کد خبر:249879
پ
فرهاد آگاهی
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران:

سیاست‌های غلط سازمان حمایت، فعالیت تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و تجار را با مشکل روبرو کرده است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است، سیاست‌های غلط سازمان حمایت، فعالیت تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و تجار را با مشکل روبرو کرده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است، سیاست‌های غلط سازمان حمایت، فعالیت تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و تجار را با مشکل روبرو کرده است.

 

*** تامین کالاهای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرهاد آگاهی، با تاکید بر ضرورت بازنگری در فرآیندها و نوع نگاه سازمان‌های مرتبط با تامین کالاهای اساسی و ضروری، اظهار داشت:

تامین کالاهایی نظیر دارو، تجهیزات پزشکی، روغن، برنج، کود شیمیایی، نهاده‌های دامی، بذر، گوشت، شکر، حبوبات ،کاغذ، لاستیک، لوازم یدکی، گوشی موبایل و سایر اقلامی که جزو کالاهای ضروری و موردنیاز دسته‌‌بندی می‌شوند،

جزو مهمترین موضوعات و دغدغه‌هایی است که کشور با آن مواجه است و بسیاری از سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها، دورخیزها و اختصاص بودجه‌ها بر تامین به موقع اینگونه کالاها تمرکز دارد، چرا که علاوه بر سفره مردم و گذران روزانه زندگی، فعالیت بسیاری از واحدهای تولیدی، وابسته به تامین این اقلام است.

اگر تراز تجاری کشورمان را که بررسی کنیم به وضوح می‌بینیم که بخش عمده‌ای از لیست کالاها، همین کالاهایی هستند که در بالا اشاره شد.

این به معنای آن است که تنظیم بازار این کالاها سخت وابسته به تجارت خارجی است و بدون لحاظ خصوصیات و ویژگی‌های این بازار، نمی‌توان در تامین این اقلام به موفقیت دست یافت.

 

*** تامین کالای مورد نیاز کشور

 

وی ضمن انتقاد شدید به عملکرد برخی مدیران دولتی، بیان کرد:

مبتنی بر وضعیت تراز تجاری کشورمان، ضرورت دارد که خیلی سریع و بدون فوت وقت، معاونت اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، ریل‌گذاری‌های خود را تغییر داده و براساس مختصات و شرایط موجود، برنامه‌ریزی کنند.

اما افسوس که تغییر و تحرک برای بسیاری از مدیران تبدیل به یک ضد ارزش شده است. آن‌ها می‌خواهند دهه‌ها بر همان مسیر قبلی حرکت کنند و تغییری در خود و دستگاه تابعه خود ایجاد نکنند.

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، تاکید کرد:

سیاست‌ها و رویکردهای سازمان حمایت به گونه‌ای است که نه تنها این سازمان را به محل اجماع آسیب‌ها به تولیدکننده و مصرف کننده تبدیل کرده، بلکه نوع نگاه آن‌ها به تجار و بازرگانان به گونه ای است که انگار آن‌ها غیرخودی و سرباز دشمن هستند.

سازمان حمایت می‌خواهد از تولیدکننده و مصرف کننده حمایت کند، در صورتی که در بخش کالاهای اساسی و ضروری، تامین اقلام سخت وابسته به تجارت خارجی است و حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده ایرانی، تنها در شرایطی محقق می‌شود که تجار و بازرگانان بتوانند کالای مورد نیاز کشور را تامین کنند.

 

*** روند قیمت‌گذاری‌ کالاهای اساسی

 

آگاهی در ادامه افزود:

حتی اگر فرض کنید که سازمان حمایت به درستی توانسته از تولیدکننده و مصرف کننده، حمایت کند که صد البته نتوانسته، اما با این حال، سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا در شرایط امروز که تجار همچون سربازان اقتصادی کشور برای تامین به موقع کالاها در خدمت مردم و صنایع تولیدی هستند، نباید از آن ها هم دفاع و حمایت کنند؟

انتظار آن است که اگر قصد حمایت از تجار و بازرگانان را ندارند، حداقل سنگ اندازی نکنند و اجازه دهند فعالان اقتصادی که در این شرایط سخت بین‌المللی اقدام به تامین کالاها با اعتبار و آبروی خود می کنند، به فعالیت خود ادامه دهند.

 

وی با اشاره به روند قیمت‌گذاری‌ها، گفت:

بارها هشدار داده‌ایم که رویه قیمت‌گذاری دچار مشکل و خطا است و در شرایط امروز که انواع محدودیت‌ها بر سر تجارت خارجی کشورمان سایه انداخته، قیمت‌هایی که به تجار داده می‌شود یا بر اساس آن، کالا از تجار خریداری می‌شود، نقطه سر به سر برخی کالاها را پوشش نمی‌دهد و فعالیت‌های تجاری فاقد توجیه اقتصادی شده است.

 

*** حمایت از تجار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پایان با تاکید بر اینکه سازمان حمایت باید تجار را هرچه زودتر دریابد، بیان کرد:

سازمان حمایت باید با همراهی تشکل‌های تخصصی هر حوزه، در رابطه با آینده نرخ این دسته از کالاها با یک چهارچوب نرخ ارزی، کمک کند که یک افق روشنی برای این دسته از کالاها، هم برای بازرگانان و هم برای دولتمردان به‌وجود بیاید

بهای تمام شده کالاها در یک چهارچوب نرخ ارزی مشخص، بر اساس نرخ تورم و بر اساس اینکه کالا ممکن است حدود شش‌ماه خواب سرمایه داشته باشد، باید محاسبه شود.

باید شرایط به گونه‌ای درنظر گرفته شود که با توجه به هزینه‌های مضاعفی که محدودیت‌های مالی، ترابری و تجارت جهانی بر بازرگانان کشورمان تحمیل کرده، تجار بتوانند نقطه سر به سر را بگذرانند.

در غیر اینصورت ناگهان چشم باز می‌کنیم و متوجه می‌شویم که بخش عمده ای از تجار شناسنامه دارو با اصالت، حوزه کاری خود را ترک کرده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول