اخبار برگزیده

کد خبر:249590
پ
گفتگو خبرنگاران با علیرضا رزم حسینی
وزیر صنعت خواستار شد

تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار درباره کنترل کالاهای صادراتی و کنترل بازار

وزیر صنعت، خواستار تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار درباره کنترل کالاهای صادراتی و کنترل بازار شد.

وزیر صنعت، خواستار تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار درباره کنترل کالاهای صادراتی و کنترل بازار شد.

 

*** گره‌گشایی از مشکلات صادرکنندگان با ابلاغ سیاست‌های صادراتی جدید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم حسینی در نشست با رییس سازمان بازرسی کل کشور، تامین معیشت مردم را از وظایف مهم وزارت صنعت دانست و تصریح کرد:

چندیدن متغیر اقتصادی مستقیما بر معیشت مردم تاثیر دارد که اولین مورد آن تغییر نرخ ارز است و صنایعی که به نرخ ارز وابسته‌اند با تغییر آن، متاثر خواهند شد.

از سوی دیگر زمانی که حجم زیادی حباب پولی در کشور داشته باشد به سمت سرمایه‌گذاری بر محل‌هایی مثل مسکن، خودرو و مواردی از این قبیل خواهد رفت که باز هم بر بازار و تامین معیشت مردم تاثیر خواهد گذاشت.

 

وزیر صنعت با بیان اینکه در این مدت در تلاش بودیم تا اصلاحاتی انجام دهیم، گفت:

پیش از این کسانی که ارز حاصل از صادرات را به چرخه نیما عرضه نمی‌کردند مشمول پیگیری قضایی می‌شدند، اما واردات در مقابل صادرات آزاد شد تا به راحتی بتوانند تعهد ارزی کنند و با این روند ترخیص کالاهای مانده در گمرک حل شد.

 

*** تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار

 

وی در خصوص تمدید اعتبار مصوبه شورای عالی سران برای تصمیمات ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت:

ستاد تنطیم بازار مصوبه شورای عالی سران داشت که به تایید رهبر معظم انقلاب هم رسانده شد تا وزارت صنعت با این ابزار اجازه کنترل بازار را داشته باشد، اما از ابتدای سال این اعتبار به پایان رسید و این ستاد دیگر توان مداخله در کنترل کالاهای صادراتی و اقدام برای کنترل بازار در برخی اقلام را نداشته باشد و در فرایند فعلی با تاخیر حداقل ۳ ماهه در تصمیم‌گیری، تایید و اجرا مواجه خواهیم بود.

 

رزم حسینی با تاکید بر این که هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب در بازار فاصله زیادی داریم، تصریح کرد:

مجوز فروشی، امتیازات و انحصارات، امضا‌های طلایی، فساد، رانت‌خواری و هزاران دلیل دیگر باعث افزایش قیمت در فولاد، خودرو و بازار شدند، اما در خط مقدم برای مقابله با این فسادها بر خواستیم.

 

*** کاهش قیمت‌ها با ارایه شیوه‌نامه عرضه محصولات فولادی در بورس

 

وزیر صنعت درباره کاهش قیمت‌ها با ارایه شیوه‌نامه عرضه محصولات فولادی در بورس، گفت:

در فولاد ظلمی به مصرف‌کنندگان می‌شد و کالایی که در داخل تولید می‌شد با قیمت جهانی به فروش می‌رسید.

ما شروع به کنترل قیمت کردیم و شیوه‌نامه عرضه محصولات فولادی در بورس را ارایه دادیم که در همین راستا قیمت ۱۶ هزار تومانی میلگرد به زیر ۸ هزار تومان رسید.

 

*** بازگشت وظایف اصلی وزارت صنعت به این مجموعه

 

رزم حسینی، یکی از آسیب‌های این وزارتخانه انتقال وظایف به خارج از این مجموعه دانست و افزود:

تجارت خارجی، فولاد، قیمت‌گذاری در کالاهایی مثل خودرو با وزارت صنعت است اما افراد زیادی در آن دخیل هستند که با تلاش‌ها و رایزنی‌های انجام شده وظایف دوباره به این مجموعه در حال بازگشت است.

 

*** تمرکز فعالیت‌های صنعت خودرو در سازمان ایدرو

 

وی پیرامون تمرکز فعالیت‌های صنعت خودرو در سازمان ایدرو، اظهار داشت:

تمام فعالیت‌های صنعت خودرو در سازمان ایدرو متمرکز شده تا هم انحصار شکسته شده و هم زیان خودروسازها رفع شود و پذیرفتنی نیست که ملت شریف ایران خودرویی با ضریب اطمینان و قیمت مناسب نداشته باشند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان با اشاره به تحریم‌های ظالمانه دشمنان و نقش مهم وزارت صنعت در تامین معیشت مردم در این برهه حساس کنونی، خواستار حمایت تمامی ارکان نظام از مجموعه وزارت صنعت برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های این وزارتخانه شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول