اخبار برگزیده

کد خبر:250396
پ
سرمایه‌گذاری
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد ۱۲۸ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی مصوب

یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه در بخش‌های صنعت، مصوب شد که در هم‌سنجی با سال ۹۸ رشد ۱۲۸ درصدی را نشان می‌دهد. 

یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه در بخش‌های صنعت، مصوب شد که در هم‌سنجی با سال ۹۸ رشد ۱۲۸ درصدی را نشان می‌دهد. 

 

*** رشد سرمایه‌گذاری خارجی مصوب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بررسی آمارهای وزارت صنعت، حاکی از آن است که در ۹ ماهه سال جاری تعداد ۱۲۹ فقره سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش چهار میلیارد و ۳۸۴ میلیون دلار در کل کشور به تصویب رسیده که بخش صنعت، معدن و تجارت با ۱۰۴ مورد و حجم سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلاری، از نظر تعداد ۸۰ و حجم سرمایه‌گذاری سهم ۳۳ درصدی را به خود اختصاص داده است.

سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، آذرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۸، از لحاظ تعداد ۴۸ درصد و از نظر ارزش ۱۲۸ درصد رشد داشته است.

در دوره مورد بررسی از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری سهم بخش صنعت ۸۷.۵ درصد، معدن ۵.۷ درصد و تجارت ۶.۸ درصد است.

همچنین از مجموع ۱۰۴ فقره سرمایه‌گذاری در این بخش، ۴۲ شرکت با ۱۰۰ درصد سهام‌دار خارجی،۵۱ شرکت به‌ شکل مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۱۱ مورد به‌ شکل مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT است.

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در دوره مورد بررسی در گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی، ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین انتشار و چاپ و تکثیر بوده است.

 

*** آلمان، صدرنشین سرمایه‌گذاری در ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چهار کشور نخست در این مدت، از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب به ترتیب آلمان، چین، ترکیه و انگلستان بودند.

بیشترین تعداد سرمایه‌گذاری‌ها توسط کشور افغانستان با ۳۰ فقره بوده و پس از آن چین، ترکیه، و هند رتبه‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، تهران، کرمانشاه و قزوین به ترتیب رتبه های نخست تا پنجم را از نظر حجم سرمایه‌گذاری مصوب کسب کردند.

سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل همه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری برای ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

مطابق آمارهای منتشر شده وزارت صنعت، حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این بخش در هشت ماهه سال جاری یک میلیارد و ۲۲ میلیون دلار به ثبت رسیده بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول