کد خبر:249511
پ
ولی اسماعیلی
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی:

جزئیات طرح جدید نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق کارگران

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، جزئیات طرح جدید نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران را تشریح کرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، جزئیات طرح جدید نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران را تشریح کرد.

 

*** افزایش حقوق کارگران 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ولی اسماعیلی با اشاره به وضعیت میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده، اظهار کرد:

هنوز میزان دقیق افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ مشخص نیست، اما در مجلس تلاش می‌کنیم این میزان کمتر از افزایش حقوق کارمندان نباشد.

 

وی با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان طیق لایحه بودجه سال آینده، گفت:

فعلا جلسات شورای عالی حقوق و دستمزد برای میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ در حال برگزاری است که انتظار داریم حمایت‌های مناسبی از کارگران از لحاظ تأمین و بهبود وضع معیشتی صورت گیرد.

پباید وضعیت رفاهی و معیشتی کارگران در حدی باشد که به راحتی بتوانند مخارج زندگی‌شان را تأمین کنند، در صورتی که امروز شاهدیم، کارگران حتی در تأمین نیاز‌های اولیه زندگی‌شان از قبیل مسکن و مایحتاج عمومی نیز با مشکل مواجه هستند.

 

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تأکید بر اینکه کارگران با حقوق حداقلی مشغول انجام وظایف‌شان هستند، تصریح کرد:

کارگران دارای شأن و منزلتی هستند که در دین اسلام نیز به آن تأکید شده، از طرف دیگر چرخ تولید و اقتصاد کشور به دست کارگران می‌چرخد، بنابراین باید از سطح زندگی رفاه عمومی نسبی برخوردار باشند.

 

*** طرح جدید نمایندگان مجلس

 

وی همچنین از طرح جدید نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق کارگران خبر داد و افزود:

طبق ماده ۴۲ قانون کار، شورای عالی حقوق و دستمزد می‌بایست براساس نرخ تورم، نسبت به تعیین و افزایش میزان حقوق و دستمزد اقدام کند، اما در هیچ جای آن قید نشده که این اقدام می‌بایست صرفا یک بار در سال انجام شود.

براساس طرح جدید تعدادی از نمایندگان مجلس، شرایطی را فراهم کرده‌ایم که حقوق کارگران دو بار در سال و هر شش ماه، تعیین و شورای عالی حقوق و دستمزد نسبت به افزایش آن متناسب با نرخ تورم اقدام کند.

 

*** بررسی تعیین میزان افزایش حقوق کارگران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان پیرامون اینکه اعمال وصول طرح افزایش حقوق کارگران، اظهار کرد:

این طرح آماده شده و به زودی، جهت اعلام وصول، تقدیم هیئت ‌رئیسه مجلس خواهد شد تا پس از تصویب نهایی و قانونی شدن آن بتوانیم در راستای کمک به وضع معیشتی کارگران اقداماتی را انجام دهیم.

پس از اعلام وصول طرح تغییر در نحوه تعیین میزان افزایش حقوق کارگران، این طرح در یکی از جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول