کد خبر:250246
پ
جعفر قادری
یادداشت

مالیات تورمی، بدترین شکل تامین مالی کسری بودجه

هیچ قانونی به ما اجازه نمی‌دهد که کسری بودجه از طریق مالیات تورمی و انتشار اسناد خزانه، تامین مالی شود.

هیچ قانونی به ما اجازه نمی‌دهد که کسری بودجه از طریق مالیات تورمی و انتشار اسناد خزانه، تامین مالی شود.

 

*** مالیات تورمی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جعفر قادری در یادداشت خود پیرامون کسری بودجه، آورده است:

تامین مالی بودجه از طریق انتشار اوراق بدهی و اسناد خزانه تامین مالی از طریق ایجاد تورم و برداشت از جیب مردم است.

اگر به حق الناس اعتقاد داریم نباید به خودمان اجازه دهیم کسری بودجه از طریق مالیات تورمی تامین مالی شود. انتشار اسناد خزانه برای تامین هزینه‌های جاری، برداشت از جیب قشرهای کم‌درآمد و حقوق بگیران جامعه است.

هیچ شرع و هیچ قانونی به ما اجازه نمی‌دهد که برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری از جیب فقرا و حقوق بگیران ثابت، برداشت کنیم.

مگر سهم شاغلین و بازنشستگان کشوری و لشکری از کل شاغلین و بازنشستگان کشور چقدر است که بخودمان اجازه می‌دهیم برای حل مشکل آنها به قیمت ایجاد تورم، هزینه حقوق آنها را تامین کنیم؟

اگر در این دنیا کسی یقه ما را نمی گیرد بدانیم که آخرتی هم هست. اگر این نوع تامین مالی برداشت از جیب مردم نیست پس چه هست؟

اگر بنا باشد که به بدترین شکل، کشور اداره شود چه نیازی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است؟ اگر تامین مالی از طریق ایجاد تورم بدترین شکل تامین مالی نیست، بدترین شکل آن کدام است؟

دولتی‌ها و مجلسی‌ها نباید به خودشان اجازه بدهند به این شکل آینده کشور تباه شود. احساس براین است که دولت و مجلس بجای اینکه آستین‌ها را بالا بزنند و مکانیزم‌هایی در باره مشارکت بخش غیردولتی در اقتصاد تعریف کنند کمر همت بسته‌اند تا به بدترین شکل تامین مالی رو بیاورند.

 

*** تامین مالی کسر بودجه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نویسنده در پایان یادداشت خود پیرامون تامین مالی کسر بودجه، آورده است:

متاسفانه دولت خودش را از دریافت مالیات عاجز میداند و لذا به بدترین شکل تامین مالی که انتشار اسناد خزانه است رو آورده است.

اگر مراجع از  استقراض‌های بدون برگشت پول توسط دولت اطلاع داشتند حتما حکم به حرمت آن میدادند. وقتی برای دولت مهم نیست که چه کسی میخواهد این استقراض‌ها را برگرداند، چرا هزینه‌های جاری خود را بالا نبرد؟

به اعتقاد بنده اگر بانک مرکزی پول چاپ کند و به دولت بدهد بهتر از این است که دولت اوراق بدهی را منتشر و از مردم استقراض کند و دو سال بعد با درآمد واهی و غیرواقعی تسعیر دارایی‌های خارجی بانک مرکزی بخواهد آن را تسویه کند.

دولتی که روز به روز قدرت خرید مردم را تحلیل میبرد و برایش مهم نیست که کی ضرر می‌کند، چرا باید در هزینه‌های خودش صرفه‌جویی کند؟ اگر کارمندان دولتی با فحش دادن و بد و بیراه گفتن به من نماینده حقوقشان اضافه می‌شود، تکلیف شاغلین غیردولتی و بازنشسته‌های زیرپوشش صندوق تامین اجتماعی و سایر صندوق‌های بازنشستگی چه خواهد شد؟ آیا شاغلین و بازنشسته‌های بخش‌های غیردولتی هم از این افزایش ها برخوردار می‌شوند؟

آیا واحدهای تولیدی هم میتوانند به موازات افزایش حقوق کارمندان دولت، حقوق کارکنان خودشان را اضافه کنند؟ وقتی که چنین امکانی برای این واحدها نباشد راحت ترین شکل برخورد با این معضل تعطیلی واحد تولیدی است.

از تعطیلی واحد تولیدی چه کسی منتفع میشود؟ دولت و مجلس باید به خودشان بیایند و اجازه ندهند که بیش از این آینده کشور و سرنوشت جوان‌ها گرفتار بدفهمی‌ها و کج فهمی‌های من و امثال من در دولت و مجلس بشود. بیایید هم عهد شویم تا به این راحتی آینده کشور را به مخاطره نیاندازیم.

 

 

نویسنده: جعفر قادری  – نماینده شیراز و زرقان در مجلس

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول