کد خبر:250430
پ
صنعت ساختمان
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد سفارشات صنعت ساختمان در آذرماه

براساس اعلام اتاق تعاون بررسی‌های آماری صنعت ساختمان در آذرماه حاکی از آن است که عدد شامخ کل ۶۰.۶۷ بوده که نشان‌دهنده بهبود وضعیت بخش ساختمان نسبت به آبان‌ماه است.

براساس اعلام اتاق تعاون بررسی‌های آماری صنعت ساختمان در آذرماه حاکی از آن است که عدد شامخ کل ۶۰.۶۷ بوده که نشان‌دهنده بهبود وضعیت بخش ساختمان نسبت به آبان‌ماه است.

 

*** افزایش عدد شامخ صنعت ساختمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان در آذرماه نسبت به آبان‌ماه افزایش یافت. دو شاخص میزان سفارشات جدید و میزان فعالیت‌های انجام شده نسبت به ماه گذشته افزایش مطلوبی را تجربه کردند.

براساس این گزارش شاخص‌های میزان مواد اولیه خریداری شده و سرعت انجام سفارش‌ها به یک میزان افزایش یافتند. شاخص میزان بکارگیری نیروی انسانی تغییر چندانی نسبت به ماه قبل نداشت.

روند رشد دو شاخص قیمت خرید مواداولیه و قیمت فروش، نسبت به آبان‌ماه کاهش یافت. کمبود عرضه بخشی از مواداولیه به ویژه در اقلام وارداتی منجر به افزایش شاخص میزان کارهای معوق شد که مشکلات مربوط به ثبت سفارشات و ترخیص مواد اولیه و تغییرات مداوم قوانین، از جمله موانع اعلام شده از سوی فعالان این حوزه بود.

 

*** مشکلات صنعت ساختمان

 

به گزارش واحد آمار و برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران، نظارت نداشتن بر توزیع مواد اولیه مانند آهن و فولاد و افزایش مجدد قیمت این اقلام نیز از دیگر مشکلات مطرح شده در صنعت ساختمان است.

شاخص میزان مصرف حامل‌های انرژی نیز بیشتر شد، شاخص صادرات این بخش نسبت به ماه آبان تفاوت محسوسی نداشت. شاخص میزان فروش نیز افزایش یافت.

فعالان بخش ساختمان با توجه به ثبات نسبی موجود در قیمت برخی اقلام و نیز نزدیکی به ماه های پایانی سال، افزایش فعالیت‌های کسب و کار خود را در دی ماه پیش‌بینی کردند.

صنعت ساختمان براساس استاندارد بین‌المللی طبقه‌بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت‌های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود.

در یک تقسیم‌بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

 

*** تاثیر نرخ ارز بر بخش مسکونی

 

همچنین در بخش مسکونی تحت تاثیر عواملی نظیر ثبات نسبی نرخ ارز و بدنبال آن رشد کمتر یا حتی ثبات نسبی قیمت برخی مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز این بخش، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه آبان (در تهران به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) کاهش یافت و میزان پیشرفت فعالیت های ساخت و ساز بخش مسکونی بیشتر شد. 

در بخش ‌های عمرانی به‌دلیل عدم تحقق بودجه عمرانی، پیشرفتی در میزان فعالیت‌ها نسبت به آبان‌ماه گزارش نشد.

اتاق تعاون  ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام کرد که نتیجه آن به شکل ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می‌شود.

 

*** شاخص شامخ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شاخص شامخ (PMI) که وضعیت و شرایط کسب‌وکارها را در ماه نسبت به آبان نشان می‌دهد و می‌تواند رونق یا رکود تولید در هر ماه و دورنمای وضعیت آن در ماه‌های آتی را نشان دهد در دستور کار مرکز آمار و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران قرار گرفته است.

شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن به‌عنوان یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می‌برند و یکی از مهمترین شاخص‌های بیان‌کننده ویژگی‌های اقتصاد، در بسیاری از کشورهای جهان است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول