طبیعی بازارها اجتناب و بر ارتقای کارایی تولید کالاها و خدمات عمومی، به ‌ویژه تنظیم‌گری هوشمند بازارها تاکید و تمرکز نماید، هنوز می‌توان امیدوار به تغییر مسیر قطار اقتصاد کشور به سوی پیشرفت و عدالت بود.

 

نویسنده: حسین سلاح‌ورزی- نایب رییس اتاق ایران

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول