کد خبر:250357
پ
۵O3A9144
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تهران:

سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی در صنعت سی. ان. جی

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تهران از سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی در صنعت سی. ان. جی خبر داد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تهران از سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی در صنعت سی. ان. جی خبر داد.

 

*** ایران، رتبه دوم ذخایر گازی دنیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اردشیر دادرس با بیان اینکه ایران، دومین ذخایر گازی دنیا را در اختیار دارد، اظهار داشت:

شبکه گازی کشور هم اکنون دارای ضریب نفوذ گاز شهری حدود ۹۸ درصد و ضریب نفوذ گاز روستایی حدود ۸۸ تا۹۰ درصد است. به همین دلیل بهترین سوختی که می‌تواند گزینه اصلی سوخت ملی در آینده باشد، سوخت گاز است.

 

*** لزوم افزایش سهم سی.ان.جی در سبد سوخت حمل و نقل کشور

 

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تهران با اشاره به این که تا پایان سال ۹۹ یک میلیارد مترمکعب گاز در داخل کشور تولید می‌شود، گفت:

درحالی که باتوجه به این ظرفیت تولید، روزانه ۲۲ میلیون مترمکعب سوخت سی. ان. جی مصرف می‌شود که این میزان تقریبا دو درصد از کل سبد سوخت را دربرمی‌گیرد و باید به ۵ درصد برسد.

 

وی درباره میزان مصرف سی. ان. جی در سبد سوخت ناوگان حمل و نقل عمومی خاطرنشان کرد:

میزان مصرف سوخت سی. ان. جی در سبد سوخت ناوگان حمل و نقل عمومی قبلا ۱۵ درصد بوده و درحال حاضر به ۲۰ درصد رسیده است، این عدد باید در برنامه هفتم توسعه به ۳۵ درصد از سبد سوخت ناوگان حمل و نقل عمومی ارتقا پیدا کند.

 

دادرس در ادامه از بسته‌های جدید حمایتی برای تقویت سبد سوخت کشور خبر داد و افزود:

باید سبد سوخت تقویت شود و گاز به عنوان محور اصلی قرار بگیرد. گاز محور توسعه پایدار کشور است از طرفی هم سی. ان. جی پاشنه آشیل محور توسعه درحوزه حمل و نقل محسوب می‌شود. به دنبال این هستیم تا در آینده با بسته‌های حمایتی که برای صنعت سی. ان. جی در نظر گرفته شده و موافقت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و مدیریت طرح سی. ان. جی نیز برای اجرای آن‌ها اخذ شده است در کمیسیون انرژی مجلس نیز مطرح شود تا در این زمینه کمک‌های لازم شکل بگیرد.  پ

 

*** بومی‌سازی ۸۰ درصد از تجهیزات صنعت سی. ان. جی

 

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تهران سرمایه‌گذاری ایران در صنعت سی. ان. جی را بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان دانست و گفت:

بیش از هشت کارخانه سازنده کیت و تجهیزات، ۶ کارخانه سازنده مخازن، چهار کارخانه سازنده کمپرسور و بیش از ۸۰ درصد قطعات و تجیهزات سی. ان. جی بومی‌سازی شده است.

 

*** توجیهی برای ورود ال. پی. جی به سبد سوخت نیست

 

وی به هجمه‌ شکل گرفته در مخالفت با سی. ان. جی برای توجیه ورود ال. پی. جی به سبد سوخت اشاره کرد و افزود:

ضریب نفوذ گازی شهری و روستایی به ترتیب بالای ۹۰ و ۸۰ درصد است درحالی که ال. پی. جی در مجموع ۲ تا ۳ درصد از سبد سوخت را تشکیل می‌دهد.

در واقع این سوخت منسوخ و از حیطه مصرف خارج شده است و جایگاه و توجیه اقتصادی برای جایگزینی ال. پی. جی در کنار سی. ان. جی وجود ندارد. 

 

دادرس با تاکید بر صادرات ال. پی. جی و درآمدزایی برای کشور، گفت:

درحال حاضر می توان ال. پی. جی را با قیمتی در حدود هر تن ۴۵۰ تا ۵۰۰ دلار صادر و برای کشور درآمدزایی کرد، به همین جهت باید گفت سی. ان. جی سوخت اصلی در سبد سوخت خودروها است.

 

وی با بیان این که برخی کشورها برق را به عنوان سوخت پاک و بهینه‌ای می‌دانند اما به نظر کارشناسان خبره وقتی شبکه گاز سراسری وجود دارد باید سوخت اصلی را گاز قرار داد، ادامه داد:

وزیرنفت در این مورد به درستی اشاره کرد که سوخت ملی ما سی. ان. جی است و حداقل تا ۱۰۰ سال آینده سوخت اصلی به گاز تبدیل می‌شود. 

 

*** لزوم بهره‌گیری از مشتقات گاز طبیعی

 

دادرس آینده صنعت گاز را روشن دانست و افزود:

همه پنج حلقه زنجیره مصارف خانگی، صنعتی، تجاری، اداری و حمل و نقل همگی به سمت گاز طبیعی تغییر مسیر می‌دهند.

ضمن اینکه گاز طبیعی مشتقاتی دارد که هنوز روی آن کار نشده است.

به عنوان مثال می‌توان ال. ان. جی را از گاز طبیعی گرفت، ال. سی. ان. جی (تبدیل ال. ان. جی به سی. ان. جی)، اس. ان. جی و … از فرآورده‌های پایین‌دستی گاز است که وزارت نفت جا دارد صنایع پایین‌دستی گاز را تقویت کند تا محور اصلی توسعه، صنایع پایین‌دستی گاز قرار گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تهران در پایان با اشاره به اینکه در پتروشیمی این امر در دفتر توسعه پایین‌دستی صنایع پتروشیمی وجود دارد ولی در گاز این خلا حس می‌شود، اظهار داشت:

باید دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی گاز یا مرجعی جدا در چارت سازمانی وزارت نفت دیده شود و دراین موضوع تمرکز شود تا بهره‌وری‌های بهینه‌ای شکل بگیرد. 

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول