کد خبر:250167
پ
اوراق+مالی+اسلامی
معاونت نظارت مالی وزارت اقتصاد:

اعلام جزئیات سی و یکمین مرحله عرضه اوراق مالی اسلامی

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای، جزئیات سی و یکمین مرحله عرضه اوراق مالی اسلامی را اعلام کرد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای، جزئیات سی و یکمین مرحله عرضه اوراق مالی اسلامی را اعلام کرد.

 

*** سی‌ و یکمین هفته عرضه او‌راق بهادار دولتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای نتیجه سی‌ و یکمین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به ۱۰ دی‌ماه را اعلام کرد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور طی ماه‌های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و یک هفته عرضه او‌راق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیر بانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و شش مرحله پذیره‌نویسی او‌راق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرده است.

از این طریق تاکنون، در مجموع ۱۴۰.۶۷۱ میلیارد تومان شامل ۹۰.۹۷۱ میلیارد تومان به صورت عرضه نقدی و ۴۹.۷۰۰ میلیارد تومان در قالب اسناد خزانه اسلامی تأمین مالی انجام شده است.

همچنین مطابق تمهیدات اتخاذ شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، متقاضیان می‎توانند در تمامی روزهای معاملاتی از طریق بازار سرمایه نسبت به خرید او‌راق دولت در نمادهای منتشره اقدام کنند.

پیش از این خرید اوراق دولت در بازار سرمایه تنها در یک روز معاملاتی در هر هفته میسر بود.

بر اساس این گزارش برای تأمین مالی بهینه در هفته جاری سی‌ و یکمین هفته عرضه اور‌اق بدهی، متعهد پذیره نویسی و همچنین عرضه روزانه اوراق مالی اسلامی در ۶ و ۱۰ دی‌ماه سال جاری برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اور‌اق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۱.۱۵ میلیارد تومان اوراق فروخته شد.

بر اساس جدول منتشر شده، شیوه اوراق بدهی دولتی به صورت مرابحه عام در نماد معاملاتی آراد ۵۵، ۵۸، ۶۰ و ۶۴ بوده و سررسید آن به ترتیب آذر ۱۴۰۲، دی ۱۴۰۱، دی ۱۴۰۲، بهمن ۱۴۰۱ و با نرخ‌های رسمی ۱۷ و ۱۶ درصد می‌باشد.

بر اساس این گزارش انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری سی هفته عرضه اوراق بدهی دولت و شش مرحله پذیره‌نویسی او‌راق تا تاریخ ۳ دی‌ماه ۹۹ در مجموع معادل ۱۳۱.۷۰۴ میلیارد تومان شامل ۴۱.۷۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و ۹۰.۰۰۴ میلیارد تومان او‌راق نقدی تأمین مالی انجام شده بود.

 

*** خرید اوراق دولت از طریق بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع روند تحولات متغیرهای اقتصادی و روند سنجه‌های پایداری بدهی‌های دولت در قالب سناریوهای مختلف و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با در نظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست‌گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اور‌اق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می‌کند.

همچنین حسب تمهیدات اتخاذ شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، متقاضیان می‎توانند در تمامی روزهای معاملاتی از طریق بازار سرمایه نسبت به خرید اوراق دولت در نمادهای منتشره اقدام کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول