کد خبر:249839
پ
ذرت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به محصولات غیراستراتژیک

واردات ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تزریق به واحدهای تولیدی، یک خطای راهبردی و پنهان در نظام توزیع ارز دولتی کشور محسوب می‌شود.

واردات ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تزریق به واحدهای تولیدی، یک خطای راهبردی و پنهان در نظام توزیع ارز دولتی کشور محسوب می‌شود.

 

*** ترخیص ذرت دامی از گمرک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اخیرا موضوع ترخیص بدون مجوز بازارگاه ۸۰ هزار تن ذرت دامی از یکی از گمرکات کشور جنجال زیادی به پا کرد ، نکته جالب توجه که کمتر رسانه‌ای به آن توجه کرده است اینکه شرکت صاحب کالا اصولا ارتباطی با تولید محصولات دامی نداشته است بلکه در حوزه تولید محصولات غذایی مثل نشاسته ماکارونی و… فعال بوده است.

سالیانه یک میلیون تن ذرت در داخل کشور تولید می‌شود که عمدتا در محصولات کنسروی و تولید ذرت شیرین استفاده می‌شود.  این درحالی است که نیاز کشور حدود ۱۲ میلیون تن بوده و تنها ۹ میلیون تن برای مصارف خوراک دام در اختیار کارخانجات و واحدهای مربوطه قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر ۱٫۵ میلیون تن نیز برای صنایع تبدیلی تخصیص می‌یابد. همچنین معمولا ۱٫۵ میلیون تن نیز برای ذخایر راهبردی کشور ذخیره می‌شود.

با توجه به آب بر بودن این محصول فعلا اقدام  مشخصی برای قطع وابستگی آن از واردات صورت نگرفته است.

به این نکته باید توجه شود که محصولاتی مثل فروکتوز نشاسته و گلوکوز و در نهایت الکل از فرآورده‌های مهم ذرت هستند که در صنایع مختلف غذایی کاربرد دارند.

از طرف دیگر نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد اینکه تا سال ۱۳۹۸ هیچ گونه قیمت‌گذاری روی عرضه این محصولات وجود نداشته است.

اما از تیر ماه سال ۹۸ این محصولات نیز شامل قیمت‌گذاری سازمان حمایت شد اما در بازار آزاد تا ۲۰۰ درصد افزایش قیمت را هم تجربه کرد.

 

*** واردات ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد، در سنوات اخیر بخشی از ارز با ارزش ۴۲۰۰ تومانی به صورت واضح و بدون هیچ پرده پوششی به جای آنکه برای تامین مواد غذایی و کالاهای اساسی عمومی مردم صرف شود در اختیار صنایعی قرار گرفته است که محصولات نهایی آنها اقلامی مثل نوشابه و… می‌باشد.

بر این اساس، نشاسته تولیدی از ذرت وارداتی و تولید داخل در صنایع غذایی و شیرینی، فروکتوز در نوشیدنی‌ها و دکستروز در صنایع دارویی (که این اقلام اخیرا با افزایش قیمت نیز مواجه بوده‌اند) و… استفاده می‌شود.

بر اساس مصوبه یک نهاد بالادستی در وزارت صنعت، مقرر شده از آذرماه به بعد هر ماه ۱۰۰ هزار تن ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال در اختیار شرکت‌های مربوطه برای تهیه اقلام مذکور قرار گیرد.

بر این اساس تا پایان سال به صورت رسمی ۴۰۰ هزار تن ذرت با ارز دولتی به کارخانجات تزریق خواهد شد.

نکته جالب توجه اینکه قیمت گلوکوز تقریبا در بازار دو برابر شده است و نزدیک به ۸ هزار تومان فروخته می‌شود. بنابرین سوالی که وجود دارد این است که چرا ارز در اختیار این شرکت‌ها به نیمایی تغییر نکرد تا محصولاتی که استراتژیک نبوده و قیمت‌گذاری آنها نیز مشخص نیست با ارزی غیر از ارز دولتی تامین شوند.

 

*** تولید فرآورده‌های پایه ذرت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سوالی که در اینجا وجود دارد این است که آیا بانک مرکزی اطلاع دارد ارز ۴۲۰۰ تومانی که این حجم از جنجال در یکی دو سال اخیر حول وحوش آن راه افتاده است به جای خوراک دام در اختیار چه شرکت‌هایی قرار می‌گیرد؟

از سوی دیگر وزارت صنعت بر چه مبنایی مجوز تولید فرآورده‌های پایه ذرت را صادر کرده است؟ چرا که همانطور که در مقدمه اشاره شد با توجه به آب بر بودن این محصول فعلا اقدام مشخصی برای قطع وابستگی آن از واردات صورت نگرفته است.

سوال سوم این است که سازمان دامپزشکی آیا برای ذرت‌های دامی که با هدف پوشش نیاز کارخانجات خوراک دام وارد شده‌اند اجازه ترخیص جهت مصرف انسانی را می‌دهد یا خیر؟ در واقع اگر این اقدام قانونی صورت می‌گیرد سوالی که وجود دارد این است که چرا به جای دامپزشکی، سازمان غذا و دارو برای این محصولات مجوز نمی‌دهد؟

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول