کد خبر:250907
پ
۱۳۹۹۰۲۰۶۰۰۰۲۷۶_Test_PhotoN
معاون امور مجلس وزارت اقتصاد:

صادرات ۲٫۳ میلیون بشکه‌ای نفت قابل تحقق نیست

معاون امور مجلس وزارت اقتصاد صادرات معتقد است، صادرات ۲٫۳ میلیون بشکه‌ای نفت قابل تحقق نیست.

معاون امور مجلس وزارت اقتصاد صادرات معتقد است، صادرات ۲٫۳ میلیون بشکه‌ای نفت قابل تحقق نیست.

 

*** کاهش سهم بودجه عمرانی از دهه ۵۰ تاکنون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هادی قوامی در نشست بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی که ۱۵ دی ماه ۹۹ برگزار شد، درباره سهم بخش‌های مختلف بودجه اظهار کرد:

بررسی روند بودجه در چند دهه اخیر نشان می‌دهد که از دهه ۵۰ به بعد به‌طور متوسط سهم بودجه‌ جاری از بودجه عمومی در حال افزایش بوده و سهم بودجه عمرانی کاهش یافته است.

 

معاون امور مجلس وزارت اقتصاد با بیان این که یکی از دلایل این روند نزولی تفکیک بودجه عمرانی از بودجه جاری تا پیش از سال ۵۲ است، خاطرنشان کرد:

در آن سال‌ها بودجه عمرانی به صورت لایحه‌ای جداگانه به مجلس ارسال می‌شد اما از سال ۵۲ این دو بخش با یکدیگر تلفیق شدند و از آن پس هرگاه هزینه‌های جاری افزایش می‌یابد از سهم بودجه عمرانی برداشت می‌شود.

 

*** بودجه ۱۴۰۰ تفائت زیادی با بودجه‌های قبلی ندارد

 

وی با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۰ از لحاظ ساختاری فرق چندان با بودجه‌های سال‌های قبل ندارد، گفت:

نماینگان مجلس طرحی برای اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۰ نوشتند اما این طرح منجر به اصلاحات ساختاری نمی‌شود.

اصل بودجه در قالب لایحه بودجه از سوی دولت تدوین و به مجلس ارسال می‌شود و تغییراتی که مجلس می‌تواند در بودجه اعمال کند، زیاد نیست.

 

قوامی با تصریح بر اینکه از برنامه اول توسعه تاکنون تلاش شده است که نسبت مالیات از تولید ناخالص داخلی به ۱۰ درصد برسد اما هیچگاه این هدف محقق نشده است، افزود:

در کمیسیون تلفیق مجلس ۳۰ هزار میلیارد تومان به درآمد دولت از محل مالیات بر ارزش افزوده اضافه شده در حالی که هیچ تغییری در معافیت‌های مالیاتی و دامنه مشمولان اخذ مالیات بر ارزش افزوده رخ نداده است.

 

*** اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده در انتظار تایید شورای نگهبان

 

معاون امور مجلس وزارت اقتصاد با بیان اینکه قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده مشکلات زیادی برای بنگاه‌های اقتصادی به‌وجود آورده است، گفت:

طبق این قانون مالیات بر ارزش افزوده باید از مصرف‌کننده نهایی اخذ شود و زنجیره اخذ مالیات به‌گونه‌ای است که در تمامی مراحل به مرحله بعدی منتقل می‌شود اما باتوجه به اینکه در برخی جاها این زنجیره قطع می‌شود، در برخی رشته‌ها، تولیدکننده این مالیات را می‌پردازد.

به همین دلیل سعی بر این شد که قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح شود و این اصلاحیه به تصویب مجلس رسید و اکنون در انتظار تایید شورای نگهبان است.

 

وی در ادامه به برنامه نمایندگان مجلس برای اصلاحات بودجه ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود:

ظرفیت کارشناسی مجلس به اندازه دولت نیست و به همین دلیل اگر مجلس به ‌دنبال تغییرات بودجه است، باید لایحه را به دولت عودت دهد و دولت لایحه را با اصلاحات جدید به مجلس تقدیم کند.

 

قوامی با تاکید بر این که یکی از اصلاحات ساختاری بودجه تغییر رفتار مجلس در قبال بودجه است، اما باز هم می‌بینیم که همان فرایند سال‌های قبل ادامه دارد، خاطر نشان کرد: 

با این رفتارها کسری بودجه افزایش می‌یابد و اگر همین روند ادامه یابد کسری بودجه ۱۴۰۰ به عدد ۵۰ درصد خواهد رسید همان طور که عملکرد ۹ ماهه بودجه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد کسری بودجه در این مدت معادل ۴۰ درصد بوده است.

 

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از اصلاحات ساختاری بودجه را ارجاع ایرادات بودجه از سوی مجلس به دولت و فرصت یک هفته‌ای دولت برای اصلاح دانست و ادامه داد:

یکی دیگر از موارد اصلاحی هم تفکیک بودجه عمرانی از بودجه جاری است تا سهم بودجه عمرانی به بودجه جاری اختصاص نیابد.

 

وی با بیان این که در سال‌های اخیر متمم و اصلاحیه بودجه کارکرد خود را از دست داده است، تصریح کرد:

چرا که در فرایند تصویب، متمم و اصلاحیه هر دو به بودجه  تعلق می‌گیرد.

 

*** سهم ۴۷ درصدی دولت از بشکه‌های نفت

 

قوامی درباره پیش‌بینی صادرات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی در بودجه سال آینده یادآور شد:

در کمیسیون تلفیق بودجه این میزان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافت و باتوجه به نامه رهبر معظم انقلاب  از یک میلیون و تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه سهم دولت فقط ۴۷ درصد خواهد بود که اولویت هزینه کرد آن هم بازپرداخت بدهی دولت به صندوق توسعه ملی است.

 

معاون امور مجلس وزارت اقتصاد با اشاه به اینکه از نیمه دوم سال جاری صادرات فرآورده‌های نفتی رشد خوبی داشته و به رقم مناسبی رسیده است، گفت:

برای سال آینده هم ۸۵ هزار میلیارد تومان درآمد از محل فروش فرآورده‌ در نظر گرفته شده است

 

*** صادرات ۲٫۳ میلیون بشکه‌ای نفت قابل تحقق نیست

 

قوامی با بیان اینکه اگر در سال‌های گذشته پالایشگاهی مثل ستاره خلیج فارس ساخته نمی‌شد اکنون باید سالی ۶ میلیارد دلار فرآورده وارد می‌کردیم، خاطرنشان کرد:

سال جاری ۴ میلیارد دلار فروش فرآورده نفتی داشته‌ایم و در ۶ ماهه دوم هم میزان صادرات فرآورده افزایش یافته است.

این اتفاق خوبی است اما باید آثار منفی آن را که افزایش بودجه جاری است را کنترل کنیم.

 

وی با تاکید براینکه بازیابی بازارها و کسب دوباره سهم ایران از بازار جهانی نفت امری زمان‌بر است، ادامه داد:

به همین دلیل معتقدم اگر شرایط بین‌المللی هم مناسب باشد هم نمی‌توان در سال آینده تا سطح ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرد.

 

قوامی به تخصیص ۴۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در ۱۰ سال اخیر اشاره کرد و گفت:

اگر یارانه تنها به ۴-۵ دهک پایین درآمدی پرداخت شود و از ۴۶۰ هزار میلیارد تومان، ۲۶۰ هزار میلیارد تومان آن را صرف عمران و آبادی می‌کردیم وضع‌مان بسیار بهتر بود.

با این مبلغ می‌توانستیم کل استان‌های کشور را به شبکه ریلی متصل کنیم و ریل را به بنگاه‌های اقتصادی برسانیم.

 

*** کاهش مصرف گازوئیل با توسعه حمل و نقل ریلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور مجلس وزارت اقتصاد در پایان با تصریح بر این که روزانه ۱۲۰ میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌شود و بخش عمده آن به خاطر بخش حمل و نقل جاده‌ای و جابه‌جایی کالا است، اظهار کرد:

با توسعه حمل و نقل ریلی می‌توان این میزان مصرف را کاهش داد و صرفه‌جویی زیادی در مصرف این سوخت کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول