کد خبر:249999
پ
بورس کالا
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

رشد ۳۹ درصدی ارزش معاملات در بورس کالا

آمار هفته منتهی به ۱۲ دی‌ماه نشان می‌دهد، بورس کالای ایران به ترتیب رشد ۵۵ و ۳۹ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.

آمار هفته منتهی به ۱۲ دی‌ماه نشان می‌دهد، بورس کالای ایران به ترتیب رشد ۵۵ و ۳۹ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد.

 

*** بورس کالا در هفته منتهی به ۱۲ آذر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس گزارش شرکت بورس کالای ایران، در هفته منتهی به ۱۲ آذر در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۴۴۵ هزار و ۶۶۰ تن انواع کالا به ارزش ۶۴ هزار و ۷۹۷ میلیارد ریال معامله شد.

همچنین در این تالار ۴۳۶ هزار و ۳۷۰ تن فولاد، یک هزار و ۴۲۰ تن مس، هفت هزار و ۵۳۵ تن آلومینیوم، ۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۱۵ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۲۰۰ تن چدن و ۱۰ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد.

علاوه براین در هفته معاملاتی مزبور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، ۵۴۹ هزار و ۶۲۰ تن انواع کالا به ارزش ۴۸ هزار و ۸۰۳ میلیارد ریال به فروش رسید.

بر اساس این گزارش در تالار یاد شده ۲۲۴ هزار و ۵۰۰ تن وکیوم باتوم، ۱۹۳ هزار و ۹۹۵ تن قیر، ۵۷ هزار و ۵۶۴ تن مواد پلیمری، ۱۷ هزار و ۱۴۴ تن مواد شیمیایی، ۴۱ هزار و ۵۰۰ تن لوب کات، ۳ هزار تن سلاپس واکس، ۳ هزار و ۹۷ تن روغن پایه و ۸ هزار و ۹۰۰ تن گوگرد معامله شد.

همچنین یک هزار و ۱۷۰ تن کالا هم در بازار فرعی بورس کالای ایران معامله شد.

 

*** بورس کالا در سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بورس کالا در سال ۹۸ پر رونق بوده و ارزش معاملات بازار فیزیکی رشد قابل توجهی را تجربه کرد.

سال ۹۸ راه‌اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده کالایی بر روی زیره سبز و پسته نیز راه‌اندازی شد که در کنار زعفران سه گانه محصولات مهم کشاورزی را شکل دادند.

ظاهرا این بازار خود را مهیای پذیرش محصولات جدیدتر از جمله خرما و زیتون نیز کرده است.

ارزش معاملات بورس کالای ایران در سال ٩٨ به بیش از ۱۶۹ هزار و ۱۲۰ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان رسید که از نکات قابل توجه معاملات سال گذشته بورس کالا، رشد عمده متغیرهای بازار فیزیکی بود.

بر این اساس در بازار فیزیکی بورس کالای ایران در سالی که گذشت معامله گران بیش از ۲۶ میلیون و ۳۳۵ هزار تن انواع کالا را در حالی دادوستد کردند که ارزش معاملات این بازار به ۱۳۷ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان رشد کرد.

حجم و ارزش کل بازار فیزیکی به ترتیب ۶.۱ و ۵۶ درصد رشد را نسبت به سال ۱۳۹۷ تجربه کرد.

همچنین از کل معاملات این تالار حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۸ هزار تن کالا به صورت سلف، ۶۲۵ هزار تن کالا به صورت نسیه و بیش از ۱۵ میلیون و ۳۲۱ هزار تن کالا به صورت نقدی مورد معامله قرار گرفت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول