کد خبر:251678
پ
الکترود وابستگی فولاد ایران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

فولاد هرمزگان به دنبال تقویت پاشنه آشیل صنعت فولاد/ الکترود وابستگی فولاد ایران به چین را افزایش می‌دهد

مصرف الکترود گرافیتی یکی از فاکتورهای اثرگذار بر قیمت تمام شده فولاد محسوب می‌شود، در واقع فولادسازان داخلی در تلاش هستند تا با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا میزان مصرف الکترود را کاهش دهند.

مصرف الکترود گرافیتی یکی از فاکتورهای اثرگذار بر قیمت تمام شده فولاد محسوب می‌شود، در واقع فولادسازان داخلی در تلاش هستند تا با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا میزان مصرف الکترود را کاهش دهند.

 

*** چشم ‌انداز فولاد هرمزگان برای قطب فولادسازی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، الکترود گرافیتی یکی از مواد مورد نیاز برای فولادسازی در کوره‌های قوس الکتریکی است.

افزایش قیمت الکترود در سال‌های اخیر و سخت شدن واردات آن به کشور در سال‌های تحریم، به یکی از دغدغه‌های اصلی فولادسازان تبدیل شد .

در این میان پروژه‌ای نیمه کاره برای ساخت این محصول نیز در دستور کار است که با اجرای آن بخشی از این نگرانی برطرف می‌شود، اما تحریم‌ها باعث شد تا فولادسازان از جمله فولاد هرمزگان برای افزایش قدرت رقابتی در بازارهای صادرات به سراغ ارتقا تکنولوژی رفته و میزان مصرف الکترود گرافیتی را کاهش دهند.

فولاد هرمزگان در چشم‌انداز خود در نظر دارد به قطب فولادسازی کشور تبدیل شود و با توجه به موقعیت جغرافیایی کارخانه خود، نقش مهمی در توسعه صادرات فولاد داشته باشد.

لازمه افزایش قدرت در بازار صادراتی کاهش قیمت تمام شده و ارتقا کیفیت است.

درواقع فولاد هرمزگان اگر در نظر دارد به قطب فولادی تبدیل و میزان صادرات خود را افزایش دهد باید در حوزه ارتقا تکنولوژی سرمایه‌گذاری کرده تا بهره‌وری افزایش پیدا کند.

در این راستا پروژه کاهش مصرف اکترودگرافیتی در این مجموعه کلید خورد.

میزان مصرف متوسط الکترود در سال ۹۶، ۱.۹۶ کیلوگرم بر تن بوده که در نتیجه اقدامات انجام شده این میزان در نیمه نخست سال جاری به ۱.۸۲کیلوگرم کاهش یافته است که این امر باعث کاهش هزینه سالیانه به میزان ۵ میلیون یورو می‌‌شود.

کاهش هزینه‌ای که می‌تواند صرف طرح‌های توسعه‌ای شده و قدرت فولاد هرمزگان در بازار صادراتی را افزایش دهد.

فراموش نکنیم که این ماده استراتژیک فولاد سازی ۸ تا ۱۲ درصد قیمت تمام شده فولاد را به خود اختصاص می‌دهد و تولید آن تنها در انحصار چند کشور است.

به نوعی این محصول پاشنه آشیل فولادسازی است که به صورت محصول وارداتی به دست فولادسازان می‌رسد.

 

 

هچنین بخوانید:

ثبت سومین رکورد تولید در فولاد هرمزگان

رکورد تولید ماهیانه تختال در شرکت فولاد هرمزگان شکسته شد

 

 

*** راهکارهایی برای صرفه‌جویی الکترود 

 

جالب است بدانید ذخایر کک سوزنی که ماده اولیه ساخت الکترود است در ۳ کشور است که یکی از آنها امریکا است، در نتیجه با راه‌اندازی واحد ساخت الکترود گرافیتی اردکان که قرار است پس از کرونا به بهره‌برداری برسد دغدغه واردات مواد اولیه وجود خواهد داشت که در صورت ادامه تحریم‌ها کار دشوار می‌شود.

به همین دلیل واحدهای فولادسازی از جمله فولاد هرمزگان به دنبال راهکارهایی برای صرفه‌جویی در این کالا هستند، زیرا اهمیت این ماده برای فولادسازی منجر به وابستگی صنعت فولاد ایران به چین شده است، حداقل تا زمان راه‌اندازی واحد الکترودگرافیتی اردکان.

الکترودهای گرافیتی که در کشور مصرف می‌شود، پیش از تحریم‌ها از آلمان و دیگر کشورها اروپایی وارد می‌شد و پس از تحریم‌ها بیشتر چین و شماری هم از هند و اوکراین وارد می‌شود.

الکترودهای وارداتی از این سه کشور ۱۵ تا ۲۰ درصد مصرف بیشتری دارند چون کیفیت آنها از انواع اروپایی بیشتر است.

در سال اخیر نیز شدت تحریم‌ها به افزایش واسطه‌گری و تقلب دامن زد و تامین الکترود را سخت کرد.

در نتیجه چنین موضوعی اجرای پروژه کاهش مصرف جزو ضروری ترین اقدامات در فولاد هرمزگان است.

از جمله اقدامات صورت گرفته برای اجرای این پروژه می‌‏توان به کاهش زمان تخلیه تا تخلیه به واسطه افزایش بهره‎وری تولید و کاهش توقفات، کنترل واکنش‎های فرا احتراق، بهبود شرایط سرباره پفکی، پایش مستمر سیستم الکترود ریگولیشن و استفاده از مواد پوششی دهی الکترود اشاره کرد.

نکته دیگر آن است که در هفتمین دوره همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی ایران، پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی توسط فولاد هرمزگان به عنوان پروژه برتر در زمینه بهره‌وری در سال ۹۸ انتخاب شد، اما مطرح کردن چنین موضوعی و بررسی اجرا این پروژه در فولاد هرمزگان تنها بر یک نکته تاکید دارد، آن هم ارتقا تکنولوژی برای افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام شده.

 

*** توسعه تکنولوژی در صنعت فولاد ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صنعت فولاد ایران با توجه به وضع تحریم‌های صورت گرفته و مشکلاتی که در حوزه صادرات دارد، باید تلاش کند قیمت تمام شده محصول نهایی را کاهش دهد.

هرچند تحقق چشم انداز ۱۴۰۴ یعنی تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برای کشور اتفاق مهمی خواهد بود، اما تکنولوژی نیز باید پا به پای این هدف توسعه پیدا کند.

ساخت کارخانه و افزایش اسمی ظرفیت کارخانه‌ها نمی‌تواند جایگاه جهانی ایران در میان تولیدکنندگان را ارتقا دهد، بلکه باید توسعه تکنولوژی در دستور کار قرار بگیرد.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در صنعت فولاد موضوعی است که باید بیش از تولید ۵۵ میلیون تن فولاد مورد توجه قرار بگیرد.

۵۵ میلیون تن فولاد با قیمت تمام شده بالاتر از قیمت جهانی نه تنها دستاورد اقتصادی به همراه ندارد، بلکه منجر به نابودی سرمایه‌هایی میشود که در این سال‌ها صرف توسعه این صنعت شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول