کد خبر:249812
پ
رزم حسینی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

اذعان وزیر صنعت به فساد در خودروسازی و فولاد / مخالفت جدی وزارت صنعت با قیمت‌‌گذاری دستوری

وزیر صنعت با بیان اینکه وجود فساد در حوزه‌های خودروسازی و فولاد را قبول دارد بر مخالفت جدی وزارت صنعت با قیمت‌گذاری دستور تاکید کرد.

وزیر صنعت با بیان اینکه وجود فساد در حوزه‌های خودروسازی و فولاد را قبول دارد بر مخالفت جدی وزارت صنعت با قیمت‌گذاری دستور تاکید کرد.

 

*** اذعان وزیر صنعت به فساد در خودروسازی و فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم‌حسینی در رسانه ملی از عزم جدی وزارت صنعت برای تقویت تولید، بورس کالا و حذف دلال‌ها خبر داد و اظهار داشت:

ما دنبال کاهش بروکراسی نحس اداری، مبارزه با فساد، شفاف سازی و تقویت تولید و حذف دلال‌ها هستیم.

ریشه بسیاری از فساد‌ها در دو نرخی بودن ارز است و من فساد در خودروسازی و در عرضه فولاد و … را رد نمی‌کنم، اما با همکاری وزارت خانه‌های دیگر از جمله جهادکشاورزی با شفاف سازی و کنترل بیشتر به دنبال حذف دلال‌ها هستیم.

 

وزیر صنعت با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع تجارت، گفت:

این سامانه خیلی به شفافیت اقتصادی کشور کمک می‌کند و می‌تواند به کمتر شدن زمینه‌های فساد کمک کند، چون همه مراحل از ثبت سفارش کالا تا صدور مجوز‌های ۲۳ گانه در این سامانه انجام می‌شود و این سامانه به بانک‌های عامل و بانک مرکزی، کامل متصل است.

در بخش واردات، سامانه تقریبا کامل است و با عملیاتی شدن این سامانه و تکمیل اطلاعات لازم بسیاری از زمینه‌های فساد و تبعیض رفع خواهد شد و الان کالا از بدو ورود و دریافت کدشناسه و ترخیص تا انبار کامل قابل رهگیری است و این سامانه می‌تواند تجارت نو (مدرن) را در ایران فعال کند.

 

*** به هیچ وجه موافق دستوری بودن قیمت‌ها نیستیم

 

رزم حسینی با اشاره به تاثیر مخرب جنگ اقتصادی و کرونا بر اقتصاد و کسب و کار‌ها در کشور ، بیان کرد:

سیاست وزارت صنعت در عرضه و فراوانی کالا است، وقتی عرضه پاسخگوی تقاضا باشد قیمت‌ها کنترل می‌شود و ما از این به بعد فراوانی کالا خواهیم داشت.

 

وی با اشاره به این که وزارت صنعت آنچه می‌توانسته در نظارت‌ها انجام داده است، افزود:

تمرکز ستاد تنظیم بازار بر حوزه گران‌فروشی و برخورد با گرانی‌های غیر متعارف است، اگر ملاحظه کنید در حوزه فولاد کاهش قیمت، در حوزه خودرو هم تا ۳۰ درصد کاهش قیمت داشتیم و با این سیاست فراوانی کالا و افزایش تولید، قیمت‌ها کنترل و متعادل خواهد شد.

ما به هیچ وجه موافق دستوری بودن قیمت‌ها نیستیم بلکه موافق و مدافع شفافیت و تولید هستیم.

 

*** ۱۱ هزار معدن فعال و نیمه فعال و بلاتکلیف در کشور

 

رزم حسینی با اشاره به وجود حدود ۱۱ هزار معدن فعال و نیمه فعال و بلاتکلیف در کشور، افزود:

در بخشنامه‌ای به کسانی که به نوعی پروانه بهره برداری و توسعه معدنی دارند ابلاغ کرده‌ایم که وضعیتشان را مشخص کنند و ۲ ماه از این فرصت گذشته و یک ماه بیشتر باقی نمانده است.

 

وی اکتشاف معادن را از فرصت‌های توسعه اقتصاد و اشتغال‌زایی پایدار دانست و گفت:

پدر حوزه واحد‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی هم حدود ۱۰ هزار واحد راکد یا نیمه فعال داریم که برنامه داریم تا پایان سال ۲ هزار واحد را به چرخه تولید برگردانیم.

 

*** انحصاری بودن صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان همچنین با انتقاد از انحصاری بودن صنعت خودرو، اظهار داشت:

وزارت صنعت دنبال تصدی‌گری نیست و رقابتی کردن صنعت خودرو جزو برنامه‌های وزارت صنعت است و فقط هم واردات مطرح نیست، بلکه شرکت‌های تولیدی دیگر در کنار دو خودروساز بزرگمان مطرح است و تا خودروسازی رقابتی نشود کیفیت نامطلوب خودروها، بهبود نخواهد یافت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول