کد خبر:251572
پ
سعد عبدی
مدیر امور برنامه‌ریزی شرکت ملی مس:

معادن سودده هستند/ ایران در رتبه هفتم ذخایر معادن

مدیر امور برنامه‌ریزی شرکت ملی مس ضمن اشاره به سودده بودن معادن کشور از قرارگیری ایران در رتبه هفتم ذخایر معدنی در دنیا خبر داد.

مدیر امور برنامه‌ریزی شرکت ملی مس ضمن اشاره به سودده بودن معادن کشور از قرارگیری ایران در رتبه هفتم ذخایر معدنی در دنیا خبر داد.

 

*** دستاورد شرکت ملی صنایع مس ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعد عبدی در سومین همایش فلزات غیرآهنی، با ارائه آماری از وضعیت معادن کشور، اظهار کرد:

شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه قیمت تمام شده، شانه به شانه شرکت‌های پیشرو دنیا از جمله گلنکور حرکت می‌کند به طوری که بر اساس آمار، قیمت تمام شده محصولات این شرکت به رقمی کمتر از ۱۷۵۰ دلار بر تن رسیده است که دستاوردی افتخار‌آمیز برای کشور و شرکت ملی صنایع مس ایران است.

 

*** وضعیت معادن کشور

 

وی با اشاره به ذخایر موجود در کشور، اظهار کرد:

ذخایر ایران با توجه به اقداماتی که صورت گرفته در حال حاضر به ۳۶٫۵ میلیون تن رسیده است و با این میزان ذخیره، ما در رتبه هفتم دنیا قرار داریم.

 

مدیر امور نظارت و برنامه‌ریزی شرکت ملی مس ایران در خصوص وضعیت معادن طلای کشور، عنوان کرد:

برآورد ذخایر از معادن طلای کشور در سال ۲۰۱۹ نشان‌دهنده وجود ۳۲۰ تن برآورده شده و این رقم برای بوکسیت که ماده اولیه آلومینا محسوب می‌شود، برابر با ۳۸۰ میلیون تن است که ایران را در جایگاه ۱۲ قرار داده است.

در خصوص وضعیت ذخایر روی ایران نیز داده‌ها، نشان‌دهنده آن است که ایران در جایگاه پنجم جهان قرار دارد که می‌توان گفت ذخایر روی ما در وضعیت خوبی در جهان برخوردار است.

 

عبدی بر این نکته تاکید کرد که با توجه به شرایط کنونی می‌توان گفت هیج معدن زیان‌دهی در حال حاضر در کشور نداریم این امر نشان می‌دهد که در بخش معدن اقدامات مناسبی صورت گرفته است.

 

*** رشد قیمت مس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر امور برنامه‌ریزی شرکت ملی مس در پایان با اشاره به قیمت مس در کشور، اظهار داشت:

متوسط قیمت مس در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ رشد کرده و این قیمت در سال ۲۰۲۰ حدود ۶ هزار دلار در جهان مشخص شده است.

با وجود این روند مثبت قیمتی و با توجه به کشف واکسن کرونا، قیمت مس بالای ۶ هزار دلار خواهد رفت و تا سال ۲۰۲۴ به بالای ۷ هزار دلار نیز خواهد رسید.

سال ۲۰۱۷ نشان‌ از سودآوری ۹۸ درصدی تولیدکنندگان مس با قیمت متوسط داشت و در سال ۲۰۱۸ نیز تنها یک درصد از واحدهای مس دنیا با حاشیه سود منفی روبرو بودند.

در سال ۲۰۲۰ فقط در یک مقطعی درحد ۷ درصد زیان‌ده بودند اما هیچ معدنی و صنعتی هم اکنون در زیان نیست و صنعت مس از این نظر افتخار آمیز است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول