کد خبر:249842
پ
بازار سرمایه
کارشناس حوزه بازار سرمایه:

رشد دوباره معاملات بازار سرمایه با تصویب لایحه بودجه ١۴٠٠

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق مجلس، می‌تواند روند معاملات بازار سرمایه را به مدار صعودی بازگرداند.

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق مجلس، می‌تواند روند معاملات بازار سرمایه را به مدار صعودی بازگرداند.

 

*** رفتار نوسانی شاخص کل و روند معاملات بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هومن عمیدی با اشاره به روند معاملات بورس، اظهار کرد:

در هفته منتهی به ۱۲ آذر، بازار طبق پیش‌بینی‌ها پیش رفت و شاهد وجود رفتار نوسانی در شاخص کل و روند معاملات بازار بودیم.

 

وی با اشاره به علت وجود نوسان در معاملات بورس، گفت:

وجود مولفه‌های مثبت بنیادی در بازار، عدم اطمینان در بین معامله‌گران و نیز تردید در رفتار سهامداران حقوقی باعث ایجاد فضای نوسان‌گیری در معاملات بازار شد و کلیت بازار را با شیبی نزولی به سمت شکسته شدن شاخص کل به کانال کمتر از یک میلیون و چهارصد هزار واحد روبرو کرد.

 

عمیدی با بیان اینکه حمایت شاخص بورس در محدوده‌های کانال یک میلیون و ٣٠٠ هزار واحد می‌تواند نویددهنده روند بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی باشد، بیان کرد:

وجود ضعف در تحلیل‌ها و رفتار معاملاتی به عنوان مهمترین آسیب در معاملات چند روز اخیر بازار سرمایه تلقی می‌شود.

وظیفه نهادهای نظارتی بورس و متولیان بازار سرمایه، افزایش سطح علمی و فنی معامله‌گران و شفافیت بیشتر در قوانین و اجرای مقررات حاکم بر بازار سرمایه است.

 

*** ورود نقدینگی به سهام‌های کوچک

 

وی با اشاره به ورود سرمایه به شرکت‌های کوچک در بورس، خاطرنشان کرد:

تثبیت قیمت ارز در کانال ۲۵ هزار تومان و ضعف در بازارهای موازی ارزش معاملات بورس را همچنان مطلوب و مورد قبول نشان می‌دهد، اما بی‌توجهی به بازارگردانی‌های وعده داده شده و رها شدن سهام شرکت‌های بزرگ و موثر مانند مجموعه شستا و دیگر سهام بزرگ بازار سرمایه، باعث ایجاد فشار فروش در این نمادها و ورود نقدینگی به نمادهای کوچک بازار شده است که این موضوع می‌تواند زنگ خطری جدی برای این روزهای بازار تلقی شود.

 

عمیدی به اقبال روند معاملات بازار به سهام شرکت‌های کوچک اشاره کرد و گفت:

توجه به این نکته ضروری است که حجم و ارزش معاملات در نمادهای غیر بنیادی بازار سرمایه که به طور معمول دارای ریسک‌های مخصوص خود هستند به طرز محسوسی افزایش یافته است.

 

وی در ادامه افزود:

تجربیات به دست آمده از روند معاملات بورس در سال‌های گذشته نشان می‌دهد زمانی که بازار وارد مدار نزولی می‌شود بیشترین میزان ضرر و زیان شامل حال سهامدارانی می‌شود که به سمت سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های کوچک و غیرشفاف پیش رفته‌اند

در آخرین روز معاملات هفته دوم دی‌ماه بیشترین خروج نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی از گروه‌های محصولات شیمیایی، فرآورده‌های نفتی و بانک‌ها بوده است که دارای تاثیر منفی شدید بر روند شاخص کل شدند.

 

*** عملکرد بازارگردان‌ها

 

عمیدی با اشاره به ضعف عملکرد بازارگردان‌ها در بازار، گفت:

هنوز مشخص نیست که به چه دلیل سرعت عمل بیشتری در بازارگردانی معاملات و نمادهای موثر بر جو عمومی بورس در دستور کار مسئولان سازمان بورس قرار نمی‌گیرد، به طور مثال در حالی زیان نزدیک به ۲۰ درصدی برای دارندگان صندوق پالایشی ثبت شده است که روند کلی شرکت‌های پالایشی در قیمت جهانی نفت و پارامترهای بنیادی این اصلاح و نزول را تایید نمی‌کند و فقط وجود فضای بی‌اعتمادی، ترس و عدم بازارگردانی موثر و مفید باعث ایجاد این زیان شده است.

 

*** صعود بازار با تصویب کلیات لایحه بودجه 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه بازار سرمایه در پایان با پیش‌بینی روند معاملات بورس، اظهار داشت:

با تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس و گمانه‌زنی‌های مثبت بر سر تصویب کلیات طرح FATF انتظار بازگشت روند معاملات بازار سرمایه به مدار صعودی تا انتهای دی ماه دور از ذهن نیست.

همچنین انتشار گزارش ۹ ماهه شرکت‌ها، موتور محرک رشد بازار سرمایه در انتهای سال خواهد بود، باید منتظر ماند و نقش این پارامترها را در معاملات بازار دید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول