کد خبر:250868
پ
داود دانش جعفری
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

اصلاح ساختاری بودجه نیازمند برنامه ۱۰ ساله است/ قطع وابستگی به درآمد نفتی یکی از راه‌های اصلاح بودجه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه یکی از راه‌های اصلاح بودجه قطع وابستگی به درآمد نفتی است، اصلاح ساختار بودجه را نیازمند یک برنامه ۱۰ ساله دانست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه یکی از راه‌های اصلاح بودجه قطع وابستگی به درآمد نفتی است، اصلاح ساختار بودجه را نیازمند یک برنامه ۱۰ ساله دانست.

 

*** اصلاح ساختاری بودجه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، داود دانش جعفری در نشست بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، اظهار داشت:

در مورد اصلاح ساختار بو‌دجه چند کار اساسی باید انجام شود که یکی از آن‌ها قطع وابستگی بو‌دجه به درآمدهای نفتی است.

 

وی در ادامه افزود:

در شرایطی که درآمدهای نفتی بالا بوده سهمی برای بو‌دجه عمرانی در نظر گرفته شده،‌ اما هر چقدر جلوتر می‌رویم، سهم هزینه‌های جاری بیشتر می‌شود.

برای همین باید ابتدا فرض کنیم نفت نداریم و بر اساس آن برای هزینه‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

دوم اینکه کسری بو‌دجه مستمر است و هر ساله درآمد‌ها کمتر از هزینه‌ها است، بنابراین یک کسری بود‌جه هر سال داریم و اگر دولت برای تامین کسری بودجه از بانک مرکزی استقراض کند، تورم افزایش و قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد.

برای کاهش کسری بودجه یکی از اقدامات چابک‌سازی دولت است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی دیگر از مشکلات ساختاری بو‌دجه را چارچوب وظایف مجلس در حوزه بود‌جه دانست و گفت:

اینکه مجلس می‌تواند هر لایحه دولت را رد یا تصویب کند و یا اینکه پیشنهادات دولت را ۱۸۰ درجه تغییر دهد، یکی از مشکلات ساختاری بودجه است، البته شورای نگهبان در صورتی که تغییرات لایحه بود‌جه زیاد باشد ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی می‌گیرد.

هر ساله که دولت لایحه بو‌دجه را به مجلس ارسال می‌کند، کسری دارد و من به شما چک سفید امضاء می‌دهم که در مجلس لایحه بودجه با کسری بیشتر از لایحه دولت به تصویب می‌رسد، این ساختار باید از بین برود.

 

*** نحوه مصرف درآمدها

 

دانش جعفری با اشاره به مخارج دولت، بیان کرد:

در بخش نحوه مصرف درآمدها، اکثر کشورها به این سمت رفته‌اند که چارچوب مخارج دولت را بازتعریف کرده‌اند به‌ طوری که مشخص شده است دولت در کدام بخش‌ها می‌تواند هزینه کند و در کدام بخش‌ها نباید بود‌جه‌ای اختصاص دهد.

الان نحوه تخصیص بودجه خیلی باز است و بنابراین یکی از اصلاحات ساختاری بو‌دجه تعیین دامنه و حدود هزینه‌ کرد بو‌دجه دولت است.

 

*** پیش‌بینی صادرات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت

 

وی درباره مصوبه کمیسیون پیش‌بینی صادرات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در بودجه سال آینده و مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر کاهش آن به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه، تصریح کرد:

اگر هزینه‌ها بر مبنای صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه تنظیم شده است، با کاهش آن به ۱.۵ میلیون بشکه باید هزینه‌ها متناسب با آن کاهش یابد.

 

دانش جعفری در ادامه افزود:

در سال‌های اخیر می‌گویند بود‌جه در دو سقف بسته می‌شود و این همان متمم بو‌دجه در حین تصویب بودجه است، اما مساله این است که وقتی سقف بالاتر بو‌دجه اعلام می‌شود معمولا هزینه‌ها متناسب با سقف بالاتر انجام می‌‌شود.

در اقتصاد کلان می‌گوییم باید بر مبنای درآمد – هزینه یک خانوار مسائل را در نظر گرفت چون خانواده متناسب با درآمد پایدار خود هزینه می‌کند و بیش از آن و یا متناسب با درآمدهای ناپایدار هزینه نمی‌کند.

 

*** اصلاح ساختار بودجه نیازمند برنامه ۱۰ ساله

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با بیان اینکه مشکلات بودجه در یک روز و دو روز به وجود نیامده که انتظار داشته باشیم، در قالب بو‌د‌جه ۱۴۰۰ قابل حل باشد، اظهار داشت:

همان‌طور که رهبر انقلاب فرمودند باید ساختار بود‌‌جه اصلاح شود و این نیازمند یک عزم ملی است.

اصلاح ساختار بودجه یک برنامه ۱۰ ساله می‌خواهد و برای اجرای این برنامه ۱۰ ساله، عزمی ملی نیاز است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول